Pokolenie Fejs Boga – Magazyn Kobiet Spełnionych.

Pokolenie Fejs Boga

Patronat medialny IK Magazine

Kilka dni temu w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja: „POKOLENIE FEJS BOGA” w ramach drugiej edycji Dzieci-Dzieciom.

]]>

Organizatorem konferencji była firma Malinowski & Partners, właściciel marki P&M GROUP 
i Partner Zarządzający Akcją. Podczas konferencji przybliżono cele i założenia ogólnopolskiej akcji „Dzieci-Dzieciom” zainicjowanej w roku 2010 przez WYSPY LEONARDA – Akademię Dzieci Ciekawych Świata. Publicznie ogłoszono oficjalnego Ambasadora Akcji 2012, którym został Daniel Wieleba – aktor 
– związany z projektem od 2011 roku.

Twórca „Dzieci-Dzieciom” – Rafał Opaliński przedstawił misję i cele Akcji u podstaw której leży chęć odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego mając tak utalentowane i genialne dzieci, mamy społeczeństwo składające się z przeciętnych dorosłych?”

Marek Pikulski – pedagog związany z przedsięwzięciem od początku, podsumował dotychczasowe dokonania i omówił kilka kluczowych projektów charytatywnych i edukacyjnych z lat 2010 i 2011. Były to: „Siostry Chopina”; bajka terapeutyczna dla chorego Tomka „Promyk Nadziei”; „Chopin – cztery żywioły”; „Kalendarz Edukacyjny 2011 DZIECI-DZIECIOM”; „Nowe Życie”; „Mały Ratownik”; „Szpital polowy Lali i Misia”, „Miejsce Odkrywania Talentów”.

Aktorzy Magdalena Engelmajer i Daniel Wieleba zaprezentowali fragment spektaklu „FEJS BÓG”, 
a następnie przedstawiono plany działalności w 2012 roku oparte na współpracy z artystami 
i Szymonem Turkiewiczem – reżyserem, autorem spektaklu.

Sztuka, jako tytułowy łącznik Pokoleń, 
w ramach akcji “Dzieci-Dzieciom” nakierowanej na odkrywanie młodych talentów, będzie prezentowana w dziesięciu regionach Polski, z towarzyszącymi jej warsztatami twórczej aktywności dla dzieci.

Daniel Wieleba zwrócił uwagę, iż Organizatorom najbardziej zależy na dotarciu do małych miejscowości. Podczas gdy rodzicie i młodzież (od 14 roku życia) będą oglądali spektakl, młodsze pokolenie (dzieci od 3 lat) będzie pracowało wspólnie nad stworzeniem własnej bajki na zadany temat: historia miasta, regionu, wydarzenie…. Pieczę nad warsztatami sprawować będą między innymi: pisarz i autor bajek Marek Samselski. Najlepsze bajki z danego regionu – wyłonione za pośrednictwem www.dzieci-dzieciom.com w konkursie internetowym, zostaną zaadaptowane na dziecięce sztuki teatralne.

Organizatorzy „Dzieci-Dzieciom” poinformowali, iż w grudniu 2012 roku odbędzie się „Bajkowy Festiwal Teatralny Dzieci-Dzieciom”, w trakcie którego powołane Jury oceni dziesięć wybranych przez internautów przedstawień. Finałem festiwalu będzie pokaz trzech najlepszych sztuk teatralnych wystawionych podczas oficjalnej gali w Pałacu Kultury i Nauki.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a jej uczestnikami byli przedstawiciele mediów, partnerzy i patroni Akcji.

W konferencji udział wzięli następujący prelegenci:

– Rafał Opaliński – koordynator i twórca Akcji „Dzieci-Dzieciom”
– Marek Pikulski – pedagog, autor programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży
– Szymon Turkiewicz – reżyser, kompozytor i autor spektaklu „Fejs Bóg”
– Magdalena Engelmajer – aktorka teatralna, scenograf
– Daniel Wieleba – aktor filmowy i teatralny, Ambasador Akcji Dzieci-Dzieciom
– Jaś Mela – prezes Fundacji Poza Horyzonty

Swoją obecnością „Dzieci-Dzieciom” wsparli dotychczasowi Partnerzy i Patroni Akcji:

– Adam Wiśniewski – Prezes Fundacji Ocean Marzeń
– Agnieszka Strzałkowska – dyrektor biura programu Promyk Dnia, reprezentującą Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Organizacji Wiejskich
– Marek Samselski – redaktor oraz autor książek i bajek dla dzieci, biorący udział, przy tworzeniu bajek od Dzieci dla Dzieci, w tym m.in. bajki pt. „Promyk Nadziei” dla chorego Tomka
– Arkadiusz Kosior – kierownik Marketingu z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Dzieci-Dzieciom to akcja powstała dzięki dzieciom, ich twórczej pracy, kreatywnemu działaniu, nieograniczonej wyobraźni i chęci odkrywania świata. Skierowana jest do tych wszystkich, którzy poszukują innowacyjnych możliwości edukacji i rozwoju, dla których uśmiech na twarzy dziecka jest sprawą nadrzędną.

Akcja Dzieci-Dzieciom w skali ogólnopolskiej została zainicjowana w 2010 roku. Do jej powstania przyczyniło się szereg wydarzeń, które były udziałem pomysłodawców projektu w tym inicjatora i koordynatora – Rafała Opalińskiego. Pierwsze kroki w ramach akcji zostały postawione we współpracy z organizatorami Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Podczas 55 Międzynarodowych Targów Książki, Wyspy Leonarda przygotowały specjalną strefę edukacyjną dla dzieci, co było pierwszym tego typu przedsięwzięciem organizatora Targów. Strefa cieszyła się ogromnym powodzeniem, przyciągając setki najmłodszych gości oraz ich rodziców. Okazało się to wielkim sukcesem.

W strefie edukacyjnej, zdominowanej z racji narodowych obchodów 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przez tematykę chopinowską, obok wielu zajęć plastycznych i konkursów dla dzieci, można było zdobyć wiedzę na temat życia i twórczości kompozytora. W tym celu przygotowana była również specjalna lekcja dla dzieci pt.: „Siostry Chopina”, przekazująca w przystępny sposób życiorys znanego muzyka. Program akcji został wysoko oceniony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który w rezultacie zaprosił Wyspy Leonarda do trwającej do dziś współpracy.

Kolejnym istotnym wydarzeniem mającym wpływ na obecny kształt akcji Dzieci-Dzieciom były organizowane przez Wyspy Leonarda warsztaty pisarskie, podczas których dzieci wspólnie ze znanym autorem tworzyły swoje własne bajki edukacyjne. Zajęcia te pozwoliły – w odpowiedzi na apel Centrum Zdrowia Dziecka – na napisanie specjalnej bajki dla chorego Tomka. Chłopiec został skierowany na leczenie do CZD po silnym zatruciu grzybami. Dzieci z Wysp Leonarda napisały m.in. przepiękną bajkę pt. „Promyk Nadziei”, która została uroczyście przekazana rzecznikowi prasowemu Instytutu. Akcja pomocy dla chorego Tomka, jak się okazało, była początkiem dalszego zaangażowania przedstawicieli Wysp Leonarda w działalność na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka.

Bazując na dotychczasowych doświadczeniach i dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego już Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz zaangażowaniu Biura Promocji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, został stworzony autorski program muzykoterapii w oparciu o twórczość Chopina pt.: „Chopin – cztery żywioły”. Zespół specjalistów Wysp Leonarda przez kilka miesięcy realizował zajęcia dla uczniów objętych obowiązkiem szkolnym w Zespole Szkół Specjalnych nr 78 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. W zajęciach wzięło udział kilkuset uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum a finałem akcji była wspólna Wigilia przedstawicieli Wysp Leonarda, uczniów i grona pedagogicznego szkoły.

Dotychczasowe doświadczenia oraz chęć niesienia pomocy pomogły nam w realizacji kolejnego niezwykłego pomysłu. Był nim Kalendarz Edukacyjny. To projekt wynikający z potrzeby serca. Od samego początku ideą było – tak jak w przypadku powstania bajki „Promyk Nadziei”, aby to dzieło stworzyły dzieci dzieciom. Dlatego głównym motywem Kalendarza pozostały bajki napisane przez dzieci oraz ilustracje licznie nadsyłane przez zaprzyjaźnione z Wyspami Leonarda szkoły. Tego typu akcja kolejny raz została wsparta przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a wydawnictwo zyskało nazwę KALENDARZ EDUKACYJNY 2011 „DZIECI DZIECIOM”. Aby walory edukacyjne wydawnictwa pozostały zwielokrotnione, do kalendarza dołączona jest wyjątkowa płyta z nagraniem w formie słuchowiska 12 bajek. Ich autorami są oczywiście najmłodsi.

Sprzedaż Kalendarza wspierała bezpośrednio działalność Centrum Zdrowia Dziecka oraz nasze programy edukacyjne realizowane dla podopiecznych w nim przebywających. Był to przełomowy moment akcji Dzieci-Dzieciom, który nadaje kształt kolejnym realizowanym w ramach akcji działaniom. Współpraca z CZD zaowocowała zaproszeniem Wysp Leonarda do współorganizowania obchodów Światowego Dnia Transplantacji. Impreza odbyła się na terenie Centrum Zdrowia Dziecka pod patronatem premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Ewy Kopacz. Akcja zgromadziła setki uczestników z całej Polski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim warsztaty organizowane przez kadrę Wysp Leonarda, a wielu śmiałków uczestniczyło w specjalnie opracowanej edukacyjnej grze terenowej „Nowe życie” w zamkniętych na co dzień podziemiach szpitala. Nagrodą był lot symulatorem śmigłowca na lotnisku na Bemowie.

Realizując działalność edukacyjną, Wyspy Leonarda wzięły również udział w 1. Pikniku Absolwentów, będącym częścią Festiwalu Na Rzecz Edukacji. Oprócz zajęć warsztatowych dla dzieci, mieliśmy okazję zaprezentować kilka programów edukacyjnych opracowanych dla szkół i przedszkoli, które z powodzeniem wpisują się w realizację ścieżek edukacyjnych kształcenia podstawowego.

Szereg działań prowadzonych w ramach akcji Dzieci-Dzieciom przyczyniło się do zdobycia przez Wyspy Leonarda w Roku Odkrywania Talentów zaszczytnego tytułu „Miejsce Odkrywania Talentów” nadawanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. To wyróżnienie stało się przełomowym momentem naszej działalności i natchnieniem do tworzenia kolejnych, innowacyjnych projektów edukacyjnych. Jednym z nich był projekt powstały w ramach współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Podczas ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Wakacje” mieliśmy możliwość zaprezentowania specjalnego programu edukacyjnego dotyczącego ratownictwa i pierwszej pomocy. Program „Mały Ratownik” oraz „Szpital polowy Lali i Misia” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców, co spowodowało, że był jedną z głównych atrakcji na stoisku Ministerstwa Zdrowia wystawianego podczas największej trasy koncertowej w Polsce podczas Lata z Radiem 2011. W przygotowanych przez nas zajęciach w trakcie kilkunastu spotkań wzięło udział kilka tysięcy dzieci i dorosłych, co pozostało niebywałym sukcesem kampanii.

Akcja Dzieci-Dzieciom miała również możliwość wyjścia poza granice naszego kraju. Wspólnie z partnerami, we współpracy ze Świetlicami Środowiskowymi Promyk Dnia został przygotowany projekt wymiany młodzieży z Polski i Białorusi. W ramach projektu „Poznaj swojego sąsiada! Polsko – białoruskie spotkania dzieci i młodzieży” opracowany został plan obozu integracyjnego pod hasłem „Kreatywna Edukacja – wymiana młodzieży szkolnej z Polski i Białorusi”. Inspiracją do napisania projektu była twórczość i osiągnięcia Leonarda da Vinci, istotnie związanego z działalnością Wysp Leonarda oraz akcją Dzieci-Dzieciom. Cały projekt był realizowany w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kontynuując działalność społeczną i edukacyjną, w ramach akcji Dzieci-Dzieciom wzięliśmy udział w projekcie Ocean Marzeń, realizowanym przez Fundację Ocean Marzeń. Było to niebywałe doświadczenie zarówno dla uczestników projektu – dzieci z rodzinnych domów dziecka, jak i realizatorów, którzy spędzili kilka dni na pokładzie żaglowca. Wieczorami, po ekscytujących doświadczeniach na wodzie, uczestnicy rejsu wspólnie pisali bajki i opowiadania. Stało się to kolejnym dowodem na to, że tego typu zajęcia są niezwykle inspirujące i rozwijające kreatywność, wyobraźnię, pozytywnie wpływające na sferę emocjonalną uczestników.

Mając w planach rozwijanie dotychczasowej działalności opartej na realizacji innowacyjnych projektów edukacyjnych oraz z odkrywaniem talentów, w roku 2012 pragniemy dotrzeć do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Głównym motywem działań akcji Dzieci-Dzieciom w tym roku będzie również odkrywanie młodych talentów. W tym zakresie kluczową rolę odegra spektakl Szymona Turkiewicza zatytułowany „Fejs Bóg”, w którym występują Magdalena Engelmajer oraz Daniel Wieleba – Ambasador Dzieci-Dzieciom.

„Fejs Bóg” – spektakl z silnym przesłaniem edukacyjnym, jest przewrotną opowieścią, w której realizm miesza się z surrealistycznymi scenami. To doskonały sposób na przyciągnięcie szerokiej rzeszy widzów w różnym wieku (od 14 roku życia) i pokazanie im dobrych i złych stron internetowego fenomenu – znaku naszych czasów. W roli Fejs Boga – aktor filmowy i teatralny – Daniel Wieleba.

Postać Daniela Wieleby nie jest tu przypadkowa, bowiem aktor od dawna wspierał kampanię edukacyjną skierowaną do dzieci. W latach ubiegłych artysta związany był z pracą z najmłodszymi, warsztatami edukacyjnymi i odkrywaniem talentów, a w roku 2012 zostaje Ambasadorem „Dzieci-Dzieciom”. Idealnym więc narzędziem, które pozwoli realizować cele akcji jest „Fejs Bóg” – spektakl z udziałem Wieleby, skierowany do młodzieży oraz dorosłych, ukazujący zupełnie nowy wymiar naszej rzeczywistości. Spektakl, dzięki któremu odbiorca będzie miał okazję do zaprezentowania swoich umiejętności i rozwijania talentów w przyjaznej, pozytywnej i bezpiecznej atmosferze – również w sieci.

Sztuka uczy otwartości, uzmysławia nam otaczającą rzeczywistość. Dlatego w ramach wystawiania spektaklu, równolegle realizowane będą warsztaty twórczej aktywności dla dzieci, odkrywanie talentów. Podczas zajęć, wszyscy uczestnicy pracować będą m.in. pod okiem znanego pisarza nad opracowaniem bajki, na zadany temat. Wspólne tworzenie dzieła staje się więc wspaniałym materiałem do kreowania pozytywnej rzeczywistości.

W bajkach, podobnie jak w sztuce teatralnej, świat realny miesza się ze światem nierealnym. W opowiadaniach tkwi siła i moc pozytywnego bohatera, z którym każdy może się utożsamić. Tworzenie bajek staje się więc wspaniałym uzupełnieniem spektaklu, prowadzącym do rozwoju zdolności twórczych dzieci i młodzieży. Spektakl wraz z edukacyjnymi warsztatami oraz autorskimi, prestiżowymi spotkaniami z artystami zostanie zaprezentowany w 10 głównych regionach kraju.

Regionalizacja przedsięwzięcia ma na celu promocję regionów, lokalnych środowisk, lokalnego patriotyzmu i ukazuje możliwości danego obszaru. To przede wszystkim integracja środowisk na danym obszarze, które wspólnie będą miały możliwość wzięcia udziału w innowacyjnym projekcie. Stworzenie przyjaznej i bezpiecznej platformy do współpracy samorządów, stowarzyszeń, fundacji, wspólnie pracujących na rzecz dzieci w regionie, daje niebywałą siłę do osiągania oczekiwanych rezultatów.

Spektakl będzie dopiero początkiem dalszych działań w danym regionie, związanych z akcją odkrywania talentów. Powstałe podczas warsztatów bajki i opowiadania zostaną zamieszczane na portalu edukacyjnym, gdzie każdy region będzie miał swoją specjalną zakładkę. Internet w tym wypadku jest więc pożytecznym narzędziem, które wykorzystamy do promocji pozytywnych treści oraz do przeprowadzenia plebiscytu, na najpiękniejszą, najciekawszą bajkę z danego regionu. Bajka, która zdobędzie najwięcej głosów będzie zaadaptowana na sztukę teatralną. Inscenizacja sztuki, dzięki sponsorom, zostanie przygotowana przez dzieci w lokalnym domu kultury lub w teatrze. Nad merytoryczną i artystyczną częścią spektaklu teatralnego czuwać będzie twarz akcji Dzieci-Dzieciom Daniel Wieleba oraz znany reżyser i autor spektakli dla dzieci, aktor Teatru Rampa w Warszawie, Piotr Furman.

Tym samym akcja Dzieci-Dzieciom nabiera pełnego wymiaru. Bajki dla dzieci, których autorami były również dzieci, będą przedstawione w formie sztuki teatralnej, w której główne role będą obsadzone oczywiście przez dzieci. To kwintesencja całego projektu. Premiery przygotowanych przez dzieci sztuk teatralnych powstałych na motywach bajek, odbędą się podczas zorganizowanego w ostatnim miesiącu 2012 roku „Bajkowego Festiwalu Teatralnego Dzieci-Dzieciom”.

Jego celem będzie przedstawienie szerokiej publiczności wyników całorocznej pracy dzieci. Już na tym etapie będziemy mogli uznać, że odkryliśmy grono talentów, począwszy od talentu do tworzenia i pisania bajek, poprzez talenty aktorskie, wokalne, recytatorskie, ukazane podczas przygotowania i wystawiania sztuki teatralnej.

Prezentowane podczas Bajkowego Festiwalu Teatralnego spektakle będą, doskonałym materiałem do przygotowania i nagrania płyty DVD zawierającej wszystkie dziecięce spektakle. Finałem festiwalu będzie możliwość wystawienia zwycięskiej sztuki podczas oficjalnej gali 
w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej na: www.dzieci-dzieciom.com

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: