
Już wkrótce w pewnej kubańskiej kafejce w najmniejszym państwie Europy na nowo usłyszymy dźwięki fortepianu – polska pianistka Beata Szałwińska powraca tam ze swoimi autorskimi koncertami. Już w sobotę 8 sierpnia o godzinie 19:00 na scenie Brasserie de l’Arret odbędzie się recital prezentujący najnowszą płytę artystki „Jej Portret”.
Brasserie de l’Arret leży w samym sercu Luksemburga i słynie w okolicy z najlepszego na świecie Mojito, swobodnej atmosfery i niezwykłej gościnności. Dwie sale, urokliwe stoliki i drewniane podłogi, dające doskonałą akustykę… Przychodzą tu miejscowi i turyści – wszyscy są mile widziani – od zwykłych przechodniów i bankowców po artystów. Od wielu lat kafejkę prowadzi pewna kubańska sympatyczna rodzina, otwarta na współpracę i zawsze gotowa do ugoszczenia przyjaciół artystów z całego świata, którzy wpadają tu o każdej porze dnia i nocy… Brasserie de l’Arret tętni więc życiem przez całą dobę, rozbrzmiewając wszelkimi możliwymi językami i pachnąc karaibskimi potrawami. Energetyczny styl kubański wymieszany jest z kulturą europejską, tangiem argentyńskim i latyno-amerykańską salsą, których można się tu nauczyć w ramach regularnych zajęć tanecznych. Jest też scena, na której stoi piękny biały fortepian zasponsorowany przez polską pianistkę Beatę Szałwińską…
– Kiedy po raz pierwszy trafiłam do Brasserie de l’Arret, urzekła mnie panująca tu atmosfera artystycznej bohemy – opowiada Beata Szałwińska. Od razu poczułam, że będzie to moje miejsce w Luksemburgu – właśnie takie, które z otwartymi ramionami przyjmie zbłąkane dusze ze wszelkich kierunków świata i które da nam poczucie namiastki domu na emigracji. Właśnie tutaj nauczyłam się tańczyć tango argentyńskie i tutaj postanowiłam zrealizować swoje największe marzenie o stworzeniu kameralnej sceny, na której zagości prawdziwa muzyka w wykonaniu największych światowych artystów.
Beata Szałwińska kupiła więc fortepian i zaczęła wcielać w życie swoje plany. Pierwszy koncert z udziałem argentyńskiego bandeonisty Gilberto Pereyry, rozpoczął cykl muzycznych wydarzeń, w ramach których byli zapraszani artyści z różnych krajów – w tym genialni muzycy z Polski – pianista Karol Radziwonowicz i śpiewaczka operowa Katarzyna Oleś-Blacha. Comiesięczne wydarzenia szybko stały się popularne i zyskały stałą, wciąż powiększającą się publiczność oraz kolejkę artystów chętnych do wystąpienia na „kubańsko-luksemburskiej” scenie. Beata Szałwińska stała się organizatorką i ambasadorką tego projektu i zawsze też występowała jako pianistka podczas koncertów.
– Nie zapomnę zdumionej miny mojego przyjaciela Karola, który przyjechał do Luksemburga na moje zaproszenie i wysiadł z taksówki przed Brasserie de l’Arret w swoim eleganckim fraku gotów do zagrania kompozycji Chopina – śmieje się Beata Szałwińska. To było coś zupełnie innego niż występ w filharmonii albo na wielkiej scenie w teatrze operowym… To był intymny kontakt z publicznością spragnioną piękna, kubańskie ściany rozgrzane od emocji i tęsknoty za prawdziwym pięknem muzyki nie tylko klasycznej, a także niekończące się rozmowy z miłośnikami kultury podczas smakowitych kolacji podawanych po muzycznych uniesieniach… Coś niesamowitego…
Teraz, po dwuletniej przerwie związanej z zaangażowaniem pianistki w inne projekty, Beata Szałwińska z jeszcze większą energią wraca do koncertowania w Brasserie de l’Arret. Już 8 sierpnia o 19:00 zaprasza na recital „Jej portret”, w ramach którego zagra utwory ze swojej najnowszej płyty – najpiękniejsze standardy jazzowych o miłości, m.in.: A Time For Love, Sophisticated Lady, When I Fall in Love, Over the Rainbow, My Funny Valentine, Danny Boy, Don’t Worry About Me, Pejzaż bez ciebie, czy Jej portret.
– „Jej Portret” to mój wyjątkowy projekt, który ujrzał światło dzienne w ostatnich trudnych dla świata tygodniach, stając się ukojeniem i nadzieją… – mówi Beata Szałwińska Właśnie ten repertuar zaprezentuję Państwu podczas sierpniowego wieczoru. To połączenie wielu sztuk – od muzycznych perełek takich artystów jak m.in. Włodzimierz Nahorny, Jerzy Wasowski, Rube Bloom, Victor Young, Richard Rodgers, poprzez opracowania na fortepian tych światowych kompozycji autorstwa Frederica Meindersa i Tomasza Radziwonowicza, aż po subtelne malarstwo Lidii Markiewicz, które uświetniło okładkę mojej płyty. Zapraszam Państwa serdecznie na moje wydarzenie! Będzie mi niezwykle miło Państwa gościć!