Top 3 zajęć dla dzieci, które rozwiną kluczowe kompetencje

Programowanie, tworzenie gier komputerowych i digital painting – to obszary, w których dzieci chcą się rozwijać. To także zajęcia, na które chętnie posyłają je rodzice. Dzieje się tak, ponieważ w coraz bardziej zdominowanym przez technologię świecie, umiejętności związane z obsługą nowoczesnych programów czy znajomością języków programowania są niezwykle pożądane na rynku pracy. Warto jednak uczyć się ich już od najmłodszych lat. Jakie korzyści niesie ze sobą rozwój tych kompetencji w wieku szkolnym?

 

 

 

 

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie “Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?”, w kraju brakuje niemal 150 tys. pracowników z tej branży. Co więcej, informatycy stanowią zaledwie 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych. W Unii Europejskiej gorzej od nas wypadają jedynie Rumunia i Bułgaria[1]. To poważny problem, ponieważ pracownicy z wykształceniem informatycznym są bardzo poszukiwani na rynku pracy.

Tymczasem, branża IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też, z roku na rok, programowanie, tworzenie gier czy digital painting stają się coraz popularniejsze wśród uczniów i rodziców widzących w tych dziedzinach duży potencjał.

Programowanie – logiczne myślenie

Nauka programowania w wieku szkolnym może rozpocząć się od języków Scratch oraz Java, które odznaczają się stosunkowo niskim poziomem trudności. Przede wszystkim umożliwiają dzieciom zrozumienie podstaw technologii, która otacza nas na co dzień.

– Istotne, by programowanie od początku kojarzyło się najmłodszym z przyjemnością. Żeby tak się stało, warto uczyć je podstaw w atrakcyjnym środowisku np. niezwykle popularnym Minecrafcie. Takie zajęcia uczą logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. W ich trakcie poznaje się konkretne języki programowania, ale również rozwija zdolności analizowania danych. Te umiejętności są bardzo ważne w wielu dziedzinach, od informatyki przez matematykę po język angielski – tłumaczy Julia Kuberska, Head of Learning and Development Tutore Poland.

Gry komputerowe – praca zespołowa

Godot Engine to darmowe i otwarte oprogramowanie do tworzenia gier, które jest popularne wśród programistów i twórców gier na całym świecie. Praca z nim, choć wymaga kompetencji ścisłych, bardzo dobrze stymuluje także te miękkie.

Tworzenie gier komputerowych wymaga umiejętności pracy zespołowej i zdolności interpersonalnych. Badanie przeprowadzone przez organizację Education Development Center wykazało, że 90% uczniów, którzy brali udział w programie nauki tworzenia gier komputerowych, odczuło poprawę swoich umiejętności w pracy zespołowej, 85% zauważyło poprawę swoich umiejętności komunikacyjnych, a 75% odnotowało poprawę swoich umiejętności rozwiązywania konfliktów[2].

Digital Painting – kreatywność

Digital painting, czyli rysowanie cyfrowe, to dziedzina sztuki, którą coraz częściej interesują się najmłodsi. Technologia pozwala na tworzenie obrazów w sposób, który jest nie tylko szybszy, ale również bardziej wszechstronny i łatwiejszy do modyfikacji niż tradycyjne metody malarskie. Może być skuteczną sposobem rozwijania kreatywności, ponieważ pozwala na eksperymentowanie z różnymi technikami, stylami i efektami.

– Nauka digital paintingu oprócz rozwoju umiejętności artystycznych i technicznych, może przynieść korzyści w innych dziedzinach, takich jak marketing, reklama czy animacja. Coraz więcej firm wykorzystuje digital painting, aby tworzyć przyciągające wzrok materiały reklamowe, w tym plakaty, ulotki, banery i reklamy wideo. W dziedzinie animacji i filmu digital painting jest nieodłącznym elementem procesu tworzenia postaci, krajobrazów i efektów specjalnych. Wielu artystów, projektantów i animatorów pracuje wyłącznie na komputerze, a digital painting jest jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystują w swojej pracy – podsumowuje Julia Kuberska.

Myśląc o rozwoju dziecka, warto zainwestować w kompetencje, które wciąż zyskują na znaczeniu. Obecnie dzieci mnóstwo czasu spędzają w środowisku cyfrowym, więc warto zmotywować je, by pożytkowały go w sposób wartościowy i rozwijający. Szczególnie że umiejętności technologiczne przydadzą się nie tylko na każdym etapie edukacji, ale przede wszystkim w dorosłym życiu.

Tutore Poland to spółka technologiczna, w której skład wchodzą: Tutore, ProfiLingua i LangMedia. Oferuje edukację klientom indywidualnym i biznesowym za pośrednictwem komputera, tabletu, smartfona oraz w szkołach stacjonarnych w całej Polsce. W bogatym portfolio Tutore Poland znajdują się dziesiątki kursów m.in. języków obcych, przedmiotów szkolnych czy programowania, grafiki komputerowej, a także gry na instrumentach. Za zadowoleniem ponad pół miliona klientów stoi wyspecjalizowana grupa 2100 nauczycieli.

 

[1] Raport „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?” – Polski Instytut Ekonomiczny, listopad 2022 rok.

[2] Learning, Education and Games, Volume Two: Bringing Games into Educational Contexts – Education Development Center.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: