Rak jajnika zagraża kobiecie w każdym wieku

W Polsce rocznie na raka jajnika choruje około 3500 kobiet, z czego 2500 umiera – przypomina Kwiat Kobiecości w ramach VI odsłony kampanii „Diagnostyka jajnika”. Najczęściej chorują pacjentki w wieku 40-70 lat. Jednak eksperci alarmują, że ten rodzaj nowotworu nie wybiera. Zapadają  na niego także bardzo młode kobiety, a nawet nastolatki.

 

 

Objawy raka jajnika u młodych kobiet

Według najnowszych badań agencji badawczej IQS aż 19% kobiet uważa, że nie ma potrzeby odwiedzania ginekologa, gdy nic im nie dolega, a 15% twierdzi, że młode dziewczyny nie mają potrzeby systematycznych badań. Tymczasem, jak zauważa dr hab.n.med. Dagmara Klasa-Mazurkiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej– rak jajnika zagraża również nastolatkom.

– W grupie młodych chorych również stwierdza się zachorowania na nowotwory jajnika, są to często inne podtypy histopatologiczne lub nowotwory uwarunkowane genetyczne. Objawy kliniczne w przypadku nowotworów jajnika występują późno, gdy proces nowotworowy jest zaawansowany, dlatego też bardzo ważne jest, by chodzić do lekarza regularnie, nie czekając na wystąpienie jakichkolwiek dolegliwości. – wyjaśnia ekspert Centrum Medycznego Polmed.

Wzdęcia, nudności a rak jajnika

W przypadku młodych kobiet niepokojącymi objawami są zawsze zaburzenia miesiączkowania, powiększenie się obwodu brzucha, dolegliwości ze strony układu pokarmowego typu nudności, wzdęcia czy częste oddawanie moczu. Przypadłości te wymagają natychmiastowej wizyty u ginekologa. Każda mama młodej dziewczyny powinna zwrócić uwagę na wymienione objawy u swoich córek i rozmawiać z nimi o tym. Istotną rolę w diagnostyce pełni także pogłębiony wywiad rodzinny i wiedza na temat zachorowania na raka jajnika, raka piersi w rodzinie mamy i taty.

– W mojej praktyce – najmłodsza pacjentka z rakiem jajnika miała 16 lat. Należy uświadamiać młode kobiety, że powinny regularnie odwiedzać ginekologa, a w przypadku obciążeń rodzinnych (nowotwory piersi, jajnika, przewodu pokarmowego u najbliższych) – wizyty te powinny być częstsze, nawet 2 razy w roku.  – dodaje dr hab.n.med. Klasa-Mazurkiewicz.

Dubla nie będzie

Podobnie Ida Karpińska, prezes i założycielka organizacji Kwiat Kobiecości, wraz z ambasadorką Anną Dereszowską przypominają o tym, jak kluczową rolę w życiu każdej kobiety, nawet bardzo młodej, pełnią regularne wizyty ginekologiczne. Apelują o zgłaszanie lekarzom pierwszego kontaktu wszystkich dolegliwości ze stronu układu pokarmowego – niespecyficznych objawów nowotworu jajnika. Natomiast internistów chcą zmobilizować do czujności i częstszego zadawania pacjentkom pytań o ostatnie wizyty u ginekologa. To od nich zależy, czy kobieta szybciej trafi do specjalisty i odbędzie pogłębioną diagnostykę ginekologiczną.

Skrócenie i przyspieszenie drogi kierowania na usg transwaginalne jest ogromnie ważne szczególnie u kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka jajnika. Choroba nowotworowa wcześnie wykryta może znacznie poprawić rokowania pacjentki, a nie da się ukryć, że w tym względzie statystyki biją na alarm. U większości pań rak jajnika rozwija się w ukryciu i jest diagnozowany zbyt późno (70%).

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: