Każda wizyta lekarska, tradycyjna czy online, wymaga odpowiedniego przygotowania. Zebranie informacji o swoim zdrowiu przed spotkaniem, a następnie przekazanie lekarzowi wyczerpujących danych pozwoli lepiej wykorzystać czas wizyty i ułatwi specjalistom postawienie prawidłowej diagnozy, a także przypisanie właściwej terapii. Na portalu zdrowa-ona.pl powstał właśnie przewodnik mający pomóc pacjentom optymalnie przygotować się do wizyty u lekarza.
Według raportu „Cyfrowe zdrowie Polek. Co digitalizacja usług medycznych zmieni w profilaktyce zdrowia Polek[1]” zainicjowanego przez Gedeon Richter, kobiety sygnalizują potrzebę holistycznego podejścia do zdrowia, które jak twierdzą ma bezpośredni wpływ na to jak często wykonują badania profilaktyczne. Opracowany przewodnik, dostępny na portalu zdrowa-ona.pl, jest formą odpowiedzi na tę potrzebę. Zawiera zestaw sugestii, pytań i kwestii do przeanalizowania, np. wszystkich niepokojących objawów lub sygnałów płynących z ciała, jak również przebytych chorób, operacji i zabiegów oraz przyjmowanych leków i suplementów. Co może wydawać się nieoczywiste, warto również zastanowić się nad dietą i jej wpływem na organizm, ilością snu czy aktywności fizycznej, a także samopoczuciem psychicznym. Dzięki tym informacjom lekarz otrzyma pełen obraz stanu zdrowia pacjenta, co ułatwi mu postawienie właściwej diagnozy, a także wybór optymalnej terapii. Nowa zakładka na portalu www.zdrowa-ona.pl oraz gotowa do wydrukowania instrukcja powstały przy współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej.
– Dużym problem podczas wizyt lekarskich jest fakt, że chorzy i ich najbliżsi obawiają się zadawania pytań. W trakcie konsultacji lekarz wykonuje niezbędne czynności, jak badanie fizykalne, wypisuje recepty i zalecenia, będąc przekonanym, że dla pacjenta wszystko jest oczywiste i zrozumiałe. Niestety ten zbyt często kończy spotkanie z poczuciem, że nadal brakuje mu wiedzy na temat niepokojących objawów, diagnozy czy rokowań – przekonuje dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Odpowiednie przygotowanie pacjenta przed wizytą pomoże optymalnie zarządzić czasem w gabinecie i da przestrzeń na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości – dodaje Mastalerz-Migas.
Gedeon Richter poprzez platformę www.zdrowa-ona.pl dostarcza Polkom informacje na temat ich zdrowia oraz wiarygodne, przygotowywane we współpracy ze specjalistami, towarzystwami naukowymi i stowarzyszeniami pacjentów, artykuły medyczne, a także porady dotyczące dbania o zdrowie. Internetowa strona pełni funkcję rzetelnego źródła wiedzy, gdzie kobiety mogą znaleźć informacje o objawach i schorzeniach, a także treści, które pomogą zmotywować je do większej dbałości o zdrowie poprzez regularne badania profilaktyczne i kontrolne wizyty lekarskie. Jednym z narzędzi, spełniającym te cele, jest opublikowany w ubiegłym roku ogólnodostępny kalendarz badań profilaktycznych i szczepień – Kalendarium Zdrowa ONA. Wystarczy na stronie www.zdrowa-ona.pl/kalendarium-zdrowej wpisać swój wiek, a system wygeneruje spis rekomendowanych szczepień oraz listę badań profilaktycznych wraz z informacją, jak często należy je wykonywać. Kalendarz obejmuje zalecenia regularnego wykonania badań ogólnych z zakresu ginekologii i pulmonologii, a wraz z wiekiem lista specjalizacji poszerza się o m.in. kardiologię czy endokrynologię. Kalendarium podpowiada, także w tych mniej oczywistych sprawach, gdzie użytkowniczki mogą dowiedzieć się np. kiedy należy sprawdzić poziom elektrolitów lub zapisać się na kolonoskopię czy prześwietlenie klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.
Portal Zdrowa-ona.pl to rzetelne źródło wiedzy, z którego kobiety mogą czerpać i na którym mogą polegać w budowaniu świadomości i troski o własne zdrowie.
[1] Raport „Cyfrowe zdrowie Polek. Co digitalizacja usług medycznych zmieni w profilaktyce zdrowia Polek” (2021) przygotowany przez infuture.institure w ramach projektu „Zdrowa ONA”zainicjowanego przez Gedeon Richter.