Zmiany w postrzeganiu osób 55+. Odejście od stereotypu

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka warto pochylić się nad postrzeganiem osób w dojrzałym wieku. Niewątpliwie na przestrzeni ostatnich lat uległo ono zmianie. Dziś dziadkowie są bardziej aktywni i znajdują więcej czasu na przyjemności. Wymykają się oni stereotypowi, który na skutek tego słabnie. Nadal jednak daje o sobie znać, gdy mowa o seksualności dziadków.

 

 

 

Zmiany w postrzeganiu osób 55+

Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się postrzeganie pokolenia silver. Mówi się o jego dużym potencjale, leżącym w życiowej mądrości i chęci rozwoju. Zauważalne jest, że obecnie osoby 55+ są o wiele bardziej aktywne niż jeszcze dekadę temu, uprawiają sport, uczęszczają na Uniwersytety Trzeciego Wieku, podróżują.

Dziadkowie kojarzą się więc teraz z wolnością, czasem spędzanym wedle własnych upodobań. Wielu z nich przeszło na emeryturę, dzięki czemu mogą poświęcić się realizacji własnych pasji i marzeń. Babcię i dziadka coraz częściej postrzega się jako osoby celebrujące życie, znajdujące nowe sposoby na czerpanie z niego przyjemności.

Odejście od stereotypu

Stereotyp dziadków zatem powoli odchodzi do lamusa. Ich wizerunek jako zamkniętych w czterech ścianach starszych ludzi, zajmujących się jedynie domowymi obowiązkami w wielu przypadkach zwyczajnie mija się z prawdą. Osoby z pokolenia silver nauczyły się doceniać własny wiek i jego zalety.

Pozytywny stosunek do afirmacji wiekowej dojrzałości mają także młodsze generacje. Miłym okiem patrzą one na dziadków, zadowolonych z własnego podejścia do siebie i świata. Wnukom imponuje delektowanie się przez nich wolnymi chwilami i osiągnięcie tak bardzo pożądanej w obecnych czasach życiowej równowagi.

A co z seksualnością?

Zmiana mentalności starszego pokolenia idzie więc w parze ze zmianą jego postrzegania przez osoby młodsze. Otwartość na nowe jest tutaj kluczem do sukcesu. Można jednak postawić tezę, że nie jest ona jeszcze pełna. Zmiany światopoglądowe często następują stopniowo, a w przypadku tematów ulegających tabuizaicji są one szczególnie trudne. Jednym z takich tematów jest życie seksualne pokolenia silver.

Wnukowie zwykle nie łączą swoich dziadków ze sferą seksualną, a prowadzenie przez nich życia erotycznego może wydawać im się nienaturalne. Stronią więc od myśli, a tym bardziej od rozmów podnoszących tę kwestię. Przejawianie przez nich takiej postawy świadczy o tym, że stereotyp dziadków nie wygasł w pełni.

Akceptacja prywatności

Terapeutki i edukatorki seksuologiczne, autorki poradnika seksuologicznego dla osób w dojrzałym wieku Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania zapewniają, że seksualność jest nieprzemijalną cechą każdego człowieka. Odczuwanie seksualnych potrzeb jest zupełnie naturalne w każdym wieku. Uważanie prowadzenia życia seksualnego przez dziadków za dziwne czy niestosowne nie ma więc racjonalnych podstaw. Może być ono trudne do zaakceptowania, gdyż wymyka się wyobrażeniu wnuków o dziadkach, co znów wiedzie do stereotypu.

Poprawa sytuacji nie wymaga jednak wielu trudnych kroków. Wystarczy dać dziadkom wolną przestrzeń i zaakceptować ich prawo do niej. Każdy z nas zasługuje przecież na odrobinę prywatności, a także przyjemności. Ponadto dziadkowie i tak pozostaną dla nas ukochanymi członkami rodziny, ich dodatkowe aktywności wcale tego nie wykluczają. Jeżeli natomiast ktoś poczuje się bardziej komfortowo w poruszaniu tematów intymnych, być może znajdzie w sobie gotowość do omówienia tych kwestii razem z dziadkami, co będzie sposobnością do pogłębiających relację rozmów międzypokoleniowych.

Więcej na temat seksualności pokolenia silver można przeczytać w poradniku seksuologicznym dla osób 55+ Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania Oficyny wydawniczej Silver.

Oficyna wydawnicza Silver

SILVER działa na rynku od 2019 roku. Wydawnictwo publikuje przede wszystkim powieści współczesnych polskich autorek. Ich bohaterki to kobiety dojrzałe i bardzo dojrzałe, z którymi łatwo się utożsamić czytelniczkom. Książki oficyny bawią, wzruszają, niosą nadzieję na lepsze jutro, pozwalają spojrzeć na siebie z innej perspektywy.

Oficyna wydaje książki w wersji DUŻY DRUK, dzięki czemu oczy nie męczą się podczas czytania. Stanowi to ważny element misji wydawnictwa, którą jest takie dostosowanie się do potrzeb dojrzałych czytelników, by ich przyjemność z lektury była jak największa.

fot. Freepik.com

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: