Siła kontrastu w pracach Kamili Krzyżaniak

Przeciwstawne motywy, kontrast pomiędzy tematyką obrazu a techniką, jakiej użyto do jego namalowania – to cechy wyróżniające prace Kamili Krzyżaniak. Dzięki nim nie sposób przejść obojętnie wobec wizji Artystki!

 

 

Sztuka, jak mało który obszar, pozwala na wyjątkową wymianę emocji pomiędzy twórcą a jego odbiorcą. Dzięki temu powstaje unikatowa więź na linii artysta – dzieło – odbiorca. Tak jak na innych płaszczyznach działalności człowieka, również w sztuce trudno posługiwać się wyłącznie prostymi środkami wywołującymi oczywiste skojarzenia. Co więcej, są artyści, którzy na grze niuansów i kontrastowych zestawień budują swój własny, wyjątkowy świat. Do tego grona należy Kamila Krzyżaniak – artystka, która mieszka i tworzy w Londynie. Dlaczego polska malarka wybrała właśnie to miasto? Odpowiedź jest prosta: inspiracje można tu znaleźć dosłownie wszędzie:

Inspiracje znajduję wszędzie. Jadąc pociągiem czy autobusem, siedząc w kawiarni czy na przystanku, obserwuję ludzkie twarze i ciała. Łatwiej mi dostrzec subtelne niuanse charakteru danej postaci, która na pierwszy rzut oka mogłaby pozostać niezauważona – mówi Kamila Krzyżaniak w jednym z wywiadów. – To nieprawda, że wszyscy bardzo się od siebie różnimy. Tajemnica tkwi w zdolnościach poznawczych, które umożliwiają wykrycie drobnych odmienności pomiędzy poszczególnymi członkami naszego gatunku, a potrafią być zaskakujące i inspirujące.

Kamila Krzyżaniak ma na swoim koncie wystawy zarówno indywidualne, jak i grupowe. W czym tkwi sekret rosnącej popularności malarstwa Kamili Krzyżaniak? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź. Jednym z tropów wiodących do rozwiązania tej zagadki jest subtelna i gruntownie przemyślana gra przeciwstawnych form i motywów. Najlepszym tego przykładem są te obrazy autorstwa Kamili Krzyżaniak, których bohaterkami są kobiety. Czasem – delikatne, innym razem – silne, tajemnicze i intrygujące. Wszystkie jednak stworzone zostały przy pomocy zdecydowanych, mocnych pociągnięć pędzla. Stanowcze linie tworzą w tym przypadku niezwykle zaskakujące połączenie z warstwą tematyczną obrazów Artystki.

Ta zasada sprawdza się również w przypadku prac, w których Kamila Krzyżaniak uwiecznia inne pasjonujące ją stworzenia: konie. Realistyczne ujęcia sylwetek tych szlachetnych zwierząt kontrastują np. z tłem podkreślającym subtelne  piękno bohaterów.

O tym, że siłą malarstwa Kamili Krzyżaniak są niejednoznaczne, przeciwstawne elementy świadczy też zamiłowanie malarki nie tylko do motywów realistycznych, ale też fantastycznych; seria prac “Fantasy”, czyli ucieleśnienie marzeń i onirycznych wizji jest tego najlepszym przykładem.

Malarskie światy Kamili Krzyżaniak to obszary pełne niespodzianek. Uważny odbiorca nigdy się nimi nie znudzi, a w grze przeciwieństw odnajdzie nieprzebrane pokłady inspiracji!

https://www.facebook.com/kamilaKArtstudio

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: