Pamiętaj o samokontroli! – Magazyn Kobiet Spełnionych.

Pamiętaj o samokontroli!

Kampania społeczna IK Magazine

Ruszyła Akcja Społeczna „Pamiętaj o Samokontroli”. – Jest ona efektem wyciągnięcia wniosków z udziału mojej osoby w różnych kampaniach, jak również porusza temat choroby, która mnie dotyka, czyli problem uzależnienia od alkoholu. – wyjaśnia Ilona Felicjańska, pomysłodawczyni akcji. Patronat medialny nad kampanią objęło Imperium Kobiet.

]]>

– Chciałabym pokazać, że uzależnienie czy każda inna choroba nie jest wyrokiem, piętnem. Niestety wynika ona często z naszej niewiedzy i braku umiejętności poradzenia sobie z życiem. – wyjaśnia Felicjańska.

W momencie, kiedy otrzymamy diagnozę choroby, możemy nauczyć się z nią żyć. Mało tego, dzięki chorobie możemy zacząć postrzegać nasze życie w pełni. Ważne jest, byśmy realizowali siebie i wsłuchiwali się w nasze wnętrze, byśmy byli szczerzy przede wszystkim wobec siebie.

– Zauważyłam, że bardzo dużo osób, zwłaszcza kobiet, pisze do mnie w związku z tym problemem. Słucham mojej intuicji, a ona mówiła mi: Zrób coś z tym i pomóż kobietom, które mają ten sam problem co ja, a nie wiedzą, co z tym zrobić. Dlatego „Pamiętaj o samokontroli” połączyłam z innymi tematami, które nadal w naszym kraju są chowane pod dywan. – mówi była modelka i założycielka Fundacji “Niezapominajka”.

Rak szyjki macicy, czy rak piersi nie są w Polsce tematem tabu, a dane statystyczne są zastraszające.

– Będąc ambasadorem w akcji mówiącej o raku piersi miałam styczność z wynikami badań, dotyczących nowotworów kobiecych. A przecież badania profilaktyczne są bezbolesne i polegają na tym, aby zebrać się w sobie i pójść do poradni. Szukałam przyczyny, skąd się bierze niechęć do nich. Zauważyłam, że kobiety po prostu nie chcą wiedzieć o złych rzeczach. Dlatego chcę, aby moja kampania uświadamiała, że jeśli nie zadbasz o siebie, to może dojść do tragedii. Tak naprawdę zwróćmy uwagę na to, ile kobiet dowiedziało się o chorobie i żyje szczęśliwie wiele lat. Często spotykam osoby, które mówią: „Dostałam trzy tygodnie życia, a żyję już pięć lat”, „Byłam uzależniona, byłam na swoim dnie, a teraz nie piję dwadzieścia siedem lat i prowadzę bardzo szczęśliwe życie”. Takich przykładów mam bardzo dużo i o takich chcę mówić.

Kampania Ilony Felicjańskiej  „Pamiętaj o samokontroli”  polega na tym, aby dbać o wszystkie aspekty życia będąc kobietą, a zwłaszcza pamiętać o sobie, bo względem siebie powinnyśmy być najważniejsze. To jest tzw. „zdrowy egoizm” . Po to, aby być zdrowym dla naszych dzieci i naszych bliskich.

– Mam taki zwyczaj i polecam go wszystkim kobietom: kiedy zbliża się data moich urodzin, świętuję je, robiąc zaległe badania. Nie tylko te związane z rakiem piersi, bo równie groźny jest np. rak szyjki macicy. Robię więc morfologię, usg, mammografię i cytologię. Wiem, że schorzenia odpowiednio wcześnie wykryte są niemal całkowicie uleczalne. – opowiada Ilona Felicjańska.

– Nie zauważamy płynącego czasu, mamy tak dużo innych zajęć, że badania odstawiamy na dalszy plan. Często słyszę wymówki w stylu: mnie to nie spotka, u mnie nikt nie chorował, ja jestem zdrowa. Są też osoby, które wolą nie myśleć o śmiertelnej chorobie, niż mieć pewność diagnozy.

Kluczowym momentem stworzenia akcji było uświadomienie sobie, że kontrolowanie zdrowia równoznaczne jest z kontrolowaniem życia.

– W moim przypadku ta kontrola jest już mocno ograniczona, ponieważ mam nieuleczalną chorobę – uzależnienie. Świadomość tego, że można się uzależnić, nie pijąc dużo, przyszła zbyt późno i jestem skazana na ciągły rygor, bo podobnie jak chory na cukrzycę nie może jeść słodyczy, tak alkoholik nie może pić alkoholu. Paradoksalnie, uzależnienie pomogło mi w bardzo wielu rzeczach – bo aby przestać pić i ruszyć dalej przez życie, należy się rozwijać kompleksowo. Nauczyć się od nowa słuchać swoich emocji i potrzeb organizmu. Poszerzyć samoświadomość. I to jest szalenie pozytywne – że mam szansę poznać siebie i być szczęśliwą.

Dostałam niewiarygodnie dużo listów i sygnałów, które mnie samą ratowały w momentach załamania. Mężczyźni dziękowali mi, że łamię tabu. Kobiety zwierzały mi się czasami jako pierwszej osobie, że mają świadomość tego problemu, ale nie są w stanie nic z tym zrobić. U nas w kraju wciąż pokutuje stereotyp pijącej kobiety jako zepsutej, złej. Dlatego matki i żony piją w samotności i nikt o tym nie wie. Tylko one. Każda choroba, czy to uzależnienie czy nowotwór piersi, może zrujnować rodzinę, zaburzyć postrzeganie świata przez dziecko i przeszkodzić mu w normalnym rozwoju. Dlatego zdrowie i profilaktyka są teraz dla mnie bardzo ważne. Pamiętam o Samokontroli!


PATRONAT NAD KAMPANIĄ OBJĘŁO IMPERIUM KOBIET

Więcej na: www.pamietajosamokontroli.pl

ZDJĘCIA DO KALENDARZA:

Fotograf:
Paulina Kania
Projekty ubrań: Tomasz Olejniczak, Tomaotomo
Stylizacja: Anastazja Borowska
Make-up: Magdalena Sommerfeld-Benrot
Fryzura: Karolina Zgoła
Redakcja i skład: Yossarian Malewski

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: