Polacy wybierają urlop nad wodą. Wyniki badania

Wakacje w pełni. Jak pokazują wyniki badania wśród pomysłów na spędzenie urlopu króluje czas nad wodą. Przeszło połowa przebadanych respondentów wybiera rozrywki nad morzem lub jeziorem. To ulubione kierunki wyjazdu Polaków latem 2019.

 

 

Moda na urlop nad polskim morzem i jeziorami nie mija, wręcz przeciwnie, chętnych jest coraz więcej. Co trzeci Polak wybiera wakacje nad morzem (38%), a 27 % ankietowanych woli wypoczynek nad jeziorami i rzekami. Jedynie 15% Polaków decyduje się na wyjazd w góry, a 12% spędza urlop w miejscu zamieszkania, tylko 8% decyduje się na wycieczkę objazdową po kraju.

Wśród najczęściej wybieranych województw na letnie wakacje respondenci deklarowali, że wybierają województwo pomorskie – 31%, warmińsko-mazurskie – 14% oraz podlaskie 11%.

Największą wagę Polacy przywiązują do atrakcyjności turystycznej wybranego na letni wypoczynek miejsca – jak deklaruje 46% respondentów. Dla 20% liczy się przede wszystkim spokój i cisza, z kolei 17%  stawia na ciekawe rozrywki w miejscu pobytu. Czas na urlopie 38% respondentów spędza pasywnie, leniuchując czy leżąc na plaży. Jak pokazują wyniki badania co trzeci Polak korzysta z lokalnych rozrywek, a 20% próbuje nowych aktywności.

Wyjazd na letni urlop 42% Polaków organizuje na własną rękę, 30% samodzielnie, ale korzystając z rad znajomych. Dla 19% optymalną formą jest skorzystanie z gotowej oferty biura turystycznego, a dla 9% dołączenie się do zorganizowanego wyjazdu przez znajomych lub rodzinę. Polacy najczęściej na wakacje wybierają się na 7 (25%) lub 14 dni (25%).

Podczas urlopu czas urozmaicamy sobie interesując się rozrywkami plenerowymi jak np. parkami linowymi, parkami rozrywki, które chętnie odwiedza podczas lata aż 43% Polaków, lubiących aktywnie spędzać wypoczynek. Dla 38% preferowaną formą rozrywki są sporty wodne np. kajaki, skutery, windsurfing, przejażdżki łodziami motorowodnymi czy rejsy żaglówkami. Według 14% lato jest idealne na spróbowanie sił za kierownicą gokartów, quadów i jazdy off road. Tylko 5% śmiałków decyduje się podczas wakacyjnego urlopu na sporty powietrzne, skacząc na bungee, oddając skoki ze spadochronem czy podziwiając świat z paralotni.

Lato sprzyja aktywności, podczas wypoczynku jest bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. Jak wynika z deklaracji respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” aż 56% respondentów podczas urlopu jest zdecydowana spróbować nowego sportu lub rozrywki, a 26% twierdzi, że warto podjąć taką próbę.

– Coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek podczas urlopu. Z naszych obserwacji wynika, że rośnie zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi atrakcjami, takimi jak na przykład lot motolotnią, Flyboard. Nawet jeśli spędzamy wakacje w kraju, to coraz częściej szukamy w miejscu wypoczynku oryginalnych rozrywek. Aktywny urlop pozwala na regenerację organizmu i pomaga złapać dystans zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. 

Atrakcyjne rozrywki to ważny element udanego urlopu, ale najważniejsze dla 52% Polaków jest towarzystwo, w jakim go spędzamy oraz jakość wypoczynku – jak twierdzi 27% respondentów badania. Co trzeba osoba uważa, że najlepszym sposobem na popsucie sobie wakacji jest zaproszenie na nie narzekającego towarzystwa.

*Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1053 respondentów w czerwcu 2019.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: