Ola Gościniak: Hejt jest często wynikiem braku empatii

Hejt niestety jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Dotyka różnych osób, w różnych sytuacjach. Do rozmowy w tym temacie zaprosiłam Olę Gościniak, znaną jako Jestem Interaktywna, ekspertkę IT, mentorkę kobiet. W wywiadzie opowie nam swój punkt widzenia i przedstawi kilka ciekawych propozycji, jak sobie radzić z hejtem.

 

 

 

Ilona Adamska: Dlaczego hejt jest tak niebezpiecznym zjawiskiem?

Ola Gościniak: Hejt jest szkodliwy, ponieważ może powodować obniżenie pewności siebie, izolację społeczną i brak zaufania do innych ludzi. Hejt również może prowadzić do poważnych problemów psychicznych u osób, które są nim dotknięte. Może prowadzić do depresji, lęku i innych problemów zdrowia psychicznego, a nawet do myśli samobójczych. Dlatego ważne jest, aby nie dopuszczać do tego zjawiska i reagować na nie odpowiedzialnie, aby chronić ludzi przed jego negatywnymi skutkami.

Kto, Twoim zdaniem, hejtuje? Skąd się bierze hejt?

Hejt według mnie jest często wynikiem braku empatii i braku zrozumienia dla innych ludzi. Może być również wyrazem agresji lub frustracji, a także wynikiem braku wiedzy lub braku zainteresowania drugim człowiekiem. Niektórzy ludzie kierują hejt w stronę innych w celu wyróżnienia się lub zyskania uwagi, co może być szczególnie widoczne w internecie. Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że każdy człowiek jest indywidualną osobą i należy traktować go z szacunkiem, niezależnie od naszych różnic.

Czy jesteś osobą, którą dotyka hejt na co dzień, np. w pracy?

Kilkukrotnie spotkałam się z większym, masowym hejtem w Internecie. Zazwyczaj miał on na calu obniżenie mojej pewności w siebie i podważenie moich kompetencji. Kilka lat temu wielu osobom nie pasowało, że młoda dziewczyna (i to blondynka!) wchodzi w tematy stron WWW, WordPressa oraz SEO. Nikogo nie obchodziło, że strony zaczęłam tworzyć mając 9 lat, ukończyłam jedne z najlepszych studiów informatycznych w Polsce z notą A+, mam tytuł magistra inżyniera, stworzyłam już ponad 400 stron internetowych i mam w tym temacie większe doświadczenie od wielu z tych hejtujących osób, bo w tamtym czasie sięgało ono już prawie 20 lat! Słyszałam słowa w stylu “Strony to ona sobie może robić, ale do pamiętniczka” czy “Moja dziewczyna mówi, że ona nie umie się malować, czyli jest mało wiarygodna”, “Następna dziewczynka pcha się do technologii” czy “Kobieta w technologiach jest jak Świnka Morska, ani Świnka ani Morska”. Jakby płeć, kolor włosów, czy umiejętność makijażu miała jakiś wpływ na to, jaka jest moja wiedza techniczna.

Jednym ze źródeł hejtu jest niskie poczucie własnej wartości. Hejtujemy, bo czujemy się gorsi, słabsi. Jak zadbać o siebie na co dzień? Jak Ty budujesz lub wzmacniasz poczucie własnej wartości?

Istnieje wiele sposobów na wzmacnianie poczucia własnej wartości. Oto kilka przykładów:

  1. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne: regularne uprawianie sportu, zdrowe odżywianie się i unikanie stresu mogą pomóc Ci poczuć się lepiej w swoim ciele i umyśle.
  2. Staraj się być aktywny społecznie: nawiązywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi może pomóc Ci poczuć się bardziej doceniony i zaakceptowany.
  3. Dąż do osiągania swoich celów: ustalanie i realizowanie swoich celów może pomóc Ci poczuć się bardziej satysfakcjonowany i spełniony.
  4. Pozytywnie się nastawiaj: skupianie się na pozytywnych aspektach życia i unikanie negatywnych myśli może pomóc Ci poczuć się lepiej ze sobą.
  5. Dbaj o swoje zdrowie emocjonalne: rozmawianie z bliskimi o swoich uczuciach i szukanie pomocy, jeśli tego potrzebujesz, może pomóc Ci lepiej radzić sobie z emocjami i poprawić poczucie własnej wartości.

Ważne, poszukaj takiego, który pasuje do Ciebie.

Jak sobie skutecznie radzić z hejtem?

Jeśli jesteś ofiarą hejtu, pamiętaj, że nie jesteś winny temu, co się dzieje i nie musisz znosić tego w milczeniu. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z hejtem:

  1. Nie odpowiadaj na hejt: jeśli ktoś wysyła Ci hejt, nie daj mu satysfakcji, odpowiadając na to. Zignoruj tego rodzaju wiadomości i nie daj się sprowokować.
  2. Skontaktuj się z osobami, które Cię wspierają: rozmowa z nimi może pomóc Ci odzyskać pewność siebie i poczuć się lepiej.
  3. Zgłoś hejt do administratora strony internetowej lub aplikacji: jeśli hejt pojawia się w internecie, zgłoś go do odpowiednich władz, aby pomóc w zapobieganiu tego zjawiska.
  4. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty: jeśli doświadczasz ciężkich emocji związanych z hejtem, rozważ skorzystanie z pomocy specjalisty, takiego jak psycholog lub terapeuta, którzy mogą Ci pomóc radzić sobie z tymi trudnymi emocjami.

Wybierz te opcje, na które czujesz się na siłach. Hejt jest trudny, pamiętaj o swoim zdrowiu, ono powinno być na pierwszym miejscu.

Złota rada dla osób, których dotyka hejt?

Pamiętaj! Hejt nie świadczy o Tobie, tylko o osobie, która go wypowiada.

 

Ola Gościniak – Jestem Interaktywna www.olagosciniak.pl

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka książki “Bądź Online” oraz książkoplaneru “Rok w biznesie online”, mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka.

Od 2015 r. pomaga kobietom z całej Polski w realizacji ich interaktywnych marzeń i osiągnięciu niezależności finansowej na własnych zasadach. Przeszkoliła już ponad 50 tys. Polek. Pokazuje im, jak stworzyć stronę WWW od podstaw, jak założyć sklep internetowy czy rozpocząć biznes online. Z sukcesem tworzy zaangażowaną społeczność Jesteśmy Interaktywne.

Laureatka w XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu oraz Lady Business Awards w kategorii Przedsiębiorcza Kobieta to TY. Znalazła się w TOP 20 wpływowych blogerów 2018, 2019, 2020 i TOP 30 2017 w rankingu JasonHunt. Prelegentka i mówczyni na wielu branżowych wydarzeniach.

Absolwentka informatyki na Politechnice Poznańskiej, grafiki projektowej w Collegium Da Vinci oraz coachingu biznesowego w WSKZ. Swoją pierwszą stronę internetową stworzyła jeszcze w podstawówce, 20 lat temu. Od tamtej pory ma ich na swoim koncie ponad 500.

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: