21% Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii deklaruje chęć przyjazdu do Polski na Wielkanoc – wynika z badania przeprowadzonego przez sieć wypożyczalni samochodów Avis. Ci, którzy decydują się na podróż, robią to najczęściej dla rodziny i przyjaciół, ale też z tęsknoty za polską tradycją kulinarną, święconką i Śmigusem-Dungusem, których brakuje im na Wyspach. Co czwarty ankietowany korzysta z usług wypożyczalni samochodów, gdy odwiedza Polskę.
W pandemii podróż do Polski na Wielkanoc była albo niemożliwa, albo utrudniona obowiązkową kwarantanną. Po zniesieniu restrykcji i początkowej fali odwiedzin, wróciliśmy do normalności. Jak zatem wygląda sytuacja obecnie? Według badania Avis 79% Polonii z Wielkiej Brytanii spędzi Wielkanoc na Wyspach. W tej grupie, blisko połowa (46%) ma jednak w planach przyjazd do kraju na letnie wakacje, a dla 18% ankietowanych dobrym pretekstem dla odwiedzenia Polski będzie uroczystość rodzinna. Co ciekawe, tak jak 20% respondentów deklaruje wyjazd do ojczyzny na Wielkanoc, tak zaledwie 5% planuje Boże Narodzenie w Polsce. Mniejsze zainteresowanie wśród respondentów może wynikać z odległej perspektywy tych świąt, ale prawda też jest taka, że dla coraz większej grupy Polaków na emigracji święta przestają być najważniejszym powodem do odwiedzin rodziny w kraju.
Wielkanocne podróże autem z wypożyczalni
Blisko co czwarty (24%) uczestnik badania Avis zadeklarował, że zdarza się mu wynająć samochód w Polsce, z czego 6% robi to zawsze. Przy wyborze auta z wypożyczalni respondenci najczęściej kierują się ceną (91%), lokalizacją punktu odbioru i oddania pojazdu (73%), opcją dodatkowej ochrony samochodu (38%) i możliwością bezpłatnej zmiany lub odwołania rezerwacji na krótko przed wynajmem (25%), na co zwraca uwagę również Sascha Hümmerich, Dyrektor Generalny Avis Budget Group na Polskę, Czechy, Austrię i Szwajcarię.
– Wielkanocne wizyty Polaków z Wielkiej Brytanii są zwykle krótsze niż te w okresie wakacyjnym. Każda godzina ma zatem znaczenie, bo decyduje o tym, ilu bliskich uda nam się odwiedzić i jak długo będziemy mogli wspólnie świętować. Dzisiejsze narzędzia cyfrowe jakie oferują wypożyczalnie pozwalają ten czas zaoszczędzić, a nowoczesna flota daje gwarancję wygodnej podróży. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wypożyczenie auta, często wybierając również dodatkowe wyposażenie, takie jak fotelik dziecięcy. Klienci oczekują również nielimitowanego przebiegu i bardzo doceniają możliwość odwołania rezerwacji w krótkim czasie przed wyjazdem – wyjaśnia Sascha Hümmerich z Avis.
Żurek na szczycie ulubionych potraw brytyjskiej Polonii
Pomimo dużej społeczność polonijnej na Wyspach Brytyjskich, wielu naszym rodakom brakuje atmosfery polskich świąt. Wielkanoc jest tam co prawda obchodzona, ale ma ona nieco inny charakter. Chodzi przede wszystkim o spędzanie czasu we wspólnym gronie, dobre jedzenie, odpoczynek oraz atrakcje dla dzieci, tzw. egg hunt (szukanie czekoladowych jajek) oraz egg roll (toczenie ugotowanych na twardo jajek po trawniku z górki). Dniami wolnymi od pracy jest Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny (tzw. Bank Holidays), ale w ten pierwszy dzień Brytyjczycy raczej nie poszczą, a w drugi nie oblewają się wodą.
To co Polacy z Wielkiej Brytanii lubią w Wielkanocy najbardziej to tradycja kulinarna (30%) na równi ze święconką (30%), a ulubioną potrawą jest żurek (51%), sałatka warzywna z jajkiem i majonezem (38%), sernik (34%) i babka wielkanocna (24%).
Z kolei Śmigus-Dyngus jest tą tradycją, której Polakom mieszkającym na Wyspach brakuje najbardziej (42%). Kolejne miejsca w raporcie z badania Avis zajmują święcenie pokarmu (26%) oraz zdobienia palmy (16%). Co czwarty ankietowany uważa natomiast, że jest w stanie pielęgnować w Wielkiej Brytanii te same tradycje co w kraju, w ramach polskiej społeczności. Nie zmienia to faktu, że tysiące Polaków na emigracji regularnie sprawdzają swoje kalendarze, rezerwują bilety lotnicze i wynajmują samochody, żeby móc spełnić swoje pragnienia związane z rodziną i świąteczną tradycją.
*Badanie Avis przeprowadzone w marcu 2023 roku w formie ankiety internetowej wśród 236 Polaków z Wielkiej Brytanii. 78% ankietowanych mieszka w Wielkiej Brytanii 8 lat lub dłużej, 16% 4-7 lat, a 4% nie więcej niż 3 lata.