Ośrodki terapii w czasie pandemii – czy mogą być bezpieczne?

– Decyzja o podjęciu terapii – to pierwszy krok na drodze do zmiany. Na terapię nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno. Zawsze jest na to właściwy czas. Każdy ma szansę na trzeźwe życie, każdy ma szansę i możliwość aby zmienić swoje życie. Warto znaleźć dla siebie odpowiednią  terapię, terapeutę, ośrodek, miejsce i ludzi , którzy pomogą znaleźć wyjście z labiryntu uzależnień. Rozmowa z Magdaleną Sokół, założycielką ośrodka Nefo w Wichulcu.

 

 

Jak odnaleźliście się w tej nowej sytuacji, w czasach pandemii? Czy sytuacja związana z pandemią  ma wpływ na osoby uzależnione?

Pandemia to czas trudny dla nas wszystkich. To okoliczności, których zaistnienia nikt się nie spodziewał i na które nikt nie był wcześniej przygotowany. Dla nas jako Ośrodka wiąże się to z wprowadzeniem nowych procedur, dzięki którym możemy stworzyć bezpieczne miejsce dla naszych Pacjentów oraz optymalne warunki dla prowadzonego przez nas procesu terapeutycznego.

Pandemia oraz związane z nią obostrzenia , których skutki odczuwamy na różnych  płaszczyznach życia, mają duży wpływ na funkcjonowanie osób uzależnionych. Często kontaktują się z nami pacjenci, którzy rozpaczliwie poszukują pomocy, gdyż poradnie uzależnień oraz gabinety terapeutów, w których odbywali terapię – są obecnie nieczynne. Podobnie sytuacja wygląda w zakresie spotkań grup samopomocowych, takich jak AA. Spotkania wielu z tych grup po prostu nie odbywają się obecnie. Dla osób uzależnionych, którzy potrzebują systematycznej terapii – to bardzo trudny czas.

Wiele osób żyje obecnie w dużym lęku martwiąc się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Lękiem napawa ich też sytuacja gospodarcza, boją się utraty pracy czy konieczności zamknięcia swoich firm a w konsekwencji utraty środków do życia. Życie w niepewności powoduje nasilenie się trudnych emocji, stanów obniżonego nastroju czy wręcz depresyjnych. A to z kolei są czynniki, które u wielu osób wyzwalają chęć sięgania po alkohol czy inne substancje psychoaktywne.

Z drugiej strony sytuacja związana z pandemią  – w wielu przypadkach powoduje obniżenie motywacji do uczestniczenia w terapii. Skoro mamy coraz mniej powodów by wyjść z domu i coraz więcej czasu w nim spędzamy,  nie spotykamy się z innymi, pracujemy zdalnie, robimy zakupy online, nie realizujemy wielu wcześniejszych aktywności – słabnie motywacja do życia w trzeźwości , do dbania o siebie, wchodzimy w stare schematy, w znaną  strefę komfortu, łatwo znaleźć nam uzasadnienie dla naszej bierności i zaniechania działania.

Czy przyjazd do ośrodka jest w obecnych czasach bezpieczny? Czy wprowadzili Państwo dodatkowe procedury w związku z obecna sytuacją?

W związku z obecną sytuacją, staramy się stworzyć bezpieczne warunki dla pobytu Pacjentów w naszym Ośrodku. Wprowadziliśmy dodatkowe procedury – wszyscy Pacjenci przed rozpoczęciem terapii mają robione testy na Covid-19. Wymaz jest pobierany przez przeszkolony personel medyczny,  a następnie w odpowiednich warunkach, zgodnie z procedurami, przewożony do laboratorium.  Do czasu uzyskania wyniku testu Pacjent pozostaje w izolacji.  Z każdą z osób przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny dotyczący rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do Ośrodka przyjmowani są Pacjenci bez objawów infekcji, ponadto wykonujemy systematycznie pomiary temperatury ciała Pacjentów.

Czy jest coś o czym trzeba wiedzieć przed przyjazdem? Czy w ośrodku możliwe są odwiedziny?

Informujemy wszystkich Pacjentów, którzy planują terapię w naszym Ośrodku o tym, iż terapię może rozpocząć wyłącznie osoba z ujemnym wynikiem testu na Covid oraz o tym, że przyjmujemy osoby bez objawów infekcji,  a także prosimy, żeby każdy z Pacjentów wykonał samodzielny pomiar temperatury ciała jeszcze przed wyjazdem do Ośrodka. W sytuacji, gdy u Pacjenta  występują objawy chorobowe lub gdy wynik testu jest dodatni – zmieniamy termin rozpoczęcia terapii.

W obecnej sytuacji nie ma możliwości odwiedzania Pacjentów w Ośrodku.

Kto może poddać się terapii w Nefo? Czy macie kryteria według których przyjmujecie pacjentów?

Każda osoba, która jest uzależniona od alkoholu, leków, narkotyków, a także osoby z uzależnieniami behawioralnymi takimi jak np. uzależnienie od hazardu – może podjąć terapię w Ośrodku Nefo. Kryterium stanowi wiek, gdyż prowadzimy terapię wyłącznie dla osób pełnoletnich, które same, dobrowolnie podejmują decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Co jest najtrudniejsze w walce z uzależnieniem?

To jest bardzo indywidualna sprawa. Przede wszystkim gdy osoba uzależniona decyduje się na abstynencję i zaprzestaje używania substancji zmieniających świadomość , zachodzą w organizmie różne zmiany, które mają wpływ na myślenie, odczuwanie i zachowanie.

W pierwszym okresie odstawienia pacjent przechodzi tzw. fazę odwrotu, która jest bardzo trudna. Mogą wtedy pojawić się  dolegliwości  psychofizyczne . Przez wiele lat zażywania substancji zmieniającej świadomość organizm doznał wielu szkód a równowaga  została zaburzona. Przy próbach odstawienia substancji organizm domaga się jej. Wtedy bardzo często u pacjentów wystąpienie zespół abstynencyjny, którego objawy są bardzo nieprzyjemne. Objawy fizyczne to np.: drżenie rąk, osłabienie, potliwość, nudności, biegunka, dolegliwości serca, nadwrażliwość na bodźce, przerywany sen, koszmary senne, bezsenność. Mogą pojawić się również objawy psychiczne a także trudne emocje, takie jak drażliwość, lęk – przechodzący niekiedy w agresję, „kac moralny”, stany depresyjne, czasami myśli samobójcze.  Te przykre dolegliwości często odpowiedzialne są za występowanie w tym okresie głodu substancji (alkoholu bądź narkotyku). Aby zniwelować lub wręcz zapobiec tym cierpieniom osoby uzależnione używają substancji z przekonaniem , że poczują się lepiej. I tak nakręca się spirala uzależnienia.

Następną trudnością u osób uzależnionych jest przyznanie się do faktu własnego uzależnienia. Przyznanie się przed sobą jak i przed bliskimi. Pacjenci przeżywają wtedy duży opór i wstyd. Łatwiej im zaakceptować, że chorują na depresję lub inną chorobę psychiczną niż, że są np. alkoholikami lub narkomanami. Dlaczego tak jest? Dlatego, że w społeczeństwie słowo alkoholik lub narkoman kojarzy się bardzo źle. Według stereotypów – to ktoś kogo można rozpoznać na pierwszy rzut oka, np.: niechlujnie ubrany, brudny, zaniedbany, często występuje przeciw prawu i jest karany itp. Trudno jest osobie uzależnionej pogodzić się z takim wzorcem. Często słyszę od swoich pacjentów: Ja taki nie jestem, ja nie upadłem tak nisko, ja jeszcze nie straciłem domu, pracy, rodziny, ja piję inaczej, biorę tylko w weekendy, itd. Wiele uzależnionych osób a nawet może większość z nich w dzisiejszych czasach nie pasuje do w/w schematu osoby uzależnionej. Mówimy o tzw. uzależnionych osobach  „wysokofunkcjonujących”. Społeczeństwo jednak nadal ma ograniczoną wiedzę o chorobie jaką jest uzależnienie, nie ma dla niej zrozumienia i tolerancji.

Osoby, którym picie lub używanie innych substancji zmieniających świadomość wymyka się spod kontroli odczuwają z tego powodu wiele negatywnych konsekwencji , również emocjonalnych. Nie zawsze pamiętają to co robiły i jak zachowywały się „po pijanemu”. Budzi to w nich niepokój, lęk i niepewność,  odczuwają też poczucie winy. Fakt, że nie udaje im się zapanować nad piciem, czy braniem, fakt, że nie kontrolują tego rodzi uczucie bezradności i obniża poczucie własnej wartości. Istotną blokadą  przed terapią i leczeniem może być przeświadczenie , że ktoś taki jak ja – osoba uzależniona, alkoholik, narkoman –  nie zasługuje na pomoc.

Przed rozpoczęciem terapii osobę uzależnioną często powstrzymuje poczucie zniechęcenia do leczenia. Wiele osób ma za sobą wcześniejsze próby podjęcia terapii czy to na oddziałach w szpitalach, poradniach, ośrodkach. Próby te okazały się być nieudane z różnych względów. Wielu pacjentów mówi o złym traktowaniu, braku szacunku do nich. Osoby potrzebujące pomocy zaczynają powątpiewać w skuteczność zaoferowanej pomocy – „Czy znajdzie się ktoś, kto zdoła im pomóc?”

Co jest szczególnie ważne na początkowym etapie terapii? Czy są pewne czynniki, które mogą przyśpieszyć  terapię?

Na początkowym etapie terapii, bardzo ważnym czynnikiem jest gotowość pacjenta do podjęcia zmian. Zmian w różnych obszarach życia. Mają one przybliżyć osobę uzależnioną do nowej i jakże ważnej wartości  jaką jest życie w trzeźwości.

Skuteczność leczenia i efekty terapii wynikają z trzech podstawowych czynników: motywacji pacjenta do leczenia, aktywności i zaangażowania pacjenta w proces terapeutyczny. To solidny  fundament w  pracy nad pozytywną zmianą.

Terapia uzależnienia to długi proces. I nie da się tego przeskoczyć, przyspieszyć, czy połknąć tabletki, która nas w krótkim czasie uzdrowi. Oczywiście niekiedy w procesie tym łączymy metody terapii konwencjonalnej  z terapią alternatywną  próbując  wykorzystać  różne możliwości dla uzyskania lepszych, szybszych czy bardziej trwałych rezultatów.  Należy jednak mieć świadomość tego, że terapia to nie tylko odstawienie alkoholu czy innej substancji psychoaktywnej. To głęboki proces wewnętrznej transformacji , który czasami trwa wiele lat.

Jaką radę dałaby Pani wszystkim, którzy są przed rozpoczęciem terapii lub zastanawiają się czy ją rozpocząć?

Decyzja o podjęciu terapii – to pierwszy krok na drodze do zmiany. Na terapię nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno. Zawsze jest na to właściwy czas. Każdy ma szansę na trzeźwe życie, każdy ma szansę i możliwość aby zmienić swoje życie. Warto znaleźć dla siebie odpowiednią  terapię, terapeutę, ośrodek, miejsce i ludzi , którzy pomogą znaleźć wyjście z labiryntu uzależnień.

 

3 komentarze
  1. Bardzo ciekawy wywiad, nie żadne lanie wody pisowców jak to zapobiegać czy nosić maseczki, tylko rzeczowe teksty jak się odnaleźć w nowej, trudnej rzeczywistości, brawo dla tej Pani za artykuł i sympatyczny uśmiech

  2. Wywiad ciekawy, terapia bardzo dobra. Byłem w październiku. Przed wyborem tego ośrodka długo porównywałem z innymi i jestem bardzo zadowolony z tego co udało mi się osiągnąć. Wiem, że to nie koniec i wszystko zależy ode mnie.
    Co do wymogów sanitarnych…test na COVID-19, jeden dzień izolatki, wynik negatywny i możesz przystąpic do terapii, chyba ze sam sobie ten test zrobisz wczesniej. Srodki dezynfekcyjne, rekawiczki i maski, pielęgniarki sprawdzające temperature.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: