Rekuperacja powietrza: remedium na smog

Smog przybiera na sile zwłaszcza w okresie wzmożonego ogrzewania i skłania do rozważań nad jakością powietrza, którym oddychamy. Problem nie dotyczy już tylko mieszkańców dużych aglomeracji, ale i mniejszych miast. Jak mu przeciwdziałać, kiedy trafia do wnętrza naszego domu? Najprostszym sposobem jest rekuperacja powietrza.

 

 

Sposób na czyste powietrze

Unoszący się w powietrzu smog to jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych naszych czasów. Zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat dało się słyszeć głosy ostrzegające przed jego szkodliwym działaniem na stan zdrowia. Smog jest nie tylko niebezpieczny, kiedy przebywamy na zewnątrz. Regularnie trafia do przestrzeni mieszkalnej, a jego toksyczne substancje osiadają na meblach, wykładzinach oraz ścianach i przyczyniają się do wielu schorzeń układu oddechowego i krążenia. Zdarza się, że powodują bóle głowy czy większą podatność organizmu na infekcje, w tym COVID. Sytuacja zatem zmusza do działania. Coraz częściej zastanawiamy się jak ograniczyć emisję szkodliwych substancji z własnego gospodarstwa domowego, ale przede wszystkim – jak chronić się w domu przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Pomoże w tym rekuperacja powietrza, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to system, który zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczeń, a w dodatku pozwala wygenerować znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Powoli staje się wręcz niezbędnym wyposażeniem w nowo powstających domach jednorodzinnych. W przeciwieństwie do oczyszczaczy powietrza, które filtrują powietrze przepływające tylko w pomieszczeniu, gdzie są zamontowane, wentylacja mechaniczna ma znacznie szersze pole działania. Instalacja z odpowiednio poprowadzonymi przewodami wentylacyjnymi obsługuje wszystkie pomieszczenia w domu. Do budynku trafia świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. Jednocześnie usuwane jest powietrze zużyte. Proces wymiany odbywa się cały rok, we wszystkich pomieszczeniach, bez konieczności otwierania okien. Filtrowane są większe zanieczyszczenia, ale również co niezwykle ważne w sezonie grzewczym – pył zawieszony, czyli najbardziej uciążliwy składnik smogu. Wszystko to jest możliwe dzięki odpowiednim filtrom antysmogowym, które zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń pyłowych.

Jak wybrać filtr antysmogowy?

Szukając na rynku systemu rekuperacji do walki ze smogiem, uwagę zwraca propozycja firmy VASCO Group, producenta systemu VASO SILENT VENTILATION, który ma swojej ofercie filtr antysmogowy cleanAir. Jest to łatwy w montażu filtr kanałowy, skrzyniowy, który nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie mieści w sobie filtry o odpowiedniej gęstości i dużej powierzchni materiału filtrującego.

Produkty VASCO Group dają nawet możliwość dopasowania stopnia zabezpieczenia przed smogiem. Można zatem – na podstawie jego stężenia występującego w danej okolicy – wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego domu i mieć rekuperację powietrza. Pierwszy filtr to cleanAirFilter ISO ePM1 80%, który sprawdzi się w większości obszarów, gdyż ochroni przed smogiem pochodzącym z niskiej emisji, czyli ze spalania węgla, drewna i śmieci w gospodarstwach domowych. Drugi – cleanAirFilter NOx, SOx jest filtrem rekomendowanym mieszkańcom dużych, zakorkowanych aglomeracji miejskich i obszarów sąsiadujących z fabrykami czy autostradami.

Rekuperacja powietrza a ekologia

Standardy energetyczne, do których zmierza prawo budowalne sprawiają, że domy jednorodzinne projektowane będą z myślą o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Rekuperacja powietrza skutecznie spełnia to wymaganie, ale co najważniejsze jednocześnie chroni nasze zdrowie przed szkodliwym działaniem smogu. Dom z rekuperacją jest zatem rozwiązaniem energooszczędnym, ekologicznym i dbającym o jakość tego, czym oddychamy.

Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascorekuperacja/

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: