Jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i pracy w domu?

We wrześniu dzieci i młodzież wróciła do szkół i na uczelnie, spędzając długie godziny na nauce również w domu. Dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednie warunki do długotrwałego siedzenia przy biurku. Nieprawidłowa postawa siedząca może prowadzić do różnych schorzeń, wpływając nie tylko na zdrowie, ale także na wygląd. Jak najlepiej przygotować zdrowe stanowisko i zapewnić sobie optymalne warunki do nauki i pracy w domu? Na to pytanie odpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.  

 

 

 

 

 

Bez odpowiednio przygotowanych stanowisk do nauki i pracy, narażeni jesteśmy na problemy zdrowotne, wpływające na kondycję fizyczną oraz ogólny komfort i wygląd. Jak zatem zadbać o odpowiednie warunki w naszych czterech kątach?

Postawa siedząca to podstawa!

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią postawę siedzącą. Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR, nieodpowiednia postawa przy biurku może prowadzić do problemów z odcinkiem lędźwiowym, co jest jednym z podstawowych schorzeń cywilizacyjnych naszych czasów. Oprócz tego, nasze organizmy mogą zmagać się również z uciskami na tętnice udowe, co prowadzi do problemów z krążeniem krwi w nogach oraz uciskami szyjno-barkowymi, które powodują dolegliwości bólowe głowy oraz cieśni nadgarstka i kręgosłupa krzyżowego. Jak zatem powinniśmy siedzieć, by nie narażać się na te problemy?

– Przede wszystkim prosto, a odcinek lędźwiowy wspierać odpowiednio ustawionym podparciem na krześle. Długotrwałe siedzenie przy komputerze sprawia, że lordoza staje się narażona na ucisk całej masy ciała. Dlatego warto wybrać krzesło wyposażone w regulację wysokości oraz podporę pod odcinek lędźwiowy. Wysokość krzesła i siedziska powinna być dostosowana do blatu, na którym pracujemy, aby nogi nie były zawieszone w powietrzu ani nie miały problemów z mieszczeniem się pod stołem.

Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy

Oprócz samej techniki siedzenia, na zdrowie wpływa wyposażenie naszego stanowiska pracy. A w tej kwestii, każdy element jest ważny – od dopasowanego krzesła, po odpowiednie oświetlenie.  Kompletując elementy wyposażenia, przywiążmy szczególną uwagę do kwestii posiadania przez nie funkcji regulacji. Przy zakupie krzesła, które jest nomen omen najważniejszą częścią naszego stanowiska nauki i pracy, szukajmy takiego, które dopasowane jest do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz posiada regulację wysokości siedziska i podłokietników. Pozwoli to na odciążenie przedramion oraz stawów barkowych.

– Warto pamiętać, że samo krzesło biurowe jest także punktem odniesienia dla innych elementów wyposażenia znajdujących się w miejscu nauki lub pracy. Z kolei samo biurko musi być ustawione w taki sposób, aby nasz kręgosłup był wyprostowany, a ręce spoczywały naturalnie i bezpośrednio na blacie. Wybierajmy więc tylko te modele, które posiadają regulowaną wysokość, dającą nam możliwość idealnego dopasowania do pozycji siedzącej  – wyjaśnia Aldona Mioduszewska Galerii Wnętrz DOMAR.

Dbając o odpowiednią postawę siedzącą pamiętajmy, że w grę wchodzi również kwestia pozycji monitora. Powinien być on ustawiony w odległości równej przynajmniej długości naszej wyprostowanej ręki. Dlaczego? Ponieważ stanowi to optymalną odległość ekranu od naszych oczu i nie powoduje u nas odruchu garbienia się.

Nie zapominajmy o oświetleniu 

Bardzo ważny element dobrze przygotowanego stanowiska do nauki lub pracy w domu stanowi odpowiednie oświetlenie. Lampa musi być tak ustawiona, aby nie oświetlała monitora ani naszych oczu, lecz rozjaśniała przestrzeń na biurku przed nami.

Ważne jest, aby biurko stało przy oknie, co pozwala na jak najdłuższe wykorzystywanie światła dziennego. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, musimy w pokoju zagwarantować odpowiedni poziom oraz kąt padania sztucznego oświetlenia. Pamiętajmy, aby światło nie padało od tyłu i nie odbijało się w ekranie, co niekorzystnie wpływa na wzrok. Przy ustawieniu biurka, warto też mieć na uwadze siedzenie tyłem do drzwi pokoju – taki kierunek może budzić u dziecka niepokój, rozpraszać, a nawet i stresować – mówi Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Aktywność fizyczna w przerwach

Aby jeszcze skuteczniej dbać o zdrową postawę podczas długotrwałego siedzenia, warto wprowadzić krótkie przerwy na aktywność fizyczną. Wstańmy więc od biurka i rozluźnijmy spięte mięśnie ramion i barków. Wykonujmy ruchy, które pomogą odciążyć nogi, takie jak “kołyska”. Spacer to również doskonały sposób na przerwę od pracy biurowej, zwłaszcza nordic walking, który angażuje wiele mięśni.

Nauka lub praca w domu nie muszą oznaczać problemów ze zdrowiem i wyglądem. Dbając o odpowiednią postawę siedzącą i wyposażenie stanowiska pracy, możemy zapewnić sobie komfort i dobre samopoczucie. Ci, którzy potrzebują sprzętu dostosowanego do nauki lub pracy, mogą zapoznać się również z ofertą Galerii Wnętrz DOMAR. Zawiera ona wszystko, czego potrzebujemy – od krzeseł po biurka i oświetlenie, dzięki którym będziemy cieszyć się efektywną pracą i nauką, nie rezygnując z dbałości o zdrową postawę.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: