Rodzice nastolatków muszą walczyć… także o siebie

Nie oszukujmy się, wychowywanie nastoletnich dzieci to nie wakacje all inclusive. Rodzice nastolatków mają pod górkę i to przez kilka dobrych lat! Niemal każdego dnia borykają się z wciąż narastającymi problemami swoich dzieci. I je rozwiązują. Ale gdzieś po drodze gubią „siebie”. Dlaczego? Bo nie szukają wsparcia. Wstydzą się lub nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.

 

 

 

 

Gdy dziecko dorasta i staje się nastolatkiem, to życie rodziny zaczyna przypominać trampolinę: każdy jest na innej wysokości i każdy ze swojego poziomu widzi coś innego, a rodzinę dopadają wtedy różne nieoczekiwane sytuacje. Czasami są to problemy komunikacyjne z nastolatkiem, brak ochoty do wzajemnych kontaktów, bądź współpracy w organizacji życia domowego, ale równie często rodziny doświadczają poważnych trudności wynikających z ostrej fazy nastoletniego buntu, izolacji, depresji, zachowań autoagresywnych czy uzależnień. Rodzice nastolatków w panice zastanawiają się, co się stało i jak  zareagować. Mają coraz więcej pytań, rozterek, a odpowiedzi i sprawdzonych rozwiązań brak. Nie dość, że  trudno im zrozumieć nastolatka, to jeszcze trudno im unieść falę własnych emocji. Rodzice czują wstyd, złość, pozostają z poczuciem winy.

Potrzeby nastolatków najpilniejsze

Rodzice nastolatków, próbując zaspokoić wszystkie potrzeby młodych ludzi, coraz ciężej pracują. Średnio jesteśmy 10h poza domem. I niestety jest to błędne koło, bo brak czasu rodziców najdotkliwiej odczuwają właśnie dzieci. „W tej kwestii warto być szczególnie czujnym, gdyż w życie nastoletnich dzieci z łatwością może wkraść się poczucie samotności” – ostrzega Magdalena Jóźwiak-Derda, założycielka i prezeska Łódzkiej Fundacji Trampolina, która wspiera rodziców dzieci nastoletnich.

„Wahanie nastrojów, spadek motywacji i sił do działania, brak pewności siebie, nasilona samokrytyka, spadek samooceny i wiary w siebie, czy nie radzenie sobie z niepowodzeniami – to mogą być pierwsze symptomy kryzysu emocjonalnego, a nawet stanów depresyjnych, które należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą” – dodaje Magdalena Jóźwiak-Derda. Wielu trudnościom da się zapobiec, ale ważne, aby w porę reagować i być świadomym, iż kryzysy mogą być impulsem do zmiany i zbudowania nowych relacji w rodzinie” – dodaje.

… ale co z potrzebami rodziców?

Mimo tego, że rodzice nastolatków mają coraz większą świadomość, iż błędy w rodzicielstwie są nieuniknione, to i tak ogarnia ich uczucie wstydu. Czują ciężar podejmowanych decyzji i rodzicielską bezsilność. Do tego wszystkiego dochodzi brak zrozumienia własnych emocji oraz tych, które napływają od nastolatka. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic zadbał też o siebie. „Pomagamy rodzicom usłyszeć i zrozumieć własne potrzeby” – mówi Magda Jóźwiak-Derda, „rodzic, podobnie jak nastolatek, potrzebuje relacji, zrozumienia, wzajemności i empatii” – tłumaczy założycielka Łódzkiej Fundacji Trampolina, która na co dzień wspiera rodziców nastoletnich dzieci poprzez różne formy pomocy. Oprócz tak oczywistych zajęć jak terapie indywidualne czy rodzinne, rodzic może liczyć na zdobycie przydatnej wiedzy o kompetencjach rodzicielskich podczas warsztatów, seminariów i spotkań ze specjalistami.

Przestrzeń, wytchnienie, dystans

Czego potrzebują rodzice nastolatków? Przestrzeni, wytchnienia, nabrania dystansu. Oraz profesjonalnego wsparcia by nauczyć się, jak dbać nie tylko o nastolatka, ale także o siebie i swoje emocje. Magda i Jacek są rodzicami, którzy doświadczyli sytuacji kryzysowej: „Doskonale pamiętamy jak było nam wtedy trudno, a przede wszystkim jakie uczucia nam towarzyszyły”. W takich momentach pomoc rodzicom jest bezcenna, daje siłę do działania i szukania rozwiązań, co zmniejsza poczucie bezsilności. „Rozmowa o własnych emocjach, które nas wtedy wręcz “zalewają” i potrzebują ujścia była dla nas koniecznością. W zasadzie musieliśmy się na nowo zbudować jako rodzice. Stąd właśnie zrodził się pomysł na założenie Łódzkiej Fundacji Trampolina – kiedy my kilka lat temu szukaliśmy kompleksowej pomocy nie było jej, dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, gdzie każdy rodzic znajdzie przestrzeń, wsparcie i zrozumienie dla swoich problemów” – wyjaśnia Magda Jóźwiak-Derda. „Co ważne, bliski jest nam nurt NVC, więc rodzice mogą swobodnie wypowiadać się i nikt ich nie będzie oceniał” – mówi dalej Magda. W łódzkiej fundacji, pod okiem doświadczonych specjalistów, rodzice nastolatków mogą wsłuchać się we własne problemy i spojrzeć na nie z nowej perspektywy. „W Łodzi jesteśmy jedynym NGO, który tak kompleksowo oferuje wsparcie dla rodziców nastolatków” – dodaje Magda.

#Rodzicu Zaakceptuj… także siebie

Możliwości pomocy rodzicom jest wiele, bo nie ma jednej rodzicielskiej recepty na sukces.

Każda zmiana wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego Łódzka Fundacja Trampolina stawia na kompleksowość wsparcia rodziców nastolatków. Dla tych, którzy cenią sobie moc płynącą z poczucia wspólnoty prowadzone są cykliczne zajęcia: grupy wsparcia Rodzice 4.0. oraz szkoły dla rodziców. Dostępne są również jednodniowe warsztaty poświęcone wybranej tematyce z zakresu relacji rodzice – nastoletnie dzieci. Jeśli wolisz bardziej kameralne spotkania, możesz skorzystać z terapii indywidualnej, rodzinnej, terapii uzależnień oraz konsultacji psychologicznej czy z pedagogiem szkolnym. W Trampolinie są także porady prawne i mediacje, a od roku fundacja prowadzi w internecie akcję edukacyjną dla rodziców nastolatków pod hasłami: #MamoUsłysz #TatoZrozum #RodzicuZadbajoSiebie. „Czekamy na każdego rodzica nastolatka. Przyjdź, jeśli chcesz popracować nad relacjami w rodzinie” – zaprasza Jacek Derda, założyciel fundacji i ojciec po przejściach, jak sam o sobie mówi.

*             *             *

O Łódzkiej Fundacji Trampolina

Łódzka Fundacja Trampolina to miejsce, w którym rodzic nastolatka może zadbać O SIEBIE – podzielić się emocjami w bezpiecznej atmosferze, zostać usłyszanym bez ocen i interpretacji, poszukać nowej drogi, aby uzdrowić relacje w rodzinie i spojrzeć na aktualne doświadczenia z większym dystansem i nadzieją na pozytywne rozwiązania.

Łódzka Fundacja Trampolina

tel. 533 773 713

ul. Deca 1, Łódź

kontakt@lodzkafundacjatrampolina.pl

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: