Przeziębienie jesienią? Uważaj, to może być pierwszy objaw zapalenia zatok

Dopadło cię jesienne przeziębienie lub grypa? Katar, ból głowy, ogólne osłabienie. Czy wiesz, że te objawy wcale nie muszą świadczyć o powszechnych tą porą roku wirusowych infekcjach? Jeśli nie ustępują, a wręcz nasilają się, może się okazać, że mamy dużo poważniejszy problem niż zwykły katar. To zapalenie zatok przynosowych.

 

 

 

Znany wszystkim ból

Większości z nas z pewnością zdarzyło się odczuć przejmujący ból w okolicy pod i nad okiem, który nasilał się przy każdym ruchu. To właśnie ból zatok. O tym, że może on dokuczać wiemy doskonale: co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu przewlekłej infekcji. Ale czym właściwie są zatoki? Jest to system jam powietrznych znajdujących się w okolicy nosa. Ich najważniejszym zadaniem jest wspomaganie oddychania. Współpracując z drożnym nosem, mogą oczyścić ponad 10 tys. litrów powietrza na dobę! Nos to pierwsza bariera ochronna przed wirusami i bakteriami oraz wszechobecnymi alergenami. Co się dzieje, kiedy dochodzi do zapalenia zatok przynosowych?

Niewinne początki

Zwykle zaczyna się od kataru, do którego po kilku dniach dołącza dotkliwy ból głowy. Objawy te nie ustępują – przeciwnie: nasilają się. Zazwyczaj zapalenie zatok przynosowych jest spowodowane powikłaniami po infekcji górnych dróg oddechowych. Jednak niezależnie od przyczyny przebieg choroby jest podobny. Dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, co powoduje zablokowanie kanałów łączących go z poszczególnymi zatokami. Zastój powietrza przyspiesza wydzielanie śluzu, który szybko zmienia się w ropną wydzielinę, która nie mając ujścia, staje się doskonałą pożywką dla bakterii i wirusów. Katar zagęszcza się, nasila się ból głowy.

Niebezpieczne konsekwencje

Zapalenie zatok przynosowych jest nie tylko męczące, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nieleczone może doprowadzić do tak groźnego schorzenia, jak zapalenie opon mózgowych. Dlatego jego objawów nie wolno bagatelizować. Chore zatoki przynosowe mogą objawiać się w dwóch formach: ostrym zapaleniu lub przewlekłym zapaleniu. W przypadku ostrego zapalenia chory odczuwa silny ból zatok. Ponadto, ma osłabiony zmysł węchu, smaku, a także gorączkę i katar. Często boli go również głowa oraz zęby. Takie dolegliwości mogą się utrzymywać przez nawet ponad trzy tygodnie. W przypadku, kiedy pacjent cierpi na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, te objawy mogą utrzymywać się, z różnym nasileniem, przez wiele lat! Dodatkowo, chory może często zapadać na infekcje krtani, nieżyt oskrzeli lub alergie.

Utrudnień i zagrożeń jest bardzo wiele. Wizyta u specjalisty może okazać się zbawienna. Zwłaszcza, że szacuje się, że 7 na 10 przypadków bólów głowy, uznawanych przez pacjentów za bóle migrenowe, jest w rzeczywistości objawem chorych zatok przynosowych.

Nowoczesne leczenie

Obecne metody leczenia zapalenia zatok przynosowych są skuteczne i mało inwazyjne. Nowoczesna laryngologia już dawno porzuciła obciążające metody, zastępując je indywidualnymi, niewymagającymi od pacjenta specjalnych przygotowań i długiego okresu rekonwalescencji technikami. Jednym z wiodących ośrodków, specjalizujących się w leczeniu zapalenia zatok przynosowych, jest Centrum Medyczne MML. To właśnie tutaj stosuje się najnowocześniejszą technikę leczenia zatok – balonoplastykę oraz płukanie zatok nowoczesną metodą leczenia ostrego i przewlekłego stanu zapalnego zatok – CYCLONE.

Technika ta wspomaga leczenie operacyjne poprzez podanie leku bezpośrednio do chorych miejsc z wykorzystaniem nowatorskiej metody rozpraszania leku w chorej zatoce. Dodatkowo pozwala na bardzo dokładne odessanie zatok, przyspieszając w ten sposób proces gojenia. Metoda ta jest obecnie uważana przez największe autorytety medyczne jako innowacja w dziedzinie oczyszczania zatok, likwidująca w 99% zalegający biofilm w zatokach. Jak podkreślają specjaliści: Polska jest drugim krajem w Europie, który może zaoferować swoim pacjentom właśnie tę metodę. Dzięki minimalnej ingerencji w struktury nosa, śluzówki i zatok, umożliwia szybki powrót do codziennych aktywności. Ponadto, ta  metoda może być stosowana u dzieci po ukończeniu 5. roku życia.

Innym rozwiązaniem, w zależności od przypadku, jest płukanie zatok przy pomocy zestawu hydrodebider. Na czym polega jego działanie? Jak wyjaśniają specjaliści MML jest to nowoczesne narzędzie pozwalające na endoskopowe płukanie zatok. Niezwykle precyzyjne i mało inwazyjne. Unikatowe końcówki do płukania zatok czołowych i szczękowych pozwalają oczyścić, usuwając dokładnie zalegającą wydzielinę zapalną. Płukanie zatok pozwala również na dostarczenie do wnętrza zatok leków i antybiotyków do działania miejscowego.

Bądź czujny: jesienne przeziębienie lub grypa nie zawsze są tym, czym się wydają.

https://www.mml.com.pl

https://www.chorezatoki.pl

MML Centrum Medyczne, ul. Bagno 2, wejście E, lok.3, Warszawa, tel. (22) 406 54 22

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: