Regularne badanie zmian skórnych kluczem do profilaktyki nowotworowej

Profilaktyka zdrowotna staje się coraz bardziej kluczowa w dobie rosnącej liczby zachorowań na nowotwory skóry. Regularne badanie zmian skórnych, w tym znamion i pieprzyków, może uratować życie, umożliwiając wczesne wykrycie nowotworów, takich jak czerniak – jeden z najbardziej złośliwych i szybko rozwijających się nowotworów skóry. W Polsce rocznie diagnozuje się tysiące przypadków nowotworów skóry, w tym blisko 4 tysiące czerniaków, a liczby te mogą być jeszcze większe, co czyni edukację i profilaktykę niezwykle istotnymi.

 

 

 

 

 

 

Zmiany skórne, takie jak znamiona, są często bagatelizowane, mimo że mogą one ewoluować w kierunku groźnych nowotworów. Wczesne wykrycie tych zmian jest kluczowe, ponieważ w przypadku nowotworów skóry, szczególnie czerniaka, czas odgrywa decydującą rolę. Im wcześniej zostanie wykryty, tym większe są szanse na pełne wyleczenie. Badania wskazują, że wczesne wykrycie czerniaka zwiększa pięcioletnią przeżywalność pacjentów
aż do 98%.

Dermatoskopia jako narzędzie diagnostyczne

Często nie zwracamy uwagi na znamiona, które mamy, ale one również wymagają regularnej kontroli. W ramach naszych konsultacji dermatologicznych oferujemy dermatoskopię, która umożliwia dokładne wykrycie i monitorowanie wszelkich zmian skórnych – mówi Anastasiia Danhulzhi, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu centrum diagnostycznego 4DCenter. – To prosta, ale niezwykle ważna procedura, która może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i spokój.

Dermatoskopia to nowoczesna i nieinwazyjna metoda badania skóry, która pozwala na ocenę struktur skóry niewidocznych gołym okiem. Dzięki powiększeniu i specjalnemu oświetleniu możliwe jest dokładne zbadanie znamion i wykrycie ewentualnych niepokojących zmian już na wczesnym etapie ich rozwoju.

Dermatoskopia w swoim przebiegu przypomina badanie USG – lekarz przykłada dermatoskop do skóry nad badaną zmianą. Dermatoskop wyposażony jest w lupę i źródło światła, co pozwala na powiększenie obrazu i dokładne obejrzenie struktury powierzchni skóry oraz głębszych warstw naskórka. – tłumaczy Anastasiia Danhulzhi.

Kiedy zmiany skórne mogą być powodem do niepokoju?

Ważne jest, aby być świadomym, na jakie zmiany skórne należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ mogą one wskazywać na ryzyko raka skóry, w tym czerniaka. Oto niektóre cechy zmian skórnych, które powinny wzbudzić niepokój:

  • Asymetria – pieprzyk lub zmiana skórna jest asymetryczna, tzn. jedna połowa nie jest lustrzanym odbiciem drugiej,
  • Nieregularne brzegi – poszarpane, nierówne lub niewyraźne brzegi zmiany skórnej mogą być oznaką złośliwej zmiany. Łagodne znamiona zwykle mają gładkie i równomierne krawędzie.
  • Wielokolorowość – zmiany skórne, które mają różnorodne kolory (np. różne odcienie brązu, czerni, a nawet czerwieni, bieli, niebieskiego) mogą być niepokojące. Łagodne znamiona zazwyczaj mają jednolity kolor.
  • Rozmiar – jeśli zmiana skórna jest większa niż 6 mm (wielkość gumki na końcu ołówka), należy ją dokładniej zbadać. Mimo to, nawet mniejsze zmiany mogą być niebezpieczne, jeśli wykazują inne niepokojące cechy.
  • Ewolucja – każda zmiana w wyglądzie pieprzyka lub znamienia, taka jak zmiana wielkości, kształtu, koloru, wysokości, lub jeśli zaczyna swędzieć, krwawić czy ropieć, jest znakiem ostrzegawczym.

Optymalny czas na badanie skóry

Eksperci podkreślają, że najlepszym czasem na przeprowadzenie badania skóry jest okres jesienny. W tym czasie skóra nie jest już narażona na intensywne działanie promieniowania UV, które może maskować lub modyfikować wygląd zmian skórnych, co pozwala na bardziej precyzyjną ocenę ich charakteru.

Podczas wakacji i egzotycznych wyjazdów nasza skóra jest narażona na silne działanie promieniowania UV. Po zakończeniu sezonu, kiedy zejdzie nam już opalenizna, niezwykle warto zadbać o zdrowie skóry. – mówi Anastasiia Danhulzhi.

Regularne badanie zmian skórnych może zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Zdrowie skóry to inwestycja w przyszłość, która daje spokój i pewność, że dbamy o siebie w najlepszy możliwy sposób. – dodaje.

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: