Seks z eks – co ja z tego mam?

Dlaczego kobiety decydują się na intymne relacje z byłymi partnerami i jakie mogą być tego konsekwencje? Julia Deja, manager rozwoju osobistego, radzi jak świadomie pokierować taką sytuacją lub… jak jej uniknąć. 

 

 

Co sprawia, że mamy ochotę na seks z byłym partnerem?

Internet ułatwia nam dziś kontakty damsko-męskie. Często jednak one nie zaspokoją wszystkich potrzeb, jakie mamy w takich relacjach. Przykładem może być taka sytuacja: mężczyźni, z którymi umawiamy się przez Tindera jasno dają do zrozumienia, ze przede wszystkim zależy im na seksie. Wtedy pojawia się refleksja: może niepotrzebnie rozstałam się z partnerem, w końcu to przynajmniej był związek, a nie tylko randki, które nie rozwijają znajomości. Seria nieudanych prób nawiązania nowego satysfakcjonującego związku może więc być przyczyną tęsknoty za bliskością z byłym partnerem.

Ale przecież może zdarzyć się, ze kobieta decyduje się na sekst z eks z takich samych pobudek, jakie często mają mężczyźni czyli dla samego seksu…

Oczywiście, przecież seks wprawia nas w  dobre samopoczucie. Uwalnia w organizmie oksytocynę nazywaną hormonem szczęścia. Jeśli kobieta decyduje się na taki układ to najczęściej świadczy o jej niezależności, jak również o tym, że uwolniła się od przywiązania.

Czy to jest przykład relacji, z której można czerpać niemal wyłącznie zadowolenie?

Niekoniecznie, ponieważ intymne relację wyzwalają emocje. Istnieje ryzyko, że dla jednej ze stron seks przestanie być tylko seksem, że komuś zacznie zależeć na odbudowaniu pełnej relacji partnerskiej.

Jakie korzyści możemy więc odnieść z tego, że zdecydujemy się na seks z mężczyzną, z którym kiedyś byłyśmy w związku?

Jest nią na przykład poczucie bezpieczeństwa, a to jedna najbardziej fundamentalnych potrzeb –  mimo że już nie jesteśmy razem, znamy tę osobę, możemy jej bardziej zaufać.

Jakie negatywne konsekwencje należy wziąć pod uwagę?

Uruchamiają się wspomnienia, a to może mieć na nas negatywny wpływ. Po raz kolejny zaczniemy przeżywać emocje towarzyszące rozstaniu. Przywoływanie przeszłości, z którą chcieliśmy zerwać, raczej nie wyjdzie nam na dobre. Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać, seks z byłym jest dla kobiety ryzykownym igraniem z uczuciami. Swoim klientkom doradzam więc, by dobrze się zastanowiły, czy chcą iść do łóżka z mężczyzną, z którym nie chcą być w związku. W ten sposób zmniejszamy bowiem szansę na wejście w nowy związek – to trzeba sobie uświadomić. Przekroczenie czterdziestki czy pięćdziesiątki to czas, gdy można poznać nowego partnera i spędzić z nim jeszcze trzydzieści lat albo i więcej. Seks bardzo łączy ludzi. Gdy uczuciowo jesteśmy z martwym punkcie, łatwo wpaść w taką pułapkę – szczególnie my kobiety jesteśmy na to narażone ze względu na nasza konstrukcję psychofizyczną. Przez uzależnienie erotyczne od osoby, z którą nic więcej już nas nie łączy, przestajemy żyć tu i teraz, nie umiemy rozpocząć kolejnego etapu w życiu. Dlatego warto przemyśleć, z kim chcemy dzielić energię intymną, nie szastać nią na prawo i lewo.

Jak więc kobiety mogą sobie pomóc, gdy chcą powstrzymać się od odnowienia erotycznej relacji z eks?

Takim kobietom radzę zająć się sobą. Najłatwiej jest odwrócić uwagę nową pasją. Polecam też  warsztaty rozwoju osobistego. Ponadto na poprawę samopoczucia rewelacyjnie działa sport. Nowe aktywności to też szans ana poznanie nowych osób. Kolejna sprawa to terapia. Dobrze jest przepracować wszystko, co doprowadziło do zakończenia związku i wyciągnąć wnioski. Jeśli nie na profesjonalnych sesjach, to przynajmniej przegadać to z przyjaciółką – chodzi o to, by nie zamykać się w sobie, bo to generuje negatywne emocje.

Gdy jednak zdecydujemy: „wchodzę w to”, co zrobić, by zminimalizować ryzyko porażki?

Przede wszystkim warto przeanalizować, co dla nas oznacza deklaracja: „bez oczekiwań” – czy jest szczera, czy ją akceptujemy. Następnie zastanowić się, czego oczekujemy od byłego partnera: czy rzeczywiście tylko zaspokojenia potrzeb seksualnych, czy również bliskości, a może uznania? Może to ma być nasz sposób na zagłuszenie jakiegoś lęku, podniesienia poczucia własnej wartości?

Powiedziałaś, że seks łączy ludzi, Może więc jest szansa na odbudowanie związku przez seks, jeśli tego właśnie pragniemy?

Taka wersja też jest  oczywiście prawdopodobna i seks z eks może sprawić, że stary związek miał nową jakość. To jednak kwestia postawienia sobie na nowo warunków. Więc nie sam seks będzie w tym wypadku odgrywał decydującą rolę, ale umiejętność rozmawiania, przedstawienie własnych oczekiwań i wysłuchania drugiej osoby. Jeśli i kobieta i mężczyzna zgodnie podejmują decyzję, że  chcą pracować nad przerwaną relacją, jest szansa na powodzenie.

Julia Deja o metodach swojej pracy:

Pracuję w sposób holistyczny i w zależności od indywidualnych potrzeb łącze coaching, psychologię, pracę z podświadomością, intuicją i przekonaniami. Używam technik pomagających usuwać blokady i odkrywać wewnętrzny potencjał w życiu osobistym i zawodowym. Szkolę się głównie za zagranicą, stale poszerzając wiedzę na treningach, seminariach oraz warsztatach. Jestem propagatorką alternatywnego sposobu życia. Zwolenniczką świadomego słuchania własnych potrzeb, dążenia do autentyzmu i wewnętrznej prawdy. Pasjonatką życia i aktywistką pro-zwierzęca. Na co dzień jestem właścicielką agencji PR DejaVU, managerem osób publicznych i ekspertem rozwoju osobistego. Z moich usług korzystają m.in. gwiazdy telewizji oraz politycy.

Jeśli masz dylemat życiowy lub jesteś na rozstaju dróg lub po prostu potrzebujesz rozmowy – umów się na sesję: kontakt@juliadeja.pl lub skontaktuj przez stronę https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Manager-Rozwoju-Osobistego-198386390923554/.

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: