Z roku na rok rośnie liczba rozwodów. Jeszcze do niedawna osoby, które przymierzały się do myśli o rozpadzie małżeństwa, szukały informacji na ten temat przede wszystkim w Internecie, nie zawsze trafiając na wiarygodne źródło informacji. Teraz jednak można sięgnąć po książkę „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” – pierwszą tego typu pozycję na polskim rynku wydawniczym, która została napisana zrozumiałym dla każdego językiem!
W dzisiejszych czasach, gdy słowo: „kryzys” odmieniane jest przez wszystkie przypadki, nie dziwi, że zjawisko to dotyczy również instytucji małżeństwa. Przestaje też dziwić, że rozpad małżeństwa dotyczy osób zarówno młodych, jak i tych z wieloletnim stażem małżeńskim. Najczęściej wymieniane powody jednak wciąż pozostają niezmienne:
– To rutyna, kołowrót codziennych obowiązków, pośpiech – brakuje czasu na zwykłą rozmowę o tym co ta druga osoba czuje, kim dzisiaj jest, jak odbiera różne sprawy, również te najzwyklejsze – wyjaśnia Joanna Hetman-Krajewska, adwokat i radca prawny w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie, autorka poradnika „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny”.
– Kiedy takiej spokojnej, regularnej, najlepiej codziennej rozmowy nie ma, oddalamy się od siebie, zanika bliskość, przestajemy mieć ochotę na wspólne spędzanie czasu, na intymność w łóżku. Dialogi małżeńskie sprowadzają się do kwestii organizacyjno-technicznych – kto zrobi zakupy w Biedronce, kto odwiezie Stasia na karate i czy koniecznie musimy iść w niedzielę do teściowej na obiad. Małżonkowie zaczynają doświadczać osamotnienia w związku, braku zrozumienia, nie czują się kochani. A od tego stanu już tylko niewielki krok dzieli nas od zdrady czy obsesyjnego uprawiania joggingu, żeby uciekać z domu, w którym nie znajdujemy akceptacji.
Oczywiście, życie obfituje w wiele różnych scenariuszy. Często zdarza się jednak, że mają one jeden wspólny element – strach wywołany koniecznością przeprowadzenia w życiu tak wielkiej zmiany, który działa paraliżująco. Efekt? Latami tkwimy w relacji, która sprawia, że zamiast żyć, jedynie egzystujemy. Winę za ten stan rzeczy ponosi przede wszystkim dezinformacja i szukanie jakichkolwiek informacji na temat rozwodu czy separacji w źródłach, które trudno nazwać wiarygodnymi czy obiektywnymi, takich jak internet czy opinie znajomych. Od niedawna jednak odpowiedzią na te potrzeby jest nowość wydawnicza, książka autorstwa Joanny Hetman-Krajewskiej „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny”.
– Postanowiłam zapełnić lukę wydawniczą i zaoferować solidną porcję wiedzy przefiltrowanej przez blisko 20 lat mojego doświadczenia zawodowego. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla „zwykłego człowieka” – każdego, kto znalazł się w kryzysie zmierzającym do rozwodu bądź jest w toku sprawy rozwodowej – mówi mec. Joanna Hetman-Krajewska. – Myślę, że po tę książę mogą sięgnąć również osoby z grup zawodowych zajmujących się z założenia pomocą osobom w różnych kryzysach życiowych, w tym rozwodowych: mediatorzy, psychoterapeuci, coachowie, kuratorzy czy pracownicy społeczni. Pomagając ludziom w kryzysach małżeńskich, muszą też mieć wiedzę na temat prawnych aspektów takich życiowych zakrętów.
Największą zaletą książki autorstwa Joanny Hetman-Krajewskiej, obok rzetelności i wiarygodności, jest jej przejrzystość. Pozycja jest napisana językiem przystępnym dla każdego, nawet dla laika z dziedziny prawa rodzinnego. Ważnym atutem są również przykłady „z życia wzięte”, które bezbłędnie wprowadzają czytelnika w daną sytuację. Przejrzysty układ graficzny, liczne ramki, wyodrębnione pytania najczęściej zadawane przez klientów czy kluczowe kwestie do zapamiętania, pomagają sprecyzować najistotniejsze zagadnienia i uporządkować tę wiedzę.
Chociaż rozwód to nasz osobisty dramat, warto uświadomić sobie również, że nie jest to tragedia rozpisana jedynie na dwóch aktorów. W tym spektaklu uczestniczy zawsze o wiele więcej osób i bez względu na ich wiek czy łączące ich z nami więzi, sposób, w jaki uda nam się „rozegrać” rozwód, sytuacja ta odbije się na nich w mniejszym lub większym stopniu. Ten fakt zadecydował o tym, że „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” to pozycja wzbogacona również o rozmowy z osobami pokazującymi inną perspektywę problemu rozwodu: psychoterapeutą par, mediatorami, psychologiem dziecięcym, seksuolożką, sędzią rodzinnym, adwokatką kościelną i detektywem. Wywiady Autorki ze specjalistami są cennym uzupełnieniem głównego obszaru poradnika, do którego warto sięgnąć nawet wówczas, gdy wydaje nam się, że te kwestie nas nie dotyczą…
Po lekturze trudno odczuć niedosyt. Gdyby jednak czytelnikowi zależało na tym, by uzupełnić swoją wiedzę o pewne kwestie praktyczne, wkrótce będzie mógł to zrealizować dzięki kolejnej książce Joanny Hetman-Krajewskiej, która już niebawem ukaże się na naszym rynku: „Rozwód czy separacja? Wzory pism w sprawach rozwodowych i separacyjnych z komentarzem”.
– To uzupełnienie poradnika – siedemdziesiąt wzorów typowych pozwów, pism procesowych, wniosków o zabezpieczenie, zażaleń czy apelacji stosowanych w tego typu sprawach. Każdy wzór jest opatrzony praktycznym komentarzem, zrozumiałym również dla nieprawnika. – mówi Autorka.
Poradniki autorstwa Joanny Hetman-Krajewskiej stanowią cenne źródło rzetelnych informacji dla osób, które stawiają sobie pytanie: „Rozwód czy separacja?”
Dzięki nim rozstrzygnięcie tej kwestii będzie bardziej przemyślane i trafne!
Książka do nabycia na stronie: https://www.profinfo.pl/sklep/
Joanna Bielas / I.D.MEDIA