Wracając z wakacji, wielu z nas zastanawia się, co zrobić, by przedłużyć ten błogi czas, mimo że wzywają nas codzienne obowiązki. Są jednak przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zwiedzać świat, łącząc pracę z aktywnym prowadzeniem swojej firmy, czyli zostali biznesowymi nomadami. Jak taki styl życia wygląda w rzeczywistości? Przedstawiamy 5 mitów na temat życia biznesowych nomadów.
Mianem biznesowych nomadów określamy osoby, które łączą życie zawodowe z podróżami, na co dzień korzystając z dobrodziejstw, jakie daje im praca zdalna. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie wolność, chcą poznawać świat i jednocześnie być aktywni zawodowo. Z jakimi mitami na temat swojego stylu życia spotykają się najczęściej?
Życie biznesowych nomadów to wieczne wakacje
Wiele osób wyobraża sobie biznesowych nomadów jako ludzi przebywających na niekończących się wakacjach. Myślą, że ich styl życia polega na odpoczywaniu, leżeniu pod palmą, nieustannym sączeniu mrożonych napojów i napawaniu się pięknem egzotycznej przyrody. Czy tak rzeczywiście wygląda typowy dzień kogoś, kto prowadzi swój biznes w podróży?
– Oczywiście, są takie dni, kiedy korzystam z atrakcji danego miejsca, nie oznacza to jednak, że całe dnie odpoczywam. Wręcz przeciwnie, najczęściej można mnie zobaczyć przed laptopem, kiedy planuję kolejne działania firmowe lub z telefonem, gdy prowadzę spotkania z pracownikami i klientami. Różnica tkwi jednak w tym, że pracuję w atrakcyjnych miejscach, z pięknym widokiem, a w ramach przerwy czy po pracy mogę np. ponurkować – mówi Victoria Iwanowska, biznesowa nomadka, która swoje biznesy – firmę ŚlubZaGranicą.pl i biuro podróży Victoria Travel – prowadzi, podróżując po całym świecie.
Biznesowy nomadyzm to takie samo zarządzanie przedsiębiorstwem i reprezentacja jego interesów, jak w przypadku prowadzenia firmy zza biurka na 35. piętrze. Tyle że odbywa się ono z dowolnego miejsca na świecie. Jak wskazują przedsiębiorcy, którzy wybrali tę drogę – zakres obowiązków się nie zmienia, modyfikacji ulega tylko styl życia.
Biznesowi nomadzi prowadzą beztroskie życie
To zdecydowanie mit! Wyzwania, zarówno te osobiste, jak i biznesowe, pojawiają się niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywamy. Ta zasada dotyczy również biznesowych nomadów. Oni także muszą mierzyć się z kryzysami w swoich firmach, wymagającymi klientami czy zmianą przepisów. Co więcej, osoby, które prowadzą własne przedsiębiorstwa zza granicy, niejednokrotnie napotykają na swej drodze dodatkowe utrudnienia, takie jak np. odwołane loty, droższe ceny biletów czy konieczność łączenia pracy w różnych strefach czasowych.
Bycie biznesowym nomadą to opcja tylko dla bogatych
To również nie jest prawda. Koszty życia za granicą mogą być porównywalne do tych w naszym kraju. Czasami są nawet niższe. Wszystko zależy od miejsca, które wybierzemy i od pory roku. Biznesowy nomada, który wybierze się na tour po Europie w środku sezonu, faktycznie może zapłacić więcej. W Azji natomiast wyda mniej. Oczywiście osoby łączące pracę z podróżowaniem, przed wyborem destynacji, muszą sprawdzić, jaką specyfikę ma dane miejsce, gdyż np. pora deszczowa może mieć wpływ na realizację ich planów.
– Nie dziwi mnie takie przekonanie wśród osób, które stworzyły w swojej wyobraźni wizerunek biznesowego nomady na podstawie filmów czy opowieści. W końcu taki styl życia wybierają często milionerzy tacy jak Richard Branson. Co więcej, gdy rozpoczynałam swoją przygodę z nomadyzmem i mówiłam „chcę żyć jak Richard Branson”, wywoływało to uśmiech powątpiewania u znajomych – mówi Victoria Iwanowska. – Z czasem udowodniłam, że zarządzanie firmą z każdego miejsca na świecie to wybór niezależny od stanu konta. Biznesowy nomadyzm to styl życia, który można dopasować do swoich możliwości finansowych. Mój przykład pokazuje, że na zostanie biznesowym nomadą może sobie pozwolić także właściciel średniej firmy – dodaje.
Biznesowi nomadzi nie mają kontroli nad swoimi firmami
Jednym z mylnych przekonań, z jakimi spotykają się osoby łączące pracę z pasją do podróżowania, jest przeświadczenie, że gdy pozostawią biznes w Polsce i będą pracować zdalnie w odległym kraju, to stracą nad nim kontrolę i doprowadzą do jego upadku.
Okazuje się, że zarządzanie firmą z drugiego końca świata wcale nie musi być takie trudne. Kluczem do sukcesu jest zgrany i zaufany zespół, który nie potrzebuje nieustannej superwizji, ma wspólną wizję pracy i spełnia się zawodowo. Jak wskazuje Victoria Iwanowska, to ważne, by dobrze się przygotować do takiego kroku i opracować formułę współpracy uwzględniającą częsty kontakt
z pracownikami.
Biznesowi nomadzi tracą relacje z bliskimi
Kolejnym często spotykanym mitem, jest przekonanie, że zostając biznesowym nomadą, traci się kontakt z rodziną czy przyjaciółmi. Zapominamy jednak, że mamy już XXI wiek,
a technologia umożliwia nam spotkania online, nawet te w szerszym gronie. By jednak zobaczyć kogoś na żywo, nie ma innej rady – trzeba przyjechać do Polski.
– Kluczem do wszystkiego jest logistyka. Przyjeżdżam do kraju dwa razy w roku i zawsze mam ze sobą listę osób, z którymi chcę się zobaczyć. Te spotkania to dobrze spędzony czas, ponieważ wiem, że następnym razem na żywo porozmawiamy dopiero za pół roku – wyjaśnia Victoria Iwanowska. Dodaje: Po ponad roku życia jako biznesowa nomadka zorientowałam się, że z niektórymi osobami teraz widuję się nawet częściej, niż wtedy, gdy na stałe mieszkałam w Warszawie. Wbrew pozorom,
w natłoku codziennych obowiązków nie mamy aż tak dużo czasu na dłuższe, osobiste spotkania.
A co z rodziną? Podróżowanie po całym świecie to doskonała okazja, by zaprosić krewnych na wspólne wakacje w egzotycznym kraju czy zorganizować weekendowy wyjazd do jednej z europejskich stolic.
Czy zostanie biznesowym nomadą to opcja dla każdego? Oczywiście, że nie! Taki wybór wymaga przede wszystkim otwartości na zmiany otoczenia bez „zapuszczania korzeni” na stałe. Choć nie są to nieustanne wakacje, a prowadzenie firmy nie obywa się bez problemów, z którymi trzeba sobie radzić na odległość, to ten styl życia może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które marzą o podróżach i odkrywaniu nowych możliwości w biznesie.