Rzeka urzeka – Geberit zachęca do udziału w akcji WWF Polska

27 września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. Z tej okazji Fundacja WWF Polska ruszyła z akcją „Rzeka urzeka”. W projekt, którego celem jest wzbudzenie w Polakach sympatii i sentymentu do rzek, a także zwrócenie uwagi na cenne przyrodniczo ekosystemy, włączył się także Geberit, partner programu Strażnicy Rzek WWF.

 

 

W ramach Tygodnia Rzek WWF, który odbywa się w dniach 21-27 września, każdy ma możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z rzeką – przywołania wspomnień z dzieciństwa, wakacyjnych przygód lub ważnych momentów z życia. Nagrywane przez uczestników akcji filmy pokazują, jak bliskie naszym sercom są rzeki, mimo że często zapominamy o nich w codziennym życiu. Swoje filmy przygotowali już m.in. Andrzej Bargiel, który opowiedział o swojej ulubionej Białce, Marek Kamiński, który zdradził za co kocha Wisłę, prof. Jerzy Bralczyk dzielący się swoją wiedzą o pochodzeniu słowa rzeka, czy Skubas, który przyznał, że rzeka jest dla niego miejscem idealnym zarówno do relaksu, jak i spędzania czasu z rodziną.

– Jako wieloletni partner programu Strażnicy Rzek WWF z największą przyjemnością zaangażowaliśmy się w akcję „Rzeka urzeka”. Postanowiliśmy zaprosić do tego projektu również naszych ambasadorów i zaprzyjaźnionych architektów, dla których ochrona środowiska i naturalnych zasobów naszej planety jest niezwykle ważna – mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager Geberit.

#rzekaUrzeka

Do akcji dołączyli także ambasadorzy Geberit. Robert Konieczny (KWK Promes), który jak sam przyznał wychował się nad rzeką i tam spędzał wakacje z dziadkami, wykorzystał tę okazję, by zachęcić wszystkich do dbania o piękno i czystość polskich rzek. Kasia Orwat (Orwat Design) opowiedziała o swoim emocjonalnym związku z rzeką Wartą. Katarzyna Szramek (Szramek Architekci) pokazała rzekę przepływającą w pobliżu jej domu. Barbara Bradecka (Studio-BB Architekci) przekonywała, że rzeka urzeka także w mieście, a Tomasz Słomka (TOKA+HOME) opowiedział o wspólnym wędkowaniu z dziadkiem. Geberit zachęcił również innych znanych architektów do podzielenia się wspomnieniami i skojarzeniami, jakie budzą w nich rzeki. Swoje filmy w ramach akcji „Rzeka urzeka” nakręcili: Magdalena Federowicz-Boule (Tremend), Grzegorz Goworek (Studio.O.), Anna Koszela, Joanna Kulczyńska-Dołowy (Kulczyński Architekt), Olga Nowosad-Szewców (Decoroom), Jola Skóra i Anna Chmielewska (JAM Kolektyw), Jan Sikora (Sikora Wnętrza Architektura), Jacek Tryc (Jacek Tryc-wnętrza) oraz  Bartosz Trzop (Trzop Architekci).

 

Strażnicy Rzek WWF, do których należy też Geberit, zachęcają każdego, któremu bliskie jest piękno i los polskich rzek do nagrania lub opisania swojej historii i umieszczenia jej na swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #rzekaUrzeka. Wideo przygotowane wspólnie z architektami w ramach akcji „Rzeka urzeka” można oglądać na profilach społecznościowych Geberit.

Zrób rzece prezent

27 września można będzie także świętować podczas akcji „Na Dzień Rzek zrób rzece prezent”. W tym dniu Strażnicy Rzek WWF zachęcą do wyruszenia nad rzekę i posprzątania śmieci, które zanieczyszczają i szpecą piękno naszych krajobrazów. Można namówić znajomych i sąsiadów na pożytecznie spędzony czas na łonie natury lub wybrać się samemu na sprzątanie.. Czy może być łatwiejszy sposób na zrobienie czegoś dobrego dla rzeki? Na najbardziej wytrwałych i pracowitych miłośników rzek czekają nagrody.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/247103239999508

Dlaczego naturalne rzeki są tak ważne?

Rzeki w naturalnej postaci zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i surowce pochodzenia roślinnego – np. drewno. Ale przede wszystkim przeciwdziałają powstawaniu susz, oraz łagodzą skutki powodzi. Naturalna rzeka to także niesamowity system oczyszczający. Nadbrzeżne i denne zarośla, piaszczyste plaże i wyspy wychwytują zanieczyszczenia organiczne i je neutralizują. Nieuregulowane brzegi rzek spowalniają przepływ wody w czasie wezbrań, jednocześnie zapewniając naturalną retencję i zwiększając odporność środowiska w okresach suszy. Meandrujące koryta i rozległe doliny naturalnych rzek są także w stanie pomieścić ogromne ilości wody deszczowej. Dzięki temu podczas powodzi wezbrania wód w takich rzekach są mniejsze i narastają wolniej niż w rzekach uregulowanych.

– Naturalnej rzeki nie trzeba rękami ludzi „utrzymywać”. To rzeka, która z jednej strony jest tworem bardzo dynamicznym – samoistnie zmienia przebieg koryta i przepływy wody, ale z drugiej strony jest w swojej dynamice bardzo stabilna i przewidywalna. Naturalna rzeka przynosi nam same korzyści i nie musi być naprawiana. Jest różnorodna, pełna siedlisk odpowiednich dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To prawdziwa ostoja różnorodności biologicznej, która pełni ważną funkcję regulującą klimat, tak niezbędną nam w walce z kryzysem klimatycznym – mówi Marek Elas z Fundacji WWF Polska.

Więcej informacji o akcji: https://straznicy.wwf.pl/rzeka-urzeka-opowiedz-swoja-historie/

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: