Jak wybrać kolor ścian do małego i dużego pokoju?

Masz małe mieszkanie i nie wiesz, który kolor byłby najlepszy, aby je optycznie powiększyć? A może na odwrót – masz duże mieszkanie i nie wiesz, jak odpowiednio wykorzystać kolorystycznie przestrzeń? A może po prostu szukasz inspiracji do nowych kolorów ścian? W tym artykule przedstawimy porady przydatne przy wyborze kolorów ścian oraz pokażemy parę pomysłów, które może zainspirują Cię do małej zmiany!

 

 

Kolory do dużych wnętrz

Ciemniejsze kolory sprawdzą się w większych pokojach. Idealnym ciemnym kolorem, który jest ostatnio modny i pasuje do drewnianych mebli, jest butelkowa zieleń. Ściany w tym kolorze będą wydawały się na optycznie mniejsze. Jednak trzeba pamiętać, aby nie malować całego pokoju w jeden, ciemny kolor. Najlepiej pomalować jedną albo dwie ściany (te dłuższe) albo te, na które przez większość dnia świeci naturalne światło. Reszta ścian powinna przełamywać ciemny akcent. W przypadku butelkowej zieleni we wnętrzach na pozostałych ścianach bardzo dobrze sprawdzi się kolor biały albo jaśniejszy odcień zielonego.

Kolory ścian w dużym pomieszczeniu a tapety

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie ciemnych farb połyskujących. Można też użyć tapety z motywem kolorystycznym, który nas interesuje. Trzeba jednak pamiętać, że na tapecie muszą znaleźć się kolory ścian lub mebli, które są już w pomieszczeniu.

W otwartym pokoju strefy użytkowania (na przykład kuchnia, jadalnia) powinny być zaznaczone przez inne kolory, ale też takie, które się nawzajem dopełniają. Na przykład, jeśli występuje butelkowa zieleń w salonie na jednej ścianie, na której znajduje się kanapa, to strefę, w której są książki i biurko, można zaznaczyć tapetą w kwiaty.

Kolory do małych wnętrz

Wybór kolorów do małych wnętrz jest cięższy niż w przypadku większych wnętrz. Trzeba się dobrze zastanowić, aby przez przypadek nie zmniejszyć optycznie całego pomieszczenia.

Jasne, ciepłe kolory optycznie powiększą wnętrze. Podstawową zasadą, którą powinno się kierować, jest jasna podłoga i jasny sufit.

Tapety w małych pokojach

Wybierając kolory do małego pokoju nie musimy się trzymać tylko jednego koloru. Tak jak w przypadku większych pokoi, możemy wybrać dodatkową barwę (najlepiej dopełniającą, w podobnym odcieniu), a nawet tapetę. Trzeba jednak uważać, gdyż mocno wzorzysta tapeta może sprawić, że wnętrze będzie ciężkie. Aby tego uniknąć, warto wybrać taką tapetę, na której występują kolory ścian, mebli, podłogi itp. Tapeta nie musi być położona na wszystkich ścianach: najlepiej przykleić ją na dłuższej ścianie i/lub na takiej, która jest najdłużej oświetlona przez naturalne światło.

Kolory pasujące do wnętrza w każdym rozmiarze

Jeśli zależy Ci na czasie albo po prostu nie chce Ci się dobierać odpowiednich kolorów do Twojego mieszkania, to możesz wybrać klasyczne kolory pasujące do każdego wnętrza. Jest to oczywiście biel, pastele szarości, ściany w kolorze kawy z mlekiem. Zachęcamy do włączenia ich ze wzorzystymi dodatkami i kolorowymi meblami.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: