Martha Stewart: Kulinarne Imperium

Zaczynała jako modelka, później została maklerem giełdowym, a następnie – właścicielką firmy cateringowej. Zajęła się gotowaniem, ogrodnictwem i wystrojem wnętrz. Ze zwykłej gospodyni domowej stała się jedną z najpotężniejszych businesswoman na świecie. Najpopularniejsza amerykańska gospodyni domowa. Martha Stewart.

Wychowała się w miasteczku Nutley, w stanie New Jersey i była jednym z sześciorga dzieci Marthy i Edwarda Kostyrów. Czystość i perfekcjonizm stanowiły w domu Kostyrów sprawę priorytetową, stąd też pozostało w Marcie zamiłowanie do porządków i czystości. Matka Marthy już od najmłodszych lat uczyła swoje córki sztuki kulinarnej, m.in. jak zrobić konfitury i chleb własnego wypieku. Ojciec natomiast uczył dzieci układania bukietów z kwiatów i dbania o ogród. Nastoletnia Martha była pilną uczennicą, dużo czytała i opiekowała się dziećmi, zarabiając w ten sposób pierwsze pieniądze.

W Nowym Jorku, żeby zarobić na studia, pracowała jako modelka. Zamieszkała przy Piątej Alei i tam też rozwinęła swoje talenty kulinarne. Odkryła wówczas książkę autorstwa Julii Child i poznała tajniki francuskiej haute cuisine. Na studiach poznała swojego przyszłego męża – Andy’ego Stewarta. Po narodzinach córki Alexis Gilbert Stewart, przeprowadzili się do Middlefield w stanie Massachusetts. Martha nie wróciła już do modellingu. Zajęła się karierą w świecie finansów – zdała egzamin na maklera i zarejestrowała się na giełdzie nowojorskiej. Pieniądze, które zdobyła, pozwoliły jej na kupienie domu w Westport, w stanie Connecticut. Nazwała go Turkey Hill – Indycze Wzgórze. I tu zaczął się nowy rozdział w jej życiu. Zamieściła ogłoszenie w prasie adresowane do kobiet, które znakomicie pieką lub gotują i chciałyby wziąć udział w „fascynującym przedsięwzięciu gastronomicznym”. Zamierzała rozwinąć działalność cateringową, a jej marzeniem było stworzenie miejsca, w którym mogłaby sprzedawać pyszne jedzenie w ozdobnych koszyczkach.

Firma cateringowa Marthy Stewart została nazwana jej imieniem i nazwiskiem. Wszystkie potrawy pakowano do koszyczków wyplecionych z bambusa lub wikliny, wyłożonych serwetkami w kratkę lub koronką, udekorowanych muślinem i wstążkami. To było coś nowego i w krótkim czasie działalność Marthy zdobyła ogromne uznanie wśród mieszkańców. Potrawy przygotowywane przez Marthę i jej dynamiczny zespół, przyrządzane były w warunkach domowych, w naczyniach należących do Marthy lub jej kucharek.

Przyjęcia organizowane przez Marthę Stewart cieszyły się ogromnym uznaniem nie tylko ze względu na wspaniałe potrawy, ale również na walory estetyczne – wspaniałe dekoracje i umiejętność budowania nastroju. Stoły dekorowano bukietami świeżych kwiatów, jedzenie podawano na miedzianych tacach, w koszyczkach lub na szklanych paterach do ciastek. Martha słynęła również z nietuzinkowych pomysłów artystycznych. Na przyjęciu w muzeum nowojorskim zwykłe warzywa i owoce przemieniła w dzieło sztuki – pocięto je w paski i utworzono z nich kopce na podobieństwo rzeźb. Z kolei z okazji otwarcia wystawy obrazów, obrusy pomalowane zostały na podobieństwo dzieł malarza, a stoły udekorowano bryłkami farby i elementami z jego prac, m.in. butami do gry w kosza. Na przyjęciu o tematyce żniwnej pojawiły się natomiast klatki z prawdziwym drobiem.

Dla Marthy nie było rzeczy niemożliwych. I wszystko musiało zostać wykonane – natychmiast! Zawsze była na miejscu i pilnowała, żeby wszystkie pomysły realizowano „dokładnie, doskonale, ze wszystkimi szczegółami”. Zawsze też bardzo dbała o swój wizerunek. Potrafiła przez cały dzień chodzić w kombinezonie, przykrywającym wieczorową suknię i z wałkami we włosach schowanymi pod czapką, które wieczorem zamieniały się w szykowne fale. Taki styl pracy wymagał oczywiście znakomitej organizacji.

Jedni nazywali ją „jędzą, wiedźmą czy suką”, inni – nosili koszulki z napisem „CHCĘ BYĆ JAK MARTHA STEWART, BO TA SUKA JEST ZDOLNA DO WSZYSTKIEGO”.

W 1991 roku powstało czasopismo Martha Stewart Living, a w 1993 roku – program telewizyjny pod tym samym tytułem, który kręcony był w jej domu na Turkey Hill. Kiedy program przeniósł się do studia filmowego, Martha dbała nawet o to, żeby podłoga w studiu wyglądała dokładnie tak, jak podłoga w jej domu. Wszystkie potrawy przygotowywane na wizji musiały być wykonane perfekcyjnie, od początku do końca i „być pyszne”, nawet jeżeli widzowie nie mogli ocenić jak smakują, a nagrany materiał trzeba było skrócić do niezbędnego minimum.

W 2004 roku Martha Stewart została oskarżona o utrudnianie śledztwa i krzywoprzysięstwo w kwestii sprzedawanych przez nią akcji. Program telewizyjny Martha Stewart Living został wycofany, mimo to otrzymał wiele nominacji do nagrody Emmy. Po wieczorze galowym kobiety tarasowały chodniki i wiwatowały, krzycząc: „Kochamy cię! Jesteśmy z tobą!”. Martha Stewart miała bowiem odbyć karę w Federalnym Więzieniu dla Kobiet w Alderson. Nawet w więzieniu udzielała porad dotyczących zdrowego stylu życia, dbania o urodę czy „polerowania podłóg”, a wieczorami urządzała zajęcia jogi dla kobiet. Kontaktowała się również telefonicznie ze swoją asystentką i w ten sposób nadzorowała wszystko, co dotyczyło firmy. A po wyjściu z więzienia znów zabrała się do pracy. Zajęła się przygotowaniami dwóch nowych programów telewizyjnych – The Apprentice: Martha Stewart oraz Martha. Wydała również książkę Enterteining, w której zamieściła nie tylko własne przepisy, ale również ulubione przepisy swoich pracowników. Kolejna książka Weddings podpowiadała jak przygotować uroczystość weselną. Książki okazały się bestsellerem.

Na początku lat 90. pojawił się program telewizyjny Martha Stewart Living, w którym Martha udzielała porad dotyczących prowadzenia domu, pielęgnowania ogrodu, wystroju wnętrz i zdrowego stylu życia oraz czasopismo pod tym samym tytułem. I tak – amerykańska gospodyni domowa, stała się jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet biznesu.

Czasopismo Time uznało Martę Stewart za jedną z dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych kobiet w Ameryce, z kolei według czasopisma Fortune – jest również jedną z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych kobiet na świecie, a także jedną ze stu najbardziej wpływowych kobiet w biznesie.

Marta Kumik

fot. Glinka Agency
Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: