Święta z niemowlęciem – o tym pamiętaj przy wigilijnym stole

Komponowanie diety maluszka w okresie Świąt Bożego Narodzenia – takiej, która będzie dopasowana do wrażliwego brzuszka niemowlęcia – może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Niemowlę, które właśnie próbuje pierwszych smaków, innych niż mleko, jest bardzo ciekawe – zwłaszcza tego, co znajduje się na świątecznym stole. Choć wygląd i zapach tradycyjnych potraw jest kuszący, nie wszystkie będą odpowiednie dla delikatnego brzuszka niemowlęcia. Na co zwrócić uwagę podczas komponowania świątecznego menu maluszka? Jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Podpowiadamy.

 

 

 

 

Brzuszek wciąż się rozwija – również podczas Świąt

Święta to czas, w którym ulegamy wielu przyjemnościom – zwłaszcza jeśli chodzi o tradycyjne dania, których często wyczekujemy cały rok. Smażony karp, barszcz z uszkami i wigilijna kapusta – choć zachęcają swym aromatem, potrawy te nie są odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny. Należy pamiętać (także w czasie Świąt), że organizm niemowlęcia wciąż jest niedojrzały (zarówno pod względem anatomicznym, jak i czynnościowym) i nadal doskonali swoje funkcje.

Czy wiesz, że wydzielanie kwasów żołądkowych i aktywność enzymów trawiennych są u niemowlęcia o wiele mniejsze niż u dorosłego, a proces osiągania dojrzałości układu pokarmowego kształtuje się nawet do 5.-7. roku życia?[1] Właśnie dlatego zasiadając przy stole wspólnie z maluszkiem, należy szczególnie zatroszczyć się o jego delikatny brzuszek. Warto również być przygotowanym na różnego rodzaju niedogodności ze strony układu pokarmowego dziecka, jakie mogą pojawić się w tym czasie.

Świąteczne SOS

Nawet jeśli dziecko nie próbuje jeszcze „dorosłych” posiłków, delikatnemu brzuszkowi mogą doskwierać dolegliwości trawienne, takie jak kolka czy zaparcie. Takie sytuacje nie wybierają odpowiedniego terminu. Bez względu, czy Święta są w domu, czy wyruszacie z maluszkiem w długą drogę, niemowlę może czuć dyskomfort i nie być w najlepszej formie. Nie martw się jednak na zapas – młody organizm potrzebuje czasu, aby wszystkie funkcje układu pokarmowego się wykształciły.

W takich sytuacjach pomocny może okazać się masaż brzuszka. Odpowiednio wykonywane ruchy zwykle poprawiają perystaltykę jelit.

Jeśli maluszek jest na etapie rozszerzania diety (w tym okresie mleko mamy wciąż powinno być stałym elementem diety), ulgę może przynieść podawanie większej ilości płynów, najlepiej wody.

Pomocne mogą być wtedy także produkty bogate w błonnik, tj. pełnoziarniste kaszki zbożowe – warto je mieć pod ręką, zwłaszcza że są wygodne w przygotowaniu i podaniu.

Święta z myślą o wyjątkowych potrzebach najmłodszych

Świąteczne stoły uginają się od smakowitych i pachnących dań. Nic więc dziwnego, że maluch może być szczególnie zainteresowany tym, czym zajadają się jego bliscy. Pamiętaj jednak, że Święta nie powinny być czasem odstępstw w przypadku najmłodszych członków rodziny. Tradycyjne potrawy zwykle są zbyt tłuste, słone, słodkie i ciężkostrawne, dlatego należy ich unikać w diecie najmłodszych.

Ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju małego brzuszka ma właściwy sposób żywienia. Szczególnie ważnym pokarmem w pierwszych miesiącach życia jest mleko mamy. To pokarm lekkostrawny i dopasowany do możliwości dojrzewającego układu pokarmowego. Z tego powodu eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, aby w pierwszym półroczu życia niemowlę było karmione wyłącznie piersią[2]. Ten sposób karmienia warto kontynuować również w czasie rozszerzania diety – w drugim półroczu życia i później.

Gdy karmienie piersią nie jest możliwe

Zdarzają się sytuacje, w których w drugim półroczu życia dziecka podawanie pokarmu z piersi z uzasadnionych przyczyn jest niemożliwe. Rodzice powinni wtedy wybrać inny sposób żywienia maluszka – dopasowane do jego potrzeb mleko następne. Warto zwrócić uwagę na składniki, które mogą wspierać delikatny układ pokarmowy dziecka, na przykład na zawartość błonnika pokarmowego. Bebiko PRO+ 2, nasza najdelikatniejsza formuła[3] to podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej oraz dzięki unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS. Produkt zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych[4] wspierających prawidłowy rozwój, w tym: ALA (omega 3) – niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej,
DHA (omega 3) – wspierający prawidłowy rozwój wzroku[5] i mózgu,
wapń i witaminę D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
żelazo i jod wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.

Świąteczne menu dla maluszka

Jeśli maluch ma już za sobą pierwsze doświadczenia w poznawaniu smaków innych niż mleko, bezpiecznym wyborem w czasie Świąt będą gotowane warzywa, tj. marchewka, ziemniak czy groszek. Możesz je podać np. w formie sałatki jarzynowej (majonez zastąp jogurtem naturalnym). Zamiast ościstego karpia, zaserwuj gotowany na parze delikatny filet z ryby morskiej, np. dorsza czy morszczuka, a tradycyjny piernik lub makowiec zastąp przecierem ze śliwki lub pieczonym jabłkiem. Dobrym rozwiązaniem jako świąteczne dania dla niemowlęcia będą także produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, tj. posiłki, deserki czy kaszki ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Podając dziecku takie produkty (a ich wybór jest ogromny), rodzice mogą mieć pewność, że uwzględniają one potrzeby żywieniowe rozwijającego się układu pokarmowego dziecka.
Drogowskaz dla rodziców – nie tylko od Święta

Więcej informacji na temat rozwoju układu pokarmowego oraz sposobów na jego wspieranie znajdziesz na www.BebiKlub.pl.

To miejsce, gdzie możesz także porozmawiać z ekspertami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, jak żywić maluszka w trosce o jego delikatny brzuszek.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Dziekiewicz M. Rozwój układu pokarmowego w okresie 1000 pierwszych dni. PZWL, 2017.

[2] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

[3] Wśród mlek następnych Bebiko 2.

[4] Zgodnie z przepisami prawa, tak jak wszystkie mleka następne.

[5] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: