Polskie aktorki w światowym kinie

Polskie aktorki w światowym kinie
(1) Izabella Scorupco. Kadr z filmu Miłosne antidotum. Materiały prasowe. Dystrybutor Kino Świat

Polskie aktorki w światowym kinie
(2) Izabella Scorupco. Kadr z filmu Miłosne antidotum. Materiały prasowe. Dystrybutor Kino Świat

Polskie aktorki w światowym kinie
(3) Kasia Smutniak. Kadr z filmu Volare - Historia Domenico Modugno. Materiały prasowe. Rai 1

Polskie aktorki w światowym kinie
(4) Kasia Smutniak. Kadr z filmu Volare - Historia Domenico Modugno. Materiały prasowe. Rai 1

Polskie aktorki w światowym kinie
(5) Kasia Smutniak. Kadr z filmu Benvenuto Presidente! Materiały prasowe 01 Distribution

Polskie aktorki w światowym kinie
(6) Dagmara Domińczyk. Foto Suzanne Rozdeba. CC-BY-SA-2.0.Wikipedia

Są piękne i utalentowane. Odnoszą sukcesy grając w międzynarodowych produkcjach, o których mówi cały świat. Postanowiłyśmy przyjrzeć się jak wyglądała droga do sławy Izabelli Scorupco, Kasi Smutniak i Dagmary Domińczyk.

 

Izabella Scorupco

Jest pierwszą Polką, która trafiła do filmowego świata Jamesa Bonda. Zanim zdobyła międzynarodowy rozgłos wcielając się w rolę dziewczyny agenta 007 w „GoldenEye” miała już status gwiazdy w Szwecji. Iza Scorupco odnosiła sukcesy w szwedzkim show-biznesie nie tylko w branży filmowej, ale także muzycznej i modelingu.

Izabella pochodzi z Białegostoku, jest córką lekarki i muzyka jazzowego. Jej rodzice rozwiedli się gdy miała rok. W wieku ośmiu lat wyjechała razem z matką do Szwecji. Tam obie zamieszkały w Bredäng, na przedmieściach Sztokholmu. O aktorstwie Iza marzyła od dziecka, jednak była zbyt nieśmiała by komukolwiek o tym powiedzieć. Szansa zaistnienia w branży filmowej pojawiła się  gdy w szkole, do której uczęszczała, ogłoszono casting do najnowszego filmu znanego szwedzkiego reżysera Staffana Hildebranda. Izabella wypadła świetnie w czasie przesłuchań i dostała główną rolę. Obraz „Tylko my umiemy tak kochać” okazał się przebojem w Szwecji, a 18-letnia wówczas Iza stała się z dnia na dzień idolką nastolatków. Na fali sukcesu filmu młodą aktorką zainteresował się świat mody. Z czasem Polka stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek w Szwecji, a także poza jej granicami-  pojawiała się na okładkach prestiżowych magazynów w tym  „Vogue’a”, pracowała dla legendarnej agencji modelek Eileen Ford w USA.

W 1989 r. nastąpił kolejny przełom w karierze Scorupco, a to za sprawą nagranego przez nią singla  „Substitute”. Piosenka utrzymana w stylistyce pop zawojowała szwedzkie listy przebojów. Izabella idąc za ciosem  rozpoczęła pracę nad debiutancką płytą. Album „Iza”, wydany w 1991 r., został świetnie przyjęty i szybko pokrył się złotem (ponad milion sprzedanych egzemplarzy w Szwecji).

W 1994 r. Scorupco powróciła na plan filmowy obejmując główną rolę w  dramacie kostiumowym „Łzy św. Piotra”. Akcja filmu rozgrywała się w średniowieczu, a Iza miała zagrać w nim postać kobiety, która wiedzie życie przebrana za mężczyznę. Obraz „Łzy św. Piotra” stał się przepustką do jej międzynarodowej kariery. Film kręcony był na Gotlandii i to właśnie tam Iza została zauważona przez osoby odpowiedzialne za casting do najnowszej produkcji z serii o agencie 007 z Piercem Brosnanem w roli głównej. Realizatorzy szukali aktorki o słowiańskim typie urody. Izabella zrobiła na nich duże wrażenie i wkrótce zapadła decyzja, że Polka zagra nową dziewczyną Bonda- piękną Rosjankę  Natalię Simonową. Postać Natalii nie przypominała dziewczyn agenta 007 z poprzednich filmów. Z jednej strony była to skromnie ubrana programistka komputerowa, inteligentna i niezależna kobieta, a także zmysłowa kochanka.

„GoldenEye” okazał się kasowym przebojem i do tej pory ten film postrzegany jest przez wielu za jeden z najlepszych z serii o Jamesie Bondzie. Dużym uznaniem wśród widzów, w tym zagorzałych fanów Bonda, cieszy się postać urokliwej Natalii w kreacji Scorupco. Zarówno znany serwis ign.com jak i  strona internetowa 007James.com uznały Natalią Simonową za jedną z dziesięciu najlepszych partnerek agenta w historii filmowej serii.

W 1998 r. Izabella przyjęła propozycję zagrania pięknej Heleny Kurcewiczówny w ekranizacji „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana. Po zakończeniu pracy nad polską superprodukcją Scorupco postanowiła wycofać się na jakiś czas ze świata show-biznesu i skupiła się na wychowaniu córki Julii (z małżeństwa z hokeistą Mariuszem Czerkawskim).

W następnej dekadzie aktorka wystąpiła w wysokobudżetowych hollywoodzkich filmach: widowiskowej produkcji fantasy „Władcy ognia”  (u boku Christiana Bale’a i Matthew McConaugheya) a także sensacyjnym „Granice wytrzymałości”. W tym ostatnim filmie opowiadającym o wyprawie ratunkowej na szczyt K2 Izabella zagrała kolejną postać silnej kobiety- tym razem była to lekarka-alpinistka.

W 2004 r. Izabella pojawiła się w prequelu kultowego „Egzorcysty” partnerując Stellanowi Skarsgårdowi. Scorupco stworzyła interesującą kreację Sarah,  lekarki, która musi się zmierzyć się z siłami nadprzyrodzonymi. Jej niejednoznaczna kreacja była doceniona  m.in. przez magazyn „Variety”.

Aktorskie dokonania Izy z ostatniej dekady to pierwszoplanowe role w produkcjach szwedzkich m.in. w kryminale „Burza z krańców ziemi”, dramacie „Änglavakt” oraz komedii romantycznej „Miłosne antidotum”.

Aktorka obecnie mieszka w Los Angeles razem ze swoim drugim mężem Jeffreyem Raymondem i  synem Jacobem.

 

Kasia Smutniak

Nazywana jest młodszą siostrą Moniki Bellucci. Jest zaliczana do największych gwiazd włoskiego kina.

Kasia Smutniak pochodzi z Piły. Po raz pierwszy zaistniała w show-biznesie gdy miała 15 lat. Przepustką do kariery stało się dla niej zdobycie drugiego miejsca w polskich eliminacjach do konkursu Look of the Year. Wkrótce po tym pojawiły się propozycje pracy w branży mody za granicą. Swoją oryginalną urodą polska modelka szybko podbiła światowe wybiegi.  Pracowała w Tokio, Londynie, Paryżu, Mediolanie, Nowym Jorku. Uczestniczyła w pokazach kolekcji najważniejszych włoskich projektantów.

W wieku 21 lat postanowiła spróbować swoich sił w aktorstwie. Wzięła udział w castingu do włoskiej produkcji „We właściwym momencie” (2000). Starała się o epizodyczną rolę modelki, a ostatecznie wygrała główną- dziennikarki. Po tym debiucie Kasia zaczęła dostawać kolejne propozycje ról. Wkrótce Smutniak stała się jedną z najjaśniejszych gwiazd włoskiego kina. Jest laureatką prestiżowych nagród filmowych m. in. Globo d’oro (Złoty Glob) i Nastro d’argento (Srebrna Taśma, uznawana za najstarszą nagrodę filmową przyznawaną w Europie).

Oprócz występów we włoskich filmach i serialach, Smutniak znana jest na Półwyspie Apenińskim z udziału w  kampaniach reklamowych (m. in. włoskiego operatora sieci komórkowej Telecom Italia Mobile).  W 2009 r. została twarzą perfum „Idole d’Armani” Giorgio Armaniego.

W 2010 r. pojawiła w hollywoodzkiej superprodukcji Luca Bessona „Pozdrowienia z Paryża” wyreżyserowanej przez Pierre’a Morela. W tym filmie zagrała u boku Johna Travolty i Jonathana Rhys-Meyersa.

Jak dotąd, Smutniak wystąpiła w ponad 35 filmach i serialach.  Warto wspomnieć, że Kasia ma na swoim koncie również kreację w produkcji polskiej- w 2002 r.  wcieliła się w postać Laury w komedii sensacyjnej Janusza Zaorskiego „Haker”. Ostatnio aktorkę można było oglądać na ekranach polskich kin we włoskiej komedii „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.

Będąc ikoną mody i kina, Kasia pozostaje jedną z najbardziej rozchwytywanych gwiazd w Italii i  ulubienicą tamtejszych mediów. Newsy na temat jej życia zawodowego i prywatnego pojawiają się regularnie w najważniejszych tytułach prasowych we Włoszech. Zdjęcia Kasi trafiały na okładki włoskich edycji takich prestiżowych magazynów jak Vanity Fair”,  Elle”, „Marie Claire” czy „Glamour”.

Prywatnie Kasia Smutniak związana jest z włoskim producentem filmowym Domenico Procacci, z którym wychowuje dwoje dzieci: syna Leone i córkę Sophie.

 

Dagmara Domińczyk  

Po ukończeniu studiów aktorskich na prestiżowej uczelni w Stanach Zjednoczonych Dagmara Domińczyk zaczęła występować na Broadwayu, w głośnych hollywoodzkich produkcjach i popularnych serialach.  Od 2005 r. jest żoną amerykańskiego aktora Patricka Wilsona.

Dagmara Domińczyk pochodzi z Kielc. W wieku niespełna siedmiu lat wyjechała razem z rodziną do Nowego Jorku. Początkowo miała duże problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami w szkole, ponieważ nie znała angielskiego. Dzięki ciężkiej pracy szybko opanowała ten język w stopniu perfekcyjnym. Dość wcześnie ujawniła swój talent pisarski, pisała po angielsku wiersze i „małe sztuki”, które później odgrywała z dwoma siostrami Mariką i Weroniką (również przyszłymi aktorkami). Bez problemu dostała się do liceum artystycznego Fiorello H. LaGuardia High School na Manhattanie, który ukończyła na wydziale aktorskim. Studia aktorskie kontynuowała na prestiżowej uczelni Carnegie Mellon University w Pittsburghu.

Kilka miesięcy po uzyskaniu dyplomu ukończeniu studiów wystąpiła po raz pierwszy na Broadwayu w sztuce „Closer” u boku znanej brytyjskiej aktorki Natashy Richardson.

Na dużym ekranie Domińczyk zadebiutowała w wieku 24 lat w komedii romantycznej „Zakazany owoc” (2000) w reżyserii Edwarda Nortona. W kolejnym filmie, dramacie muzycznym „Gwiazda rocka” wystąpiła u boku m.in. Marka Wahlberga i Jennifer Aniston.

Jednym z największych sukcesów w karierze Dagmary pozostaje niezapomniana rola Mercedes Iguanady w głośnej kostiumowej produkcji Kevina Reynoldsa “Hrabia Monte Christo”. Przekonywująca kreacja kobiety- żony i matki rozdartej między dwoma mężczyznami zyskała świetne recenzje krytyków.

W filmografii Dagmary Domińczyk znajdziemy zarówno słynne hollywoodzkie produkcje jak i kino niezależne. Aktorka swobodnie łączy różne filmowe światy grając zarówno w dramatach („Kinsey” czy „Imigrantka” z Marion Cotillard w roli głównej), kryminale („Samotne serca”) horrorze („Oni”) jak i komediach (m.in. „Kwestia zaufania”).  Ponadto występuje także w produkcjach telewizyjnych. Mogliśmy zobaczyć ją w takich popularnych serialach jak „Prawo i porządek”, „24 godziny”czy „Suits”.

W 2005 r. Domińczyk wyszła za mąż za amerykańskiego aktora Patricka Wilsona (znany z ról w filmach „Małe dzieci” z Kate Winslet, „Prometeusz” w reż. Ridleya Scotta oraz serialach „Anioły w Ameryce” oraz „Fargo”). Małżeństwo doczekało się dwóch synów: Kalina i Kassiana.

W 2014 r.  odbyła się premiera filmu Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”, w którym Domińczyk zagrała razem z mężem.  W polskiej produkcji przedstawiającej historię Ryszarda Kuklińskiego aktorskie małżeństwo wcieliło się w role amerykańskich agentów.

Oprócz aktorstwa pasją Dagmary Domińczyk jest pisanie. Jej debiutancka powieść „The Lullaby of Polish Girls” („Kołysanka polskich dziewcząt”) opowiadająca o losach trzech przyjaciółek z Kielc została zauważona przez takie prestiżowe tytuły jak „The New York Times”. Prawa do sfilmowania książki wykupił Paradigm.

 

Joanna Zajączkowska

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: