
Drewno w łazience jest znakomitym rozwiązaniem, które sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne i eleganckie. Jednak jego wybór powinien być dobrze przemyślany, aby z jednej strony zapewnić sobie wysoki komfort i funkcjonalność łazienki, a z drugiej nie narazić się na niszczenie drewnianej podłogi, ścian czy mebli. Na jakie panele drewniane w łazience warto postawić?
Jakie drewno w łazience?
Decydując się na układanie paneli drewnianych w łazience, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich parametry i wybrać takie gatunki drewna oraz zabezpieczenia, które będą odporne na nadmierną wilgoć, jaka często pojawia się w pomieszczeniu. Najkorzystniej dla wnętrza jest wybierać spośród gatunków drewna egzotycznego – mają lepsze parametry i są o wiele bardziej odporne na działanie wilgoci. Należą do nich:
merbau,
doussie,
cedr,
wenge,
teak,
iroko.
Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że takie panele będą droższe, dlatego poszukując wariantów bardziej „niskobudżetowych” można postawić na polskie dąb, jesion czy jawor – te gatunki drewna również powinny bez problemu zachowywać wieloletnią estetykę i funkcjonalność, nawet pomimo trudnych, łazienkowych warunków.
Właściwości drewna do łazienki
Na które parametry szczególnie warto zwrócić uwagę, wybierając panele drewniane w łazience? Kluczowy jest skurcz drewna – powinien być jak najniższy, bo dzięki temu będzie ono stabilne. Obok tego warto sprawdzać również twardość drewna – im jest ona większa, tym lepiej, ponieważ podłoga będzie odporna na różnego rodzaju odkształcenia. Warto również pamiętać, by panele miały jak największe wymiary, co będzie korzystne nie tylko pod kątem wieloletniej trwałości, ale również ze względów estetycznych.
Ogrzewanie podłogowe a panele drewniane
Drewniana podłoga nie stanowi przeszkody dla montażu ogrzewania podłogowego. W tym wypadku warto jednak używać specjalnych klejów, przeznaczonych do tego celu – doskonale sprawdzą się tu szczególnie produkty poliuretanowo-epoksydowe.
O czym jeszcze warto pamiętać, stawiając na drewno w łazience?
Odpowiedni gatunek i parametry drewna to nie wszystko. Istotną rolę odgrywa montaż, który należy powierzyć doświadczonemu fachowcowi. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego kleju, dopasowanego do ciągle pracującej podłogi – najlepszy będzie w tym wypadku klej poliuretanowy (jednoskładnikowy). Obok kleju niezwykle istotne okaże się również zastosowanie elastomeru, który wypełni luki między panelami i tym samym zabezpieczy przed dostawaniem się między szczeliny wody (mogłaby ona doprowadzić do niszczenia podłogi).
Czy drewno w łazience należy zabezpieczać?
Tak, szczególnie jeżeli użyjemy rodzimych gatunków drewna, bardziej narażonych na wilgoć. Można pokryć podłogę specjalnym impregnatem samodzielnie, jednak o wiele skuteczniejsze będzie zlecenie zabezpieczenia podłogi parkieciarzowi, który będzie w stanie pokryć ją bardzo dokładnie woskiem ochronnym, a także zaolejować, co dodatkowo zwiększy jej walory estetyczne.