Eliksir długowieczności. Jak praca w ogrodzie wpływa na nasze zdrowie i długość życia

Świetna kondycja fizyczna, brak kłopotów z pamięcią, gładka skóra, czy wreszcie radość z życia – to wyznaczniki długowieczności. Jak osiągnąć ten pożądany przez każdego z nas stan? Receptą jest uprawa ogrodu!

Choć wiele osób marzy o własnym ogrodzie, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie stanowi najlepsze remedium na choroby i troski, działając niczym eliksir młodości. Jak to możliwe?

Przede wszystkim praca w ogrodzie to wspaniała okazja do aktywności na świeżym powietrzu. Dobry działkowiec zawsze znajdzie coś do zrobienia w swoim ogrodzie – bez względu na panującą porę roku, warunki pogodowe czy wreszcie rozmiar terenu, którym dysponuje. Warto podkreślić, że praca w ogrodzie aktywizuje praktycznie wszystkie partie mięśni, dając nam więcej korzyści, niż długie godziny spędzone w siłowni pod okiem trenera personalnego.

Cudowne lekarstwo

Poza tym, nie od dziś wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu to znakomite lekarstwo na wiele chorób. Niezwykle cenna jest świadomość faktu, że regularnie wykonywane zajęcia na działce dostarczą naszemu organizmowi źródła witaminy D – tak ważnej dla poprawy odporności i zachowania naszej skóry oraz kości w znakomitej kondycji przez długi czas! Pamiętajmy też, że osoby regularnie pracujące wśród rabat mają unikatową szansę na kontakt z mikroflorą bakteryjną, która korzystnie wpływa na układ immunologiczny, gwarantując długie i zdrowe życie. W efekcie osoby, które spędzają czas na pielęgnacji swoich terenów zielonych wyglądają i czują się zupełnie tak, jakby czas stanął dla nich w miejscu!

Obcowanie z naturą

Ponadto, praca w ogrodzie stanowi znakomitą okazję do obcowania z naturą, która koi nerwy, pozwala się zrelaksować oraz nabrać dystansu wobec stresów i trosk dnia codziennego. Przebywanie wśród zieleni traw czy drzew, podglądanie odwiedzających nasz ogródek zwierząt, takich jak choćby ptaki, pozwalają nabrać wewnętrznej siły, która działa jak najlepsza szczepionka przeciw licznym problemom zdrowotnym, m.in. depresji, nerwicy czy chorobom autoimmunologicznym, dla których stres jest prawdziwym katalizatorem.

Zwróćmy uwagę na fakt, że właściciele nawet skromnych ogródków działkowych zawsze mówią o swoich kawałkach zieleni z błyskiem w oku. Cieszy ich każdy rozkwitający krzew, każde owocujące drzewko, każde, choćby najbardziej błahe udogodnienie, które zdecydowali się wdrożyć. Taki odbiór potęguje fakt, że efekty prac w ogrodzie mogą być widoczne bardzo szybko. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie ta pasja i autentyczna radość stanowią kamienie milowe w drodze ku długowieczności. Mając u swego boku sprzymierzeńca w postaci niezawodnych narzędzi ogrodowych łatwo jest uzyskać taki efekt!

Zdrowa żywność

Fundamentalnym argumentem przemawiającym za posiadaniem własnego ogrodu jest też dostęp do zdrowej żywności, która została wyprodukowana w kontrolowany przez nas sposób. W dzisiejszych czasach to argument nie do przecenienia! Mając swój ogród możemy przecież cieszyć się owocami czy warzywami, które są uprawami wolnymi od sztucznych nawozów, czy szkodliwych środków chemicznych niszczących nasze zdrowie.

Z kolei dla wielu osób mających swoje drzewa czy krzewy owocowe, źródłem ogromnej radości jest też możliwość dzielenia się z innymi własnymi plonami. Z pozoru błaha czynność, taka jak obdarowanie bliskich owocami czy przetworami z własnego ogródka wyzwala dobrą energię, która poprawia jakość życia, nadając mu radosnych barw!

Jak widać, trudno zamknąć listę korzyści płynących z posiadania własnego ogrodu, aktywnego spędzenia w nim czasu, obserwowania wzrastających roślin czy wreszcie dumy z zebranych plonów. Jedyne, czego potrzebujemy, by skutecznie wdrożyć te działania to niezawodne narzędzia ogrodowe!

Joanna Bielas

fot. Freepik.com

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: