Jeden z ważnych składników sukcesu – relaks

Pamiętasz kiedy ostatnio zrobiłaś coś tylko dla siebie? Coś co lubisz? Co pozwala Ci na mały reset po aktywnościach, które towarzyszą w ciągu dnia? Zauważasz, że coraz większy problem stanowi ustalenie terminu spotkania z koleżankami, a zastępuje je ciągły pęd i poczucie winy jeśli nie uda się wykonać każdego z obowiązków? Nie jesteś jedyna. Niestety coraz częściej w codziennym pędzi, nie znajdujemy czasu na bardzo ważny i niezbędny do tego by się realizować – RELAKS.

 

W dobie pogoni za marzeniami i chęcią odniesienia sukcesu coraz częściej zapominamy o bardzo ważnym dla człowieka, który chce się spełniać – relaksie. Definicją składników sukcesu staje się głównie: ciężka praca, sumienność, wielozadaniowość. Zapominamy jednak, że jedną ze składowych, które pomagają odnieść sukces jest odpoczynek. Nie przekonuje Cię to? Pomyśl zatem czy osoba która stanowi dla ciebie wzór lub autorytet pod względem samorealizacji byłaby w stanie urzeczywistnić swą wizję gdyby była przemęczona, niezadowolona  i stresowana? Naładowana negatywną energią i myśląca tylko o jak najszybszej emeryturze kojarzonej z wypoczynkiem? Skoro stała się dla Ciebie inspiracją, to niewątpliwie musiała cechować ją: pasja, charyzma, wkładanie uczucia w to, co robi i co nie kojarzy się jej z przykrym obowiązkiem pracy. Zastanów się. Co pomogło jej utrzymać w sobie energię, zaangażowanie, ambicje. Odpowiedź jest prosta – RELAKS.

Problemem wielu ludzi nie jest sam fakt niedoceniania istotności odpoczynku. Równie wielu zwyczajnie nie potrafi się odprężyć. Te z Was, które myślą, iż wystarczy na moment odłożyć telefon i położyć się na pięć minut są w błędzie. Oto kilka wskazówek, które pozwolą zwiększyć efektywność wypoczynku i maksymalnie podładować swe energetyczno – psychiczne baterie.

Przekonania – Zmień myślenie i nastawienie

Niezaprzeczalnie na funkcjonowanie każdej z Nas mają wpływ nasze myśli, czyli sądy i przekonania. Wypoczynek nie będzie wykorzystany na dalszym etapie efektywnie, jeśli nie zmienisz swych przekonań z np.:” Nie mogę pozwolić sobie na odpoczynek, mam zbyt wiele na głowie”, „ odpocznę na starość” itp. na „ odpoczynek jest niezbędny bym pracowała efektywniej”,

„ tylko człowiek wypoczęty może wyzwolić w sobie pozytywną energię i odpowiednie pokłady kreatywności”. Proste? Zatem zmień myślenie!

Sherlock w spódnicy – poszukiwanie i rozpoznanie

Zastanów się co tak naprawdę sprawia Ci przyjemność, wywołuje uśmiech na twarzy, relaksuje. Wypoczynek nie jest jednoznaczny z koniecznością spania czy leżenia. Każda z Nas jest inna. Jedna będzie zadowolona po godzinie z ulubioną książką, podczas gdy na inną działa pozytywnie wizyta na siłowni. Ważne by był to czas dla Ciebie, Twojej przyjemności – celem jest osiągnięcie zadowolenia.

Przygotuj się

Zbyt wiele z nas relaksuje się jedynie pozornie. Niby dajemy sobie chwilę dla siebie, będąc jednocześnie „pod telefonem” i dostępną on line. Ciężko wypoczywać w ciągłym napięciu i oczekiwaniu. Jeśli masz taką możliwość zadbaj o to, by warunki w jakich wypoczywasz zapewniały maksymalny spokój, komfort zagłębienia się i oddania danej czynności. Pomocne może być ustalenie najdogodniejszej pory w której czas przeznaczony tylko dla Ciebie nie będzie zakłócony.

Celebruj

Porzuć poczucie winy lub przekonanie o marnowaniu czasu z powodu aktywności, która pomaga Ci naładować się energią. Przyjmij fakt, że jest to niezbędne i należy Ci się. Traktuj te chwile jako coś wyjątkowego, a nie obowiązek z listy, który musisz wykonać. Traktuj to jako np. Godzinę Mojego Święta – coś co kojarzyć będzie się z czymś pozytywnym.

Sieć wsparcia

Ta wskazówka jest przydatna zwłaszcza dla zagorzałych pracoholiczek, którym zaangażowanie i pęd do osiągnięcia celu, przysłania wszystko inne (sen, wypoczynek, jedzenie). Jeśli masz problem z relaksowaniem się – poszukaj wsparcia u bliskich. Paradoksalnie nie wszyscy potrafimy wypoczywać efektywnie, ale możemy się tego nauczyć. Jeśli masz przyjaciółkę, znajomą z pracy, partnera ( czy inną osobę, która podziela preferowane przez ciebie formy aktywności sprawiające satysfakcję) – zaangażujcie się w to razem. Może to pomóc zwiększyć w tobie poczucie zadowolenia z chwilowej odskoczni od obowiązków ( zwłaszcza jeśli spotkania towarzyskie są dla ciebie synonimem odskoczni od pracy). Lubicie jazdę na rowerze? Wspaniale! Waszym zdrowym nawykiem może być wspólne realizowanie założonej trasy. Korzyści dla każdej ze stron.

Zdrowe nawyki

Pamiętaj również o podstawowych zasadach pozwalających otrzymać higienę psychiczną, a tym samym efektywność w pracy czy podczas wykonywania innych codziennych obowiązków.  Wysypiaj się, odżywiaj się zdrowo i regularnie, pij wodę. Te oczywiste prawdy niestety nie są praktykowane z taką konsekwencją z jaka powinny. Częste zarywanie nocy, spożywanie posiłków „w biegu”, nierzadko wysoko przetworzonych lub ( w ekstremalnej wersji) niejedzenie i niewystarczające nawodnienie osłabiają organizm. Ciało przemęczone, odwodnione i niedożywione  nie będzie stanowiło źródła, z którego wypływać będą twórcze pomysły i wielkie idee. Będziesz rozkojarzona, osłabiona, a brak snu znacznie wpłynie na twe zdolności poznawcze np.: koncentrację, uwagę, spostrzegawczość. Zatem dbaj i o ducha ale pamiętaj również by troszczyć  się o ciało.

Wskazówki te mogą pomoc Ci rozpocząć drogę w kierunku zachowania higieny psychicznej i relaksu. Dobre samopoczucie, naładowanie pozytywną energią znacznie wpływają na efektywność twych działań w różnych obszarach życia. Zarówno prywatnym jak i zawodowym. To czy jesteś wypoczęta przekłada się na relacje z otoczeniem ( rodziną , współpracownikami), wpływa na twą skuteczność i kreatywność. Kobieta wypoczęta i mająca czas dla samej siebie i swej przyjemności będzie czuła się szczęśliwsza. Mając to poczucie może przenosić góry. Zatem traktuj relaks jako składową sukcesu i pnij się na sam szczyt.

Powodzenia!

 

Agata Koryzma – pracuje jako Główny Specjalista Psycholog z szerokim gronem potrzebujących: osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, leczącymi się psychiatrycznie, starszymi z zespołami otepiennymi ( w tym z Choroba Alzheimera) oraz ich rodzinami i opiekunami dla których prowadzi grupę wsparcia. Realizowała się również jako prowadząca szkolenia dla kadr pracujących na szerokim polu pomocy społecznej. Współpracuje z firmami i fundacją działającymi na terenie Wrocławia, Krakowa i Opola.

Uczestniczyła jako specjalista w wielu audycjach radiowych dotyczących głównie zagadnień i problemów wieku młodzieńczego jak również tematyki samooceny i istotności dbania zarówno o swe wnętrze jak i wygląd zewnętrzny.

Autorka artykułów o treści psychologicznej oraz rozwoju osobistego w których wskazuje między innymi: gdzie rodzi się sukces, podpowiada jak usprawnić komunikację w związku,  rozważa czym czym jest szczęście i uzmysławia, ze granice istnieją jedynie w nas samych.

Ludzie i praca z nimi stanowią dla niej największą inspirację. Dzięki temu stale rozwija się i zgłębia nowe zagadnienia dotyczące ludzkiego działania. Wierzy, że w każdym z drzemie ogromny potencjał pozytywnych zasobów wystarczy tylko go obudzić. Nie lubi spoczywać na laurach. Czuje potrzebę rozwoju, czym pragnie dzielić się z innymi.

Szczerze wierzy w słowa Alberta Einsteina: „ Logika zabierze Cie z punktu A do punktu B. wyobraźnia zaprowadzi Cie wszędzie”.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: