Współczesne aranżowanie wnętrz przypomina poniekąd komponowanie muzyki. Klasyczne nuty swobodnie łączą się z nowoczesnymi brzmieniami, tworząc zupełnie nowe, pełne świeżości formy. Chodzi o to, by zorganizować przestrzeń tak, by można było odnaleźć w niej własne emocje i wyrazić siebie.
Każde wnętrze to zupełnie inna historia
Klienci, którzy kontaktują się ze mną w sprawie przygotowania projektu mebli, są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Wiele mówią o komforcie i wygodzie, jednak przywiązują również wagę do materiałów, z jakich powstaje produkt, pytają o naturalne surowce, niezwykle bliska jest im idea ekologii i dbałości o środowisko: interesuje ich, co później stanie się z meblem, czy za jakiś czas będzie można go odnowić. Krótko mówiąc: liczą się dla nich nie tylko wygląd i funkcjonalność.
Symfonia klasyki i nowoczesności we współczesnych wnętrzach
Świetnym przykładem klasyki w nowoczesnym wydaniu są trzy style aranżacyjne: styl nowojorski, glamour i modern classic. Nie ukrywam, że to właśnie one są mi szczególnie bliskie i czerpię z nich inspirację dla mebli tapicerowanych, które tworzę. Są do siebie podobne, a ich nurty wzajemnie się przenikają, stanowiąc kompromis między tradycją a nowoczesnością. Może to jeden z powodów, dla którego ostatnio wyraźnie zyskują na popularności w naszym kraju.
Niebagatelną rolę w każdym z nich odgrywają jasne kolory zestawione z kontrastującymi, wysmakowanymi dodatkami oraz zróżnicowane faktury. Na porządku dziennym jest też łączenie wzornictwa z poprzednich epok i tradycyjnych form z nowoczesnym designem i współczesnymi technologiami.
Styl nowojorski, glamour i modern classic – co je łączy?
Styl nowojorski, glamour i modern classic uwielbiają szlachetne materiały, takie jak drewno, granit, marmur, nikiel, szkło. Ich naturalność i wysoka jakość potęgują wrażenie luksusu, ale jednocześnie nie przytłaczają i nadają wnętrzu lekkości. Wprowadzają też do środka ład i harmonię, których tak bardzo potrzebujemy w codziennym życiu.
Punktem wspólnym są także stylowe meble tapicerowane: obite wyróżniającymi się kolorystycznie, wysokogatunkowymi, miękkimi tkaninami sofy, krzesła, fotele i pufy, które w stylu modern classic mogą pełnić nawet pierwszoplanową rolę w aranżacji. Pierwsze skrzypce grają tu aksamit, welur, jedwab, wykończone niekiedy złotymi lub srebrnymi nitami.
Szykowne elementy oświetlenia w postaci lamp stołowych, eleganckich żyrandoli i kinkietów mają za zadanie optycznie powiększyć przestrzeń. Podobnie zresztą jak oprawione w ramy lustra, szklane blaty i połyskujące powierzchnie.
Wszystkie trzy wspomniane style odznaczają się również perfekcyjną wręcz dbałością o detale. Kontrastujące z barwą ścian elementy dekoracyjne w wyrazistych, nasyconych odcieniach decydują o charakterze wnętrza, które musi być dopracowane w każdym calu.
Klucz do sukcesu, czyli personalizacja i indywidualne podejście
Dążenie do dokonywania świadomych wyborów i życia na własnych zasadach jest coraz wyraźniej dostrzegalne w miejscach, które mają pełnić rolę osobistego azylu. Aranżacje inspirowane poszczególnymi stylami oczywiście w jakimś sensie są odbiciem podejścia projektanta, ale przede wszystkim mają odzwierciedlać styl jej użytkowników.
Zależy nam na tym, by w przestrzeni, w której spędzamy tak wiele czasu, znalazło się miejsce dla czegoś nietuzinkowego, co powstało specjalnie z myślą o nas. Czegoś zaskakującego, ale jednocześnie związanego z naszym podejściem do życia. Indywidualne preferencje i potrzeby są poniekąd fundamentem każdego pomysłu na aranżację.
Tworzenie wyjątkowych, spersonalizowanych mebli to także ukłon w stronę samego procesu ich powstawania. Nadanie projektowi formy bardzo oddala od schematów stosowanych w produkcji na skalę masową. Na odejściu od nich od zawsze szczególnie mi zależało.
W jaki sposób powstają moje meble?
Kiedy zdecydowałam się na stworzenie marki MArt Immobilien Design, od początku było dla mnie jasne, że chcę budować ją wokół własnej pasji, przekazywać innym emocje, jakie niesie ze sobą obcowanie z doskonałością natury i doświadczenia płynące z prostych codziennych rzeczy wokół nas.
Podstawą mebli, które tworzę, są solidne bukowe stelaże. Samo siedzisko wypełniane jest zazwyczaj miękką gąbką tapicerską lub pierzem, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Wybór stelaża to w zasadzie pierwszy krok. W kolejnych pomagam dookreślić preferowany styl mebla oraz dobrać tkaninę i poszycie tapicerskie. Na koniec zostają elementy techniczne, takie jak grubość gąbki i sam sposób wykonania poszycia. Nie zapominam także o gustownych dodatkach pełniących funkcję dekoracyjną.
Przy każdej okazji podkreślam, że meble tapicerowane to wybór na lata. Nawet w przypadku zmiany aranżacji do tego, by dać im „nowe życie” wystarczy zazwyczaj zmiana tkaniny lub rodzaju poszycia tapicerskiego.
Produkowane przeze mnie na indywidualne zamówienie meble tapicerowane znakomicie sprawdzają się zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i biznesowych. Każdy pojedynczy egzemplarz, który powstaje w ramach mojej marki, jest wykonywany ręcznie. Nie zajmuję się masową produkcją, więc wszystkie modele odznaczają się wyjątkowością. Korzystam z tkanin firm takich jak Nobilis, Andrew Martin, Christian Fischbacher czy Sanderson. To synonim doskonałej jakości. Dzięki bogatej palecie kolorów, wzorów i faktur jestem w stanie dopasować je do każdej aranżacji.
Co myślicie o takim podejściu do kreowania przestrzeni? Czego oczekujecie od osoby zajmującej się aranżacją i jej propozycji? Dajecie jej pole do popisu czy potrzebujecie tylko kilku wskazówek, bo Wasze oczekiwania są już sprecyzowane?
Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.