Malarskie opowieści Kamili Krzyżaniak

Jak uchwycić to, co ulotne? Jak nadać kształt wrażeniu? W jaki sposób zmaterializować wizję, która tak szybko przemija? Odpowiedzi na te pytania zna artystka wyjątkowa w każdym calu – Kamila Krzyżaniak.

 

 

“Obraz żyje swoim własnym życiem. Ja tylko pomagam mu się ujawnić.” – wypowiedź Jacksona Pollocka, jednego z najpopularniejszych malarzy amerykańskich jest mottem niejednego współczesnego artysty. Pod tymi słowami bez wahania mogłaby się podpisać również polska malarka mieszkająca w Londynie, której obrazy nikogo nie pozostawiają obojętnymi, Kamila Krzyżaniak.

Jak wyglądały pierwsze kroki po artystycznej ścieżce Kamili Krzyżaniak?

– Byłam dzieckiem dociekliwym o twórczym i otwartym umyśle, co dało mi większą motywację i zapał do tworzenia. Ale nigdy nie przypuszczałam, że ta droga się tak potoczy. Malowałam wszystko i wszędzie, co było czasami uciążliwe dla otoczenia. Odkąd pamiętam, chciałam być weterynarzem i pracować z końmi. Konie były ze mną wszędzie, na plakatach, w książkach, a co za tym idzie – malowałam je bez przerwy. W szkole plastycznej pani ze świetlicy szkolnej zaczęła posyłać mnie na różne warsztaty i konkursy. I tak oto zaczęła się prawdziwa przygoda ze sztuką, która trwa do dziś. – wspomina Artystka w jednym z wywiadów.

Po ukończeniu studiów na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Architektury i Urbanistyki przyszedł czas na pierwsze konfrontacje ze środowiskiem artystycznym i odbiorcami podczas wystaw, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Każde z tych wydarzeń umocniło przekonanie, że wizja Kamili Krzyżaniak spotyka się z uznaniem i podziwem osób ceniących sztukę współczesną. W sposób szczególny zwracają na siebie uwagę zwłaszcza te prace, których głównymi bohaterkami są kobiety:

– Inspiracją zawsze były kobiety, ich twarze, ciała.  Jedna z moich wystaw była dedykowana kobietom „Portrety Kobiet”, które zwierały mądrość, doświadczenie, potęgę kobiet szczęśliwych, spełnianych, uwielbianych, szanowanych, świadomych. W tych obrazach przedstawiam, jak wiele zależy od tego, co widzę i chcę przekazać innym. Dla nieuważnego widza mogłyby to być po prostu dobrze i śmiało namalowane portrety. W istocie pokazują kobiety z pasją. Przedstawiają kobiety silne i niezależne, a zarazem wrażliwe. Moja sztuka przekazuje kobietom wiadomości o jej złożoności i nieobliczalności. Bohaterkami są wszystkie kobiety niezależnie od kultury, religii, wieku czy wykształcenia. Każda z nich ma swoją osobowość, którą staram się wydobyć poprzez sztukę. – mówi Kamila Krzyżaniak.

Niejednoznaczność kobiecej natury: wypływająca z niej siła, a zarazem eteryczność, ulotność chwili i emocji są leitmotivem prac Kamili Krzyżaniak. Na wpół oniryczne, na wpół realne postaci charakteryzuje siła przekazu, wobec której trudno pozostać obojętnym. Bohaterki obrazów Kamili Krzyżaniak w każdym odbiorcy poruszają struny wrażliwości, ulotności, piękna. Warto jednak zaznaczyć, że zainteresowania Kamili Krzyżaniak nie ograniczają się do jednego tematu. Wystarczy choćby pobieżnie przyjrzeć się pracom Artystki, by przekonać się, jak rozległe są jej poszukiwania twórcze i jak wiele inspirujących motywów Kamila Krzyżaniak znajduje wokół siebie:

– Inspiracje znajduję wszędzie: słuchając muzyki, oglądając film czy czytając książki i zamiast skupić się na tym, co odbierają nam zmysły, co widzą i słyszą, mój umysł krąży po orbitach innych zdarzeń, miejsc i emocji. Przede wszystkim po prostu kocham malować, a ponadto odnajduję motywację w pracach żyjących mistrzów oraz tych, którzy już odeszli. Jadąc pociągiem czy autobusem, siedząc w kawiarni czy na przystanku, obserwuję ludzkie twarze i ciała. Łatwiej mi dostrzec subtelne niuanse charakteru danej postaci, która na pierwszy rzut oka mogłaby pozostać niezauważona. – mówi Kamila Krzyżaniak.

Ta niezwykła wrażliwość i chłonność na otaczający świat, ludzi i zwierzęta sprawia, że Kamila Krzyżaniak jest niezwykle świadoma tego, jak prezentuje się obecnie kondycja polskiej i światowej sztuki, jaka jest pozycja artysty we współczesnym świecie. Całość, przefiltrowana przez wrażliwość malarki, tworzy wizję, której sile przekazu trudno się oprzeć i o której trudno zapomnieć…

Prace Kamili Krzyżaniak zbudowane są na kontrastach. Siła przekazu współgra tu z eterycznością malowanych postaci, a zdecydowana kolorystyka z ulotnością chwili… Są inspiracją same w sobie, ucieleśnieniem marzeń i emocji grających w każdym z nas!

Joanna Bielas

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: