Ukochana przytulanka – jakie ma znaczenie dla dziecka?

Przytulanka daje poczucie bezpieczeństwa i tak naprawdę to najważniejsza rola, jaką spełnia ulubiona zabawka dziecka. Nierzadko rodzice dziwią się, czemu maluch najchętniej bawi się pluszakiem niezbyt urodziwym, bardzo często podejmowane są nawet próby misia czy szmacianej lalki. Nie może być o tym mowy, ponieważ dziecko nie zwraca uwagi na aspekty estetyczny. Przytulanka jest najlepszym przyjacielem, a jej wybór nie dla każdego jest zrozumiały.

 

 

Jaka ma być przytulanka?

Przede wszystkim miła w dotyku. Najczęściej to pierwsza miękka zabawka, którą otrzymuje dziecko. O taką maskotkę należy szczególnie dbać, nie przecież mowy o tym, by się zgubiła bądź zniszczyła. Właśnie dlatego dobrze jest odpowiednio dobierać przytulanki dla niemowlaka, bo w tym aspekcie dorośli mają wiele do powiedzenia. To przecież oni wręczają zabawkę dziecku.

Przytulanka ma być niezbyt duża, za to wykonana z najlepszej jakości materiałów. Nie może posiadać małych ani ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć lub je połknąć. Dobrze jest, jeśli jej wykonanie pozwala na wielokrotne pranie bez utraty jakości i jej funkcji – ukochana przytulanka będzie służyć przez kilka najbliższych lat.

Jakie znaczenie ma przytulanka?

Dziecko ma multum zabawek, którymi lubi się bawić na co dzień. Wymienić można zabawki edukacyjne, wpływające na rozwój, uruchamiające konkretne bodźce. Są zabawki do kąpieli, te idealne na matę czy do łóżeczka oraz takie, do których po prostu się przytula. I taka jest właśnie przytulanka. Jej obecność pozwala spokojnie zasnąć, kiedy nie ma w pobliżu mamy, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i komfort. W późniejszym czasie przytulanka może mieć też znaczenie dla rozwoju funkcji poznawczych, społecznych, a nawet rozwoju motoryki ruchowej. Jedna maskotka pobudza przecież kreatywność i wyobraźnię, dziecko może się nią bawić w rozmaity sposób, na przykład tworząc mini teatrzyk z podziałem na role. Nie ma też wątpliwości, że maskotka uczy empatii, przecież dziecko opiekuje się i troszczy o nią każdego dnia.

Warto wiedzieć, że nie każde dziecko wybiera ulubioną przytulankę i nie jest to nic złego. Nie należy na siłę proponować zabawek, dobrze, jeśli maluch samodzielnie dokona wyboru. Pamiętajmy również, że przytulanka może przyczyniać się do rozwoju malucha w pozytywnym aspekcie, ale nierzadko prowadzi także do pierwszych negatywnych emocji. Niestety, ale jej zguba czy zniszczenie bardzo często powoduje pierwszą traumę, z którą dziecku trudno się pogodzić.

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: