Dzieci potrzebują rodzeństwa? Tak Polacy podchodzą do wychowania

Większość rodziców uważa, że dziecko wychowuje się lepiej z rodzeństwem, ale powinno mieć własny pokój. Dajemy swoim pociechom prawo do prywatności, a sobie – możliwość kontrolowania, czym się zajmują. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania marki VOX?

 

 

Codzienne życie każdej rodziny płynie unikalnym rytmem. W jakich kwestiach się zgadzamy, a do których spraw podchodzimy inaczej? Sprawdziła to marka VOX, zadając ważne pytania 1107 Polakom, którzy opiekują się dziećmi do 16. roku życia. Raport powstał we współpracy z agencją Elephate i jest częścią akcji „Dziecko w domu”, która obejmuje również publikację darmowego e-booka z poradami dla rodziców, a także premierę nowej kolekcji mebli dla młodzieży.

Co zmienia pojawienie się dzieci?

Decyzja o powiększeniu rodziny wiąże się z przystosowaniem przestrzeni domu do nowych funkcji. Przeszło połowa (55%) Polaków szykuje osobny pokój dla malucha, a 43% urządza specjalny kącik w sypialni. Dla co czwartego badanego ciąża oznacza przeprowadzkę do większego lokum.

Choć początkowo wydzielamy osobną przestrzeń, finalnie obecność dzieci da się odczuć w każdym pomieszczeniu. Najczęściej przejawia się ona w rozrzuconych zabawkach i ogólnym nieporządku.

Rodzeństwo – przyjaciele czy nieproszeni goście?

Utrzymanie zgody między dorastającymi lokatorami nie zawsze jest wyzwaniem. Jak pokazują wyniki badania, 82% dzieci posiadających własne pokoje chętnie zaprasza do siebie rodzeństwo. Inaczej jest w przypadku osób, które dzielą pokój z bratem lub siostrą – mowa o 16% maluchów i nastolatków. Ich rodzice przyznają, że młodym domownikom czasem brakuje prywatności.

– Pokój dziecka to miejsce szczególne. Tworzy przestrzeń fizyczną, ale pobudza procesy psychiczne. Poprzez doświadczenie typu „mam własny pokój” dziecko uczy się, że symbioza z rodzicem nie jest stanem stałym, że coraz bardziej musi liczyć na siebie i uruchamiać swoje własne możliwości, a nie polegać na tych posiadanych przez innych – tłumaczy psycholog Magdalena Sękowska z Uniwersytetu SWPS.

Prawa i obowiązki najmłodszych lokatorów

Dziecko od wczesnych lat powinno pomagać w domowych obowiązkach – uważa tak 84% rodziców. Niemal tyle samo badanych sądzi, że obecność dzieci jest wskazana podczas wykonywania codziennych czynności przez dorosłych. Wspólne gotowanie, sprzątanie czy opiekowanie się roślinami należy zresztą do naszych rodzinnych rytuałów.

Opinie Polaków się różnią, jeśli chodzi o przyjmowanie gości w domu. Jedynie nieco ponad połowa oczekuje, że dzieci będą towarzyszyć dorosłym podczas spotkań.

Jaką rolę pełnią dziadkowie?

Nieocenionym wsparciem w procesie wychowania dziecka mogą być dziadkowie. Większość ankietowanych przyznaje, że dzieci często się z nimi spotykają (56%) lub czasem się z nimi widują (27%). Tylko w 13% przypadków seniorzy mieszkają z wnukami.

Ważną częścią rodziny bywa także czworonożny przyjaciel. Ze zwierzęciem wychowuje się aż 71% dzieci, z czego dwie trzecie zajmuje się ukochanym pupilem na co dzień.

Publikację „Razem i osobno: raport o życiu rodzinnym Polaków” można znaleźć na stronie marki VOX.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: