Wpływ stylu życia na stan skóry głowy

To, jaki styl życia prowadzimy na co dzień ma wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia, w tym także na stan skóry głowy. Łupież – choroba, z którą zmaga się niemal połowa populacji[1], może mieć swoje źródło właśnie w niewłaściwym stylu życia. Podobnie jest z wypadaniem włosów – wielu z nas doświadcza tego procesu w mniej lub bardziej natężonym stopniu w trakcie swojego życia. Często bagatelizujemy obie te dolegliwości, podczas gdy sygnalizują one potrzebę zmiany naszych nawyków.

 

 

NAJCZĘSTSZA CHOROBA SKÓRY GŁOWY – ŁUPIEŻ

Łupież to choroba, której nie należy lekceważyć. Charakteryzuje się nadmiernym i przyspieszonym złuszczaniem owłosionej skóry głowy, któremu często towarzyszy łojotok, zaczerwienienie i świąd. Ponad 20%[2] wszystkich porad dermatologicznych dotyczy łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry, co tylko potwierdza ich powszechność. Choroba ta nie tylko pogarsza stan skóry głowy, ale także ma znaczący wpływ na jakość życia pacjentów, często prowadząc do obniżenia pewności siebie. Mechanizm powstawania łupieżu, nie jest do końca poznany, jednak uważa się, że jest on efektem nadmiernego namnażania grzybów Malassezia, zaburzenia składu sebum oraz naruszenia hydrolipidowej bariery skóry, co prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych.

CO SPRZYJA POWSTAWANIU ŁUPIEŻU?

Czynniki, które warunkują powstanie łupieżu możemy podzielić na dwie grupy: endogenną oraz egzogenną.

Endogenna uwzględnia czynniki, które powstają wewnątrz naszego organizmu, takie jak: stres, zaburzenia hormonalne, zaburzenia emocjonalne oraz osłabiona odporność.

Z kolei druga grupa, egzogenna, mówi o czynnikach, które wynikają ze środowiska zewnętrznego np.: niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, częste noszenie nakryć głowy, czy niedobór witamin np. A, E z grupy witamin B i składników mineralnych, takich jak: magnez, selen, czy żelazo, a także ekspozycja na promieniowanie UV. Przegrzewanie skóry głowy zmienia jej mikrośrodowisko, sprzyjając namnażaniu drożdżaków. Niewłaściwa pielęgnacja, taka jak suszenie gorącym powietrzem, rzadkie lub zbyt częste mycie włosów, spanie z mokrą głową oraz stosowanie agresywnych środków do stylizacji może prowadzić do naruszenia równowagi mikrobiomu skóry głowy, co z kolei sprzyja powstawaniu łupieżu.

”Aby zapobiegać powstaniu, ale i nawrotom łupieżu, warto uwzględnić w diecie witaminę B6, która wspiera odnowę komórkową skóry. Znajduje się w rybach, bananach, szpinaku oraz produktach pełnoziarnistych. Ważna jest też witamina E, obecna w olejach roślinnych, orzechach, nasionach, reguluje ona nawilżenie skóry i działa przeciwzapalnie. Warto pamiętać również o witaminie A, którą można znaleźć w jajach, batatach, dyni czy jarmużu. Odpowiada ona za hamowanie nadmiernego złuszczania naskórka. Ważne jest również dostarczanie organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3 oraz cynku z tłustych ryb morskich, orzechów i pełnoziarnistych produktów. Ograniczenie cukru oraz produktów rafinowanych o wysokim indeksie glikemicznym i skupienie się na niskoprzetworzonej, kolorowej żywności może również pomóc w procesie walki z łupieżem” podkreśla dietetyk Marcin Jackowiak.

WYPADANIE WŁOSÓW – POWSZECHNY PROBLEM

W naturalnym procesie, tracimy ok. 50-100 włosów dziennie – uważa się, że około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia. O nadmiernym wypadaniu i łysieniu mówimy, gdy na skutek różnych czynników liczba ta rośnie – niepokój powinno wzbudzić wychodzenie włosów garściami np. podczas czesania lub mycia albo ich większa niż zwykle ilość na poduszce lub szczotce. Często wypadaniu włosów towarzyszy też zmiana ich faktury i utrata blasku – stają się szorstkie, przesuszone, matowe.

U mężczyzn najczęściej występuje łysienie androgenowe, związane z genetyką, podczas gdy u kobiet dominuje sezonowa utrata włosów i łysienie telogenowe, spowodowane stresem, zmianami hormonalnymi lub niedoborami składników odżywczych. Czynniki ekspozomu, takie jak zmiany klimatu, promieniowanie UV i niewłaściwa pielęgnacja, również wpływają na osłabienie włosów i mogą prowadzić do ich nadmiernego wypadania.

Stres nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie skóry głowy i włosów na poziomie biologicznym. Warto wiedzieć, że w mieszkach włosowych znajdują się komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost nowych włosów. Stres może prowadzić do zaburzenia równowagi w tych komórkach, ponieważ zwiększa produkcję kortyzolu, który z kolei wpływa na fazy cyklu włosowego. To powoduje przejścia większej liczby włosów do fazy telogenowej (faza spoczynkowa), co może sprzyjać ich wypadaniu. Dbanie o redukcję stresu, np. za pomocą prostych technik relaksacyjnych jest zatem elementem dbania o zdrowie skóry głowy” wyjaśnia psycholog Zuzanna Szczepańska.

JAK WYGRAĆ Z OBJAWAMI ŁUPIEŻU?

Zmiana stylu życia i odpowiednia pielęgnacja mogą więc znacząco wpłynąć na zdrowy wygląd skóry głowy i zmniejszenie objawów łupieżu. Kluczowym elementem walki z tym problemem jest niedopuszczanie do przetłuszczania się skóry głowy oraz dokładne oczyszczanie naskórka z zalegających warstw zrogowaciałej skóry. Z uwagi na to, że w przypadku łupieżu dochodzi do namnażania się grzybów z rodzaju Malassezia, istotne jest także stosowanie preparatów o korzystnym wpływie na mikrobiom skóry głowy. Jednym z rekomendowanych przez dermatologów produktów jest szampon dermokosmetyczny Vichy DERCOS, z głęboko oczyszczającą formułą do włosów normalnych i przetłuszczających się z potężną synergią składników aktywnych: 1% dwusiarczku selenu znanym z właściwości przeciwgrzybiczych oraz 1% kwasu salicylowego o działaniu złuszczającym. Szampon eliminuje do 100% widocznego łupieżu już po pierwszym myciu[3]. Ponadto chroni przed nawrotami do 6 tygodni[4], a także łagodzi i zmniejsza uczucie swędzenia skóry głowy.  W sytuacjach kryzysowych szamponu należy używać 3 razy w tygodniu przez 4 tygodnie, a zapobiegając nawrotom w fazie zachowawczej raz w tygodniu.

PO JAKIE PRODUKTY SIĘGAĆ, GDY WYPADAJĄ WŁOSY?

Aby przeciwdziałać wypadaniu włosów, warto sięgnąć po wzbogacony Aminexilem wzmacniający szampon Vichy DERCOS Energy+ o wszystkich typów włosów. Szampon stanowi idealne uzupełnienie kuracji DERCOS AMINEXIL CLINICAL 5 dla kobiet i mężczyzn. Stosowanie pełnej rutyny obejmującej te dwa produkty to redukcja wypadania włosów o 29%[5], 3 razy mocniejsze włosy[6] oraz zwiększenie ich objętości o 48%[7]. Dermokosmetyki są dostępne w dwóch wersjach, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, co czyni je idealnym rozwiązaniem wśród osób zmagających się z problemem wypadania włosów.

 

[1] Beauty track Women 12 państw (2016) & Beauty track Men (2013),IPSOS dla L’Oréal Research: badanie na grupie 20 000 kobiet i mężczyzn w Europie i USA w wieku od 15 do 75 lat.

[2] Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol 2007;XXIV,2:59–64.

[3] Badanie konsumenckie na 262 pacjentach po 2 tygodniach regularnego stosowania.

[4] Badanie kliniczne na 45 pacjentach po 4 tygodniach stosowania, badanie przeprowadzone po 6 tygodniach od zaprzestania stosowania.

[5] Badanie kliniczne kuracji Aminexil Clinical 5 z udziałem 86 pacjentów, 49 kobiet i 37 mężczyzn, po 6 tygodniach w porównaniu ze stanem wyjściowym.

[6] Test instrumentalny po stosowaniu szamponu wzmacniającego + kuracji Aminexil Clinical 5

[7] Test instrumentalny po stosowaniu szamponu wzmacniającego + kuracji Aminexil Clinical 5

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: