“Nie hejtuję – motywuję” w szkole. Trwa kampanie społeczna Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu

Współczesna młodzież musi mierzyć się z wyjątkowo dużą presją ze strony otoczenia. Oczekiwania rodziców, nieustanne porównywania z gwiazdami show- biznesu, anonimowe ataki w Internecie, wykluczenie społeczne… Jak pomóc młodym ludziom mierzyć się z tymi toksycznymi zjawiskami? Nieocenionym wsparciem jest akcja “Nie hejtuję – motywuję” z sukcesem przeprowadzana w wielu polskich szkołach!

 

 

Zamość, Pruszków, Warszawa… W całej Polsce można wskazać wiele miast, w których dochodzi do aktów przemocy wśród nastolatków. Krążące po sieci filmiki z drastycznymi scenami, doniesienia o pobiciach czy śmierci szokują. Coraz częściej można też odnotować ataki hejterskie, za którymi stoi młodzież i które wymierzane są w rówieśników w jakimś stopniu odstających od grupy. Na efekty takich działań nie trzeba długo czekać: rośnie liczba przypadków zachorowań na depresję, samookaleczeń a nawet prób samobójczych…

– Dominik Kuc z Fundacji “GrowSpace” w jednym z wywiadów przyznał, że w całym roku 2022 padł rekord: podjęto 2031 prób samobójczych. Aż 150 z nich zakończyło się zgonem. To wzrost o 150% w stosunku do roku 2021.  Z danych policji wynika, że najmłodsze dzieci, które podjęły próby samobójcze w ubiegłym roku miały 7-12 lat – mówi Ilona Adamska,  pomysłodawczyni kampanii. – Fundacja powołuje się na dane przekazane przez komendy wojewódzkie policji w całym kraju oraz Komendę Stołeczną Policji. Statystyki obejmują tylko te przypadki, które zostały zarejestrowane przez policję. Służby mundurowe o wielu z nich mogą nie wiedzieć.  WHO szacuje, iż za każdą zarejestrowaną próbą samobójczą jest ok. 100-200 prób, które nie są rejestrowane.

Często młodzież nie wie nawet, gdzie można znaleźć pomoc. W świecie dorosłych coraz trudniej o autorytety, rodzice są zapracowani i nie zawsze mają czas i ochotę na rozmowę z własnym dzieckiem, osobowości że świata mediów często prezentują rzeczywistość, w której nie ma miejsca na niedoskonałości. Dlatego tak ważne jest, by przypominać młodym ludziom, że nie są skazani tylko na siebie, że mogą skorzystać z realnego wsparcia w sytuacji, gdy ktoś stosuje wobec nich przemoc – jawnie lub anonimowo, działając pod płaszczykiem Internetu. Jedną z takich prób niesienia pomocy jest ogólnopolska kampania “Nie hejtuję – motywuję”, której organizatorem jest Europejski Klub Kobiet Biznesu.

– W ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziłam z psychologiem i pedagogiem Katarzyną Kukielińską i Anną Stępień-Kraską 31 szkół. Ponad 3600 uczniów wzięło udział w naszych warsztatach i pogadankach na temat hejtu i poczucia wartości. Wystąpiłam z akcją na 5 dużych konferencjach dla kobiet promując kampanię m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Koluszkach, Radomiu, Ciechanowie i Połańcu (łącznie w wydarzeniach wzięło udział prawie 1000 kobiet!). Każde z tych spotkań dało mi niesłychaną energię do działania, ale też każdy z tych aspektów był potwierdzeniem słuszności podjętych przez nas działań – podkreśla pomysłodawczyni projektu.

Tym, co wyróżnia kampanię “Nie hejtuję – motywuję” na tle innych akcji jest fakt, że młodzież otrzymuje tu realne wsparcie i ogromną dawkę pozytywnej energii. Budzące zgrozę dane, przerażające statystyki, to motywy, które często pojawiają się na tego typu spotkaniach. Nie przekonują one młodych ludzi, którzy potrzebują zrozumienia, wsparcia i akceptacji. Spotkania „Nie hejtuję – motywuję” pomagają stworzyć nawzajem motywującą się wspólnotę wśród uczniów. Mając takie wsparcie, łatwiej przecież pokonać hejterów!

Spotkania w ramach kampanii dają też wiele praktycznych wskazówek dotyczących szukania pomocy i… dają wiele do myślenia samym sprawcom hejtu. Każdy, komu wydaje się, że Internet zapewnia anonimowość, a za uporczywe nękanie nie ma kary, po spotkaniach z Iloną Adamską i zaproszonymi przez nią specjalistkami, przekonuje się, że jest w błędzie!

Kampania „Nie hejtuję – motywuję” zyskała spory rozgłos. Echa tych spotkań dotarły do wielu instytucji, którym leży na sercu dobro młodych ludzi. Efekt to zdobycie patronatu honorowego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz 5 Marszałków (Dolnego Śląska, Podlasia, Podkarpacia, Pomorza i Mazowsza). Samą akcją zainteresował się też Parlament Europejski, który objął patronatem honorowym I Forum Kobiet, które poświęcone jest zjawisku hejtu w biznesie (spotkanie odbędzie się 24. marca w Łodzi).

27. lutego ruszyła 2. edycja projektu ‘”Nie hejtuję – motywuję” w placówkach edukacyjnych. Czy walka ze szkolnym obliczem fali nienawiści będzie wygrana? Wierzymy, że tak!

Joanna Bielas

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: