Nieoczywiste miejsca mogą inspirować dzieci do nauki i rozwoju

Rozpoczynający się nowy rok szkolny sprawia, że wielu rodziców zaczyna się zastanawiać jak zachęcić dzieci do nauki. Tradycyjne zajęcia szkolne dostarczają najskuteczniej wiedzy uczniom, którzy są słuchowcami i wzrokowcami. Wśród dzieci i młodzieży nie brakuje jednak kinestetyków, czyli osób ruchliwych, postrzegających świat zmysłem dotyku. Dla nich szczególnie istotna jest możliwość aktywnego poznawania świata i nauki, a odwiedzanie miejsc gdzie można dotykać eksponatów oraz uczyć się przez doświadczenia i eksperymentowanie jest bezcenna.

 

 

Jednym z takich nieoczywistych miejsc, w których można uczyć się przez interaktywną zabawę, dotykać swobodnie eksponatów oraz doświadczać niezwykłych efektów wizualnych jest Funzeum. Przestrzeń tego obiektu sprzyja zarówno rodzinnym wycieczkom edukacyjnym, jak również realizacji niestandardowych zajęć szkolnych z przyrody, fizyki czy plastyki.

Zwiedzając 2 stałe wystawy „Kolor” i „Światło” dzieci i młodzież mają okazję w ciekawy i niekonwencjonalny sposób zapoznać się z tytułowymi tematami. Dodatkowo obiekt przygotowano tak, aby jego zwiedzanie stało się niezapomnianym doświadczeniem, dostarczającym tyle wiedzy, aby zaciekawić, ale nie zanudzić uczniów. W tym nietypowym muzeum łączącym świat nauki i zabawy nie spotkamy zbiorów ułożonych w gablotach. Udostępnione zwiedzającym przestrzenie tworzą barwne ekspozycje, które zostały tak zaprojektowane, aby zachęcić do odkrywania różnych, ciekawych zjawisk i pobudzać zmysły zarówno u wzrokowców, słuchowców, jak również kinestetyków.

Funzeum łączy zabawę, o czym już sygnalizuje w pierwszym członie swojej nazwy – fun czyli zabawa z języka angielskiego, z nietypową wystawą muzealna. W tym nieoczywistym miejscu wszystkie zakazy typu „nie dotykać”, „nie siadać”, „nie biegać”, „nie rozmawiać głośno” zamieniają się w okazję do doświadczenia wystawy wszystkimi zmysłami. Brak zakazów pozwala na uwolnienie kreatywności i swobodne zwiedzanie obiektu, co sprzyja szczególnie dzieciom, które mogą tu aktywnie spożytkować swoje pokłady energii. Nie zapominajmy jednak, że jest to miejsce, w którym można nie tylko dobrze bawić się podczas jego zwiedzania, ale również dużo przy tym nauczyć się.

Zwiedzanie rozpoczyna się od strefy koloru, gdzie dostępnych jest siedem przestrzeni w siedmiu kolorach tęczy. Zwiedzający mogą dowiedzieć się z tej części wystawy m.in. w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie, jak również co symbolizują poszczególne kolory. Można także zobaczyć w praktyce jak wygląda mieszanie poszczególnych barw wykorzystując do tego interaktywne instalacje, jak na przykład „przesuwane szkła” czy „kolorowe projektory”.

Kolejna część Funzeum poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. W strefie fluo natomiast istnieją murale przedstawiające faunę i florę, którą ewolucja obdarzyła umiejętnością wydzielania własnego światła. Podczas zwiedzania możemy również odkryć jak działa zjawisko „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury. Możemy sprawdzić na sobie jak jesteśmy w stanie własną temperaturą ciała wywołać taką przemianę, wykorzystując jeden z wielu elementów interaktywności wystawy.

Doświadczanie różnych zjawisk w trakcie zwiedzania Funzeum wraz z ciekawostkami zaprezentowanymi na tablicach edukacyjnych sprzyja uczeniu się przez zabawę. Kolor i światło to dwa główne motywy, wokół których zaprojektowano przestrzeń tego nieoczywistego miejsca. Zwiedzanie go pozwala przede wszystkim dzieciom na twórcze odkrywanie świata, eksperymentowanie i kreatywną naukę bez zdobywanie nowych doświadczeń.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: