Zielona enklawa w centrum miasta

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, założony w 1783 roku, jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce i jednym z najstarszych obiektów tego typu w Europie. Początkowo miał powierzchnię ok. 2,4 ha i został zaaranżowany z dawnego założenia pałacowego z ok. 1600 r. należącego uprzednio do rodziny Czartoryskich. Obecnie Ogród zajmuje obszar ok. 9,6 ha i jako całość stanowi mozaikę różnych stylów ogrodowych, co decyduje o jego wyjątkowym charakterze.

 

 

 

Krakowski Ogród może poszczycić się imponującą, najstarszą i największą wśród polskich ogrodów botanicznych, kolekcją ok. 500 gatunków i odmian storczyków. Jej początki sięgają połowy XIX w.

W Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ zwiedzający mogą zobaczyć materiały dotyczące ponad 200-letniej historii Ogrodu, a także ekspozycję przedstawiającą świat tundry polarnej w Arktyce i Antarktyce.

Zgromadzona na terenie Ogrodu roślinność ze wszystkich kontynentów oraz zamieszkujące tutaj różne gatunki zwierząt (puszczyki, wiewiórki, jeże, kaczki, krogulce, zaskrońce, traszki, żaby i ropuchy) tworzą wyjątkowy ekosystem w krajobrazie miejskim.

Ogród Botaniczny UJ otwarty jest cały rok. Aktualne godziny zwiedzania są dostępne na stronie: https://ogrod.uj.edu.pl/

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych w Ogrodzie Botanicznym UJ zimową porą.

Materiał jest częścią projektu multimedialnego „Niezwykłe Ogrody Krakowa”.  Jego autorką jest Joanna Zajączkowska. Strona internetowa projektu: krakowgardens.com

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków pochodzących ze „Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami”.

PROJEKT JEST FINANSOWANY PRZEZ :

 

 

 

 

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: