„No Art No Design” – projekt powstały z potrzeby współistnienia designu, kreowanego przez materiały nawiązujące do natury, ze sztuką współczesną.
To wspólna wystawa, która obejmuje malarstwo , rysunek, rzeźbę, fotografię i ceramikę oraz prace przedstawicielki polskiego designu – Katarzyny Orwat z ORWAT DESIGN.
ARTYŚCI WYDARZENIA:
Damian Lechoszest, Karol Bąk, Daria Wiercioch, Ewa Jasek, Paweł Kuczyński, Norbert Sarnecki, Renata Brzozowska, Maciej Mańkowski, Dariusz Żejmo, Dominik Jasiński, Marcin Mikołajczak, Mira Smerek – Bielecka, Zofia Błażko, Ula Michalak, Kasia Orwat, Mirek Antoniewicz.
W „No Art No Design” sztuka uzupełnia design, dając odbiorcy rozwiązania nastawione na oryginalność, nienachalną wytworność i autentyczność.
Istotą projektu jest promocja polskiej sztuki – w różnych jej formach – i nowej linii mebla rzemieślniczego, którego produkcja oparta została na surowcach wykorzystujących bogactwo naszej rodzimej ziemi.
W tej kolekcji mebla, design poszukując prawdy, utożsamia się z naturalnymi środkami wyrazu co przekłada się na autentyczność barw i faktur. A zaaranżowany we wnętrzu docenia bliskości sztuki.
Żyjemy w czasach chaosu i niepewności, co sprawia, że coraz częściej szukamy wyciszenia i ciepła, tęskniąc za tym co znane i autentyczne, co daje stabilizację i poczucie bezpieczeństwa.
Stąd coraz częściej pojawiające się we wnętrzach materiały kojarzone z naturą i tradycją – kamień, szczególnie marmur, trawertyn, onyks, drewno z charakternym usłojeniem czy naturalna roślinność, pojawiająca się w różnej formie i charakterze. A wszystko to w połączeniu z towarzyszącą człowiekowi od zawsze sztuką. Powstałą z naturalnej potrzeby istnienia piękna, a służącą zachowaniu harmonii we wszechświecie.
Bo jakże wyglądałby świat, gdyby otaczające nas przedmioty spełniały tylko funkcje użytkowe? Gdyby nie było niczego co po prostu jest, co zaskakuje, urzeka, skłania do refleksji i wywołuje emocje?
Postęp cywilizacyjny jest nieodwracalny. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że design bez nowoczesnych rozwiązań technologicznych nie ma prawa bytu. Ważne jest, by był on sojusznikiem ludzkości a nie jej wrogiem, by nie siał strat ale przynosił wymierne zyski, by wiązał się z udogodnieniami, ale nie wymuszał odcięcia się od swych korzeni. Zerwanie z przeszłością jest niemożliwe, a jeśli już to tylko na krótko, bo za niepamięć przychodzi zbyt dużo płacić.
Oczywiście aby tak było, abyśmy to co było w historii dobre wnosili w przyszłość niczym posag zależy od nas samych. Na wszystko w życiu trzeba chcieć i umieć znaleźć antidotum, nawet jeśli jest to na pozór trudne, pracochłonne i wymaga poświęceń.
Wystawa odbywa się w ramach cyklu „Mariaż sztuki z biznesem” i jest jednym z wydarzeń sezonu artystycznego w V.A. Gallery Poland. To kolejny rok spotkań ze znakomitą polską sztuką współczesną.
***
➡Wernisaż wystawy będzie miał charakter zamknięty – informacje o zaproszeniach można uzyskać pod nr tel. +48 509 920 616
➡Wystawa potrwa do 20 listopada 2023 r.
Wernisaż 16 września 2023, godzina 18.00, V. A. Gallery Poland, Sala Multiroom, ul. Wierzbowa 162, Poznań-Wysogotowo
Komisarz wystawy: Violetta Kowalczyk
ORGANIZATORZY: V.A. Gallery Poland, ORWAT DESIGN
PARTNERZY WYDARZENIA: Stowarzyszenie Metal Merge
V.A. Gallery Poland to synonim kreatywności to miejsce prezentacji, promocji i sprzedaży, ale – co ważne i wyjątkowe – też edukacji. Od 2011 roku tworzymy nowe, nietypowe spojrzenie na promocję sztuki. Prezentujemy ofertę nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale równocześnie stanowimy realny i ceniony salon kulturalny. Konsekwentnie realizujemy misję uwrażliwiania odbiorców na polską sztukę współczesną, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Mając ambicję, by nie robić tego w oparciu o tradycyjne i znane powszechnie formy prezentacji artystów i ich dorobku, nieustannie poszukujemy nowych form upowszechniania sztuki. Znajduje to odzwierciedlenie w licznych inicjatywach: cykl spotkań „Mariaż sztuki z biznesem”, projekty…