Polacy przebywając w domu zmienili swoje codzienne nawyki i zwyczaje, organizację pracy czy edukacji. Starają się też kreatywnie wykorzystywać czas lub odpoczywać. Jednak spędzanie tak długiego okresu w izolacji ma na nas różny wpływ. Aż 65% respondentów deklarowało, że spędzanie czasu w domu ich stresuje. Jak odnajdujemy się w nowej rzeczywistości i jakie są nasze codzienne problemy sprawdził serwis Prezentmarzeń.
Jak wynika z sondy „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” konieczność pozostania w domu jest dla nas trudna, niektóre osoby otwarcie deklarują, że nie radzą sobie dobrze (6%). Psychiczne efekty odczuwania pandemii są różne w zależności od osoby. Najczęściej jednak ankietowani wskazywali, że odczuwają niepokój, ponieważ nie wiedzą co będzie dalej (33%) oraz zdenerwowanie, ponieważ izolacja źle na nich wpływa (31%). Respondenci są już także zmęczeni przebywaniem w domu (24%), a czas koronawirusa stresuje aż 65% osób.
Polacy uważają, że czas spędzony w domu na pewno wpłynie na ich relacje z rodziną. Osoby spędzające czas samotnie deklarują, że za nimi zatęsknią (31%). Najbardziej, ze względu na przymus pozostania w domu brakuje nam bezpośrednich kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi (41%) oraz możliwości swobodnego spędzania czasu na zewnątrz (17%).
Ci którzy pozostają z rodziną deklarują, że jest to dobry moment aby chwile spędzone z dziećmi nas do siebie zbliżyły (25%) oraz, że mamy czas aby przyjrzeć się relacji z partnerem (16%). Dla wielu z nas jednak – kiedy jesteśmy wszyscy razem w domu przez dłuższy okres oznacza to pewne kłótnie (28%). Często panuje harmider (33%) i jest to ciężki czas do opanowania ze względu na dużą ilość obowiązków (21%).
Podczas przebywania w domu najczęściej robimy porządki (25%) lub bierzemy się za wszystkie zaległe sprawy, które odkładaliśmy na później (21%). Chętnie również spędzamy czas z dzieckiem lub partnerem (22%). Jak jednak zadeklarowało 27% ankietowanych, można wykorzystać ten okres aby odpocząć lub spędzić czas w bliskich relacjach z rodziną – 19%. Z przyjemnością również leniuchujemy (17%) lub rozmawiamy z bliskimi przez komunikatory(15%). Aby poradzić sobie z sytuacją staramy się ćwicząc rozładować napięcie (21%) lub po prostu nie myśleć oglądając seriale (33%) lub jemy więcej słodyczy (11%).
Jak wynika z sondy serwisu Prezentmarzeń aż 66% osób pracuje zdalnie. To zupełnie nowa sytuacja dla 28% i muszą się jej nauczyć. Często również jest to trudne rozwiązanie kiedy dzieci rozpraszają obok (15%), najbardziej jednak brakuje nam współpracowników (43%). 14 % ankietowanych dobrze daje sobie radę w pracy zdalnej ponieważ już wcześniej korzystało z takiej formy.
Społeczna izolacja i ograniczona możliwość utrzymywania kontaktów międzyludzkich powoduje przewlekły stres. Z przymusem przebywania w domach wiąże się również znaczne ograniczenie aktywności ruchowej czy kontaktu z przyrodą, co powoduje kolejne niekorzystne czynniki wpływające na nasz stan. Zmiana naszego świata będzie miała konsekwencje również po ustaniu epidemii, dla wielu z nas będzie się to wiązało z koniecznością adaptacji do nowych warunków.