Pielęgnacja na każdy wiek

Chcąc należycie dbać o skórę musimy brać pod uwagę wiele czynników – wiek, rodzaj skóry, tryb życia a nawet miejsce zamieszkania. Dziś kosmetologia i medycyna są na takim poziomie, że mogą niwelować wszelkie negatywne czynniki. Warunek jest jeden – codzienna, regularna i odpowiednio dobrana pielęgnacja. Dbajmy o skórę tak, jak dbamy jak zęby, żeby wizyta u dermatologa była tylko potwierdzeniem, że jest ona zdrowa i zadbana.

 

 

Podstawą prawidłowej pielęgnacji –  niezależnie od wieku – jest o oczyszczanie, tonizowanie, odżywianie i nawilżanie. Jednak skóra w zależności od wieku ma inne potrzeby i problemy.

Dla dwudziestolatki najczęściej  kłopotliwy jest trądzik. Tu potrzebne jest codziennie oczyszczanie i złuszczanie. Oczywiście raz w miesiącu zapraszam do Kliniki dr Szczyt, w której pracuję, na profesjonalny lekarski peeling, ale prawidłowo oczyszczać twarz trzeba każdego dnia. Większość dwudziestolatek stosuje makijaż. Przed snem należy pamiętać, by go bardzo dokładnie zmyć. Z czasem każdy brak demakijażu będzie widoczny w kondycji skóry. Jeśli chodzi o kremy rekomenduję te, które będą dbały jednocześnie o właściwe nawilżenie i ograniczenie produkcji łojotoku. U dwudziestolatków ważna jest też tonizacja. Hydrolat czy tonik stosowany rano i wieczorem chroni skórę przed rozwojem bakterii i też spowalnia produkcję sebum.

U trzydziestolatki na czole, wokół oczu i ust pojawiają się już pierwsze zmarszczki mimiczne wynikające ze zmniejszającego się poziomu kolagenu. Tu wchodzimy intensywnie w ochronę, stosując kremy, które zwierają związki pobudzające odbudowę kolagenu, m.in. pochodne witaminy A, C i E oraz alfahydroksykwasy. Warto też w tym wieku zacząć stosować serum z retinolem. On ma najlepsze właściwości przeciwstarzeniowe, które przyspieszają regenerację skóry, poprawiają jej ukrwienie i dotlenienie.  Pamiętać należy jedynie, że skóra musi się przyzwyczaić do czerpania korzyści z retinolu i na początku powinniśmy się ostrożnie z nim obchodzić – np. stosować co drugą noc.

Czterdziestolatkę czekają pogłębiające się zmarszczki, utrata jędrności skóry i opadanie owalu twarzy. Tu nieinwazyjna medycyna estetyczna jest wyjątkowo pomocna, a już mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest w zasadzie obowiązkowa – jak depilacja. Ale nie zmienia to faktu, że pomiędzy zabiegami należy przykładać wyjątkową wagę do pielęgnacji, a zwłaszcza do utrzymywania właściwego nawilżenia. Tu szczególna wagę należy przykładać do doboru kremu, który skutecznie nawodni skórę, czyli przez przede wszystkim przyciągnie ją przez cząsteczki higroskopijne (np. wchodzące w skład NMF czyli naturalnego czynnika nawilżającego) a następnie zastopuje jej utratę naskórek (TEWL:  Transepidermal Water Loss).

O skórze dojrzałej mówimy w przypadku skóry po 50 r. życia, czyli po menopauzie. Jej cechy typowe to  jeszcze bardziej pogłębiające się zmarszczki, ścieńczenie naskórka, spadek elastyczności, zmniejszenie ilości podściółki tłuszczowej i suchość. Ta ostatnia wynika z niedoboru glikozaminoglikanów (np. kwasu hialuronowego) oraz zmniejszonej syntezy substancji tłuszczowych w warstwie rogowej naskórka. Skóra dojrzała jest poszarzała i pozbawiona blasku, na co wpływ mają również zmiany w gospodarce hormonalnej. Tu oprócz nawodnienia potrzeba kosmetyków, które będą pobudzać produkcję kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za napięcie i jędrność skóry. Ważna jest też ochrona  przed wolnymi rodnikami, które pogłębiają procesy starzenia.

Po sześćdziesiątce problemy tylko się pogłębiają. Skóra jest niedotleniona i słabiej odżywiona. Dodatkowo pojawiają się przebarwienia oraz zmiany rozrostowe (np. brodawki czy włókniaki). Należy więc zintensyfikować działania pobudzające ukrwienie skóry, dbając chociażby o suplementację diety w witaminy A, E i C czy stosując olejki chroniące płaszcz lipidowy skóry.

Jako dermatolog z 30-letnim stażem mam doświadczenie oraz wiedzę, by wskazać właściwą pielęgnację. Podczas rozmowy z pacjentem każdorazowo przeprowadzam dokładny wywiad lekarski, w którym pytam o każdy aspekt i na  tej podstawie zalecam jak dbać o cerę. A fakt, że dodatkowo mam szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie medycyny estetycznej to tylko dodatkowa korzyść dla pacjentów.

dr Aleksandra Rymsza

Więcej na: https://drrymsza.pl/

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: