Przeszkody na drodze do realizacji celów

Kiedy realizujemy rozmaite cele – zawodowe, prywatne czy językowe – zdarza się, że nie wszystko idzie po naszej myśli. Na naszej drodze pojawiają się rozmaite przeszkody. Z niektórymi potrafimy sobie sprawnie poradzić, ale bywa, że niektóre zjawiska są dla nas zniechęcające. To zupełnie normalne.

 

 

 

Chciałbyś zwiększyć swoją efektywność? Zastanów się, co najbardziej przeszkadza ci w osiągnięciu celów. Poniżej przedstawiam kilka czynników, które mogą być przeszkodami na twojej drodze do celu.

Negatywne myślenie

Kiedy myślisz negatywnie o swoim otoczeniu i o zadaniach do wykonania, zaczynasz działać zgodnie ze swoim sposobem myślenia. Twoje złe przeczucia zostają samospełniającą się przepowiednią.

Mam klientów, którzy mówią mi, że język angielski jest trudny i nigdy się go nie nauczą. I wiesz co? Rzeczywiście tak się dzieje. Nauka angielskiego idzie im trudniej. Dopiero, gdy popracujemy wspólnie nad ich przekonaniami, sytuacja się zmienia, a nauka angielskiego staje się dla nich przyjemnością.

Zwlekanie

Kolejnym problemem może być odkładanie wykonania zadań na ostatnią chwilę, co generuje dodatkowy stres. Działamy pod presją czasu i nie przynosi to efektywnych rezultatów. Zdarza się, że moi klienci zostawiają prace domowe z angielskiego na ostatnią chwilę.

Myślisz, że to dobry pomysł? Oczywiście, że nie. W efekcie nie pamiętają wielu zwrotów i wyrażeń. Ich nauka byłaby o wiele skuteczniejsza, gdyby lepiej ją zaplanowali, rozkładając na kilka dni. W takiej sytuacji zapamiętaliby zdecydowanie więcej.

Uczucie przytłoczenia

Na co dzień żyjemy w szybkim tempie. Praca zawodowa, obowiązki rodzinne i rozmaite sprawy życia codziennego mogą wzbudzić w nas poczucie przytłoczenia, a przez to utrudniać realizację ważnych celów. To dlatego ważne, żeby znaleźć tzw. work-life balance, a także czas na odpoczynek, rozwijanie pasji i inne przyjemności.

Brak wiedzy

Początki zawsze są trudne. Często brakuje nam wiedzy na dany temat. Z biegiem czasu poznajemy jednak odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Czytamy więcej, szkolimy się i poszerzamy krąg znajomości. Zawsze warto być ciekawym świata i otwartym na nowe doświadczenia, bo to pozwala zdobyć odpowiednią wiedzę.

Brak wiary w siebie

Znam wiele osób, które mają w sobie ogromny potencjał. Niestety, sami nie potrafią tego dostrzec. Szkoda, bo gdyby uwierzyli w swoje możliwości, mogliby osiągnąć więcej. Czasem ma to wpływ na bardzo ważne aspekty życia. Zdarza się, że moi klienci nie wierzą, że ich angielski jest wystarczająco dobry, żeby aplikować o nową pracę.

Kiedy widzę, że takiej osobie brakuje wiary w siebie, podejmuję z nim pracę mentalną. Ty też możesz to zrobić. Najlepiej zacząć od czytania książek rozwojowych i psychologicznych, które poruszają tę kwestię.

Brak czasu

Współpracuję z setkami osób rocznie. Większość z nich mówi, że nie ma czasu. Pamiętaj jednak, że wszyscy mamy go tyle samo. To, jak nim zarządzamy, zależy tylko od nas samych.

Kiedyś rozmawiałam ze swoim klientem, który nie przygotował się do naszych zajęć. Tłumaczył się brakiem czasu, a następnie przyznał, że zamiast uczenia się angielskiego w zasadzie wybrał… oglądanie serialu.

Brak pieniędzy

Wydaje ci się, że nie stać cię na rozwój i naukę? Zastanów się, w jaki sposób możesz osiągnąć swoje cele niskim kosztem.

Potrzebujesz przeczytać kilka książek na temat osiągania celów? Idź do biblioteki. Potrzebujesz kursów lub szkoleń? W Internecie jest mnóstwo filmików z różnych dziedzin. Potrzebujesz kogoś, kto wykona dla ciebie jakąś usługę? Być może jesteś w stanie zaproponować mu współpracę barterową? Zastanów się i znajdź dobre rozwiązanie.

Brak wsparcia ze strony najbliższych

Nasi najbliżsi nie zawsze będą nas wspierać z całego serca – tak, jak byśmy tego chcieli. To zupełnie normalne, że mogą mieć odmiennej poglądy od naszych. Mogą nawet uważać, że nasze działania są pozbawione sensu.

Dobrym przykładem są wybitni sportowcy, którym w dzieciństwie rodzice odradzali treningi. Mieli wielką determinację i umieli się postawić, a po latach sięgnęli po sukcesy w skali światowej. Taką historię miał m.in. czołowy polski skoczek narciarski Dawid Kubacki. To dlatego ważne, żeby nigdy się nie poddawać i iść dalej.

Zastanów się, jakie inne czynniki wydają ci się przeszkodą na drodze do realizacji rozmaitych celów. Pomyśl kreatywnie, poszukaj rozwiązań i zastanów się, jak stawić im czoła. Powodzenia!

Jeśli chcesz posługiwać się płynnie i swobodnie językiem angielskim w pracy i w życiu osobistym, zapraszam do kontaktu.

Sylwia Żuber

https://zuberbusinesstraining.pl/oferta/

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: