Końcówka sierpnia to czas, kiedy dzieci i rodzice intensywnie przygotowują się do nowego roku szkolnego. Wielu rodziców, w trosce o przyszłość swoich dzieci, stawia głównie na zajęcia rozwijające ich umiejętności intelektualne, jednocześnie marginalizując aktywność fizyczną najmłodszych. Tymczasem to właśnie one pomagają naszym pociechom zachować równowagę stanowiącą remedium na przebodźcowanie, które dotyka coraz większej liczby dzieci przynosząc zatrważające skutki. O tym jak najlepiej zadbać o wszechstronny rozwój dziecka układając plan na nowy rok szkolny – Sylwia Świsłowska, założycielka Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego (PAARO), organizującej zajęcia taneczne, instruktor tańca oraz certyfikowany trener pracy z emocjami.
Aktywność fizyczna czy intelektualna – a może jedno i drugie?
Na wczesnych etapach edukacji, zwykle szkoły i przedszkola nie zapewniają dzieciom odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. To właśnie w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinno się budować nawyk ruchu u dzieci. W takim wieku często dzieci odkrywają swoje zainteresowania sportowe. Znalezienie dyscypliny, która im odpowiada, może być kluczowe dla rozwoju ich pasji i zdrowego stylu życia. W późniejszych latach o wiele łatwiej jest kontynuować tę aktywność fizyczną i czerpać z niej radość. Niestety, w czasie wyboru zajęć pozalekcyjnych często sport “przegrywa” z zajęciami takimi jak robotyka, programowanie czy języki obce. Rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci miały dobre stopnie, skupiają się na zajęciach intelektualnych, zapominając o tym, że dzieci potrzebują też ruchu.
– Dzieci zazwyczaj są pełne energii i mają dobrą koordynację, ale nie uczestnicząc w zajęciach ruchowych, przechodząc do wyższych klas, ich sprawność fizyczna zwyczajnie maleje. Dlatego od najmłodszych lat warto zapewniać im zajęcia, na których będą aktywne fizycznie. Ma to ogromny wpływ na rozwój – zauważa Sylwia Świsłowska, założycielka Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego oraz instruktor tańca.
Taniec to nie tylko ruch – jak wpływa na potencjał intelektualny?
– Jedną z najlepszych, a zarazem często niedocenianych form aktywności fizycznej jest taniec, przynoszący wiele korzyści, które wykraczają poza ruch. To nie tylko aktywność fizyczna, ale również sposób na wyrażenie siebie, rozwijanie empatii i wrażliwości – podkreśla ekspertka – Dzięki zajęciom tanecznym dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne i emocjonalne, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, kiedy wiele dzieci ma problem z socjalizacją i zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości – mówi Sylwia Świsłowska, instruktorka tańca oraz trenerka pracy z emocjami.
Co za dużo, to niezdrowo – jak uniknąć przebodźcowania?
– Bardzo łatwo jest zapewnić dzieciom zbyt dużo. Ważne jest, aby rodzice zrozumieli i pamiętali o tym, że dzieci mogą być zmęczone nadmiarem zajęć – zwłaszcza, że dzisiejszy świat sam w sobie dostarcza im o wiele więcej bodźców niż kiedyś. Warto włączyć zdrowy rozsądek, aby nie przedobrzyć, ponieważ dzieci również potrzebują czasu na odpoczynek i zabawę – przypomina Sylwia Świsłowska.
Nadmiar zajęć często jest przyczyną przytłoczenia i zniechęcenia, które nie tylko gaszą zapał i zainteresowanie u dzieci, ale w skrajnych przypadkach prowadzić może do wypalenia, a nawet depresji. Innym skutkiem przebodźcowania i braku równowagi jest też chociażby otyłość, która dopada najmłodszych na dużo większą skalę, niż kiedyś. Rodzice powinni być świadomi tego, że ich decyzje – nawet te pozornie “małe” – mają ogromny wpływ na rozwój i przyszłość ich dzieci.
Wygoda i bezpieczeństwo – jak zadbać o dobrą logistykę
Dla wielu rodzin wyzwaniem okazuje się też logistyka. Podróż na zajęcia do innych miejscowości wiąże się ze stratą czasu i energii rodzica, jak i dziecka. Najlepiej jest wybierać zajęcia pozalekcyjne organizowane w -w przedszkolu lub szkole, do której chodzi dziecko.
– Jest to wygodne dla rodziców którzy oszczędzają czas i pieniądze, ale przede wszystkim nie obciąża dzieci, które czują się bezpiecznie w znajomym miejscu, przy okazji też pogłębiając relacje z rówieśnikami – mówi Sylwia Świsłowska, założycielka PAARO.
Klucz do sukcesu – równowaga!
Zajęcia dzieci i młodzieży powinny wspierać ich wszechstronny rozwój, zatem nie tylko praca intelektualna, ale też aktywność fizyczna zdecydowanie musi być integralną częścią ich codzienności. Planując nowy rok szkolny, warto więc pamiętać o tym, że jednym z kluczy do sukcesu jest równowaga.
– Im więcej ruchu, tym lepiej – to nie tylko korzystne dla ciała, ale również dla umysłu. Dzieci, które mają czas na aktywność fizyczną zdecydowanie lepiej radzą sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi życie – mówi założycielka mobilnej szkoły tańca, Sylwia Świsłowska.
***
Sylwia Świsłowska – pasjonatka tańca (wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu orientalnym) i rozwoju osobistego, autorka książek. Założycielka PAARO – Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego (https://paaro.pl/), w ramach której prowadzi największą w Polsce mobilną szkołę tańca (60 instruktorów, 16 000 dzieci na zajęciach), a także zajęcia z uważności. Swoją praktyczną wiedzą z pracy z dziećmi dzieli się też podczas warsztatów prowadzonych dla nauczycieli, instruktorów oraz dyrektorów placówek edukacyjnych i nauczycieli. Córka nauczycielki, mama trójki dzieci.