Malina Wieczorek- artystka, malarka, działaczka społeczna

W ostatnim roku prace wystawiała w Wenecji, Londynie, Warszawie, Mediolanie, Brukseli, Miami, Madrycie, Los Angeles oraz na Times Square w Nowym Jorku. Jej obraz, we współpracy z galerią Artifact, był publikowany w amerykańskim magazynie VOGUE.

 

 

Swoją artystyczną drogę Malina Wieczorek rozpoczęła w zasłużonej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1996 roku. Jej ścieżka edukacyjna była różnorodna, zgłębiając architekturę wnętrz pod kierunkiem prof. Barbary Borkowskiej-Larysz, projektowanie graficzne u prof. Jacka Siwczyńskiego oraz Malarstwo w pracowni prof. Janusza Tarabuły. To wieloaspektowe szkolenie znacząco ukształtowało jej podejście twórcze, umożliwiając jej eksperymentowanie w różnych dziedzinach artystycznych. Od jej debiutanckiej wystawy w 1994 roku sztuka Wieczorek cieszy się uznaniem na całym świecie, zdobywając miejsce w cenionych kolekcjach firmowych i prywatnych, co podkreśla jej szeroką atrakcyjność i uniwersalny oddźwięk jej twórczości.

Artystyczna narracja Wieczorek eksploruje przede wszystkim formę kobiecą, wykraczając poza konwencjonalne przedstawienia i zagłębiając się w tematykę egzystencji i tożsamości. Jej uznana seria „Madonny” łączy klasyczną ikonografię z lokalnymi symbolami kulturowymi, rzucając wyzwanie i poszerzając dyskurs na temat kobiecości i świętości. Cykl ten, podobnie jak jej szersza twórczość, zachęca widzów do obcowania ze sztuką na poziomie osobistym, interpretowania dzieł przez pryzmat swoich doświadczeń i emocji. Sztuka Wieczorek jest nie tylko efektowna wizualnie, ale pełna głębokich warstw emocjonalnych i filozoficznych, zachęcająca widzów do głębszego zaangażowania w przedstawiane przez nią tematy.

W eksploracji treści tematycznych Wieczorek nie ogranicza się do kobiecości. Jej niedawne próby przedstawiania męskości pokazują jej wszechstronne podejście do rozwiązywania szerszych kwestii egzystencjalnych poprzez sztukę. Oprócz wysiłków artystycznych, zaangażowanie Wieczorek w marketing społeczny pokazuje jej talent do wykorzystywania sztuki do wywierania wpływu, co dodatkowo ilustruje jej wieloaspektowy talent i głębokie zaangażowanie w dyskurs społeczny poprzez ekspresję artystyczną. Jej sztuka jest pomostem łączącym osobistą introspekcję z uniwersalnymi tematami, tworząc dynamiczną przestrzeń dialogu i refleksji.

Sugestywna sztuka Maliny Wieczorek

W swojej obszernej twórczości Malina Wieczorek ukazuje głęboką eksplorację ludzkiej formy, ze szczególnym uwzględnieniem aktów kobiecych, które interpretuje jako płótno do rozważań na temat prawd życiowych i egzystencjalnych pytań. Cykl „Madonny” wyróżnia się jako kluczowa część jej portfolio, w której genialnie łączy tradycyjną ikonografię religijną z regionalnymi motywami kulturowymi, oferując świeże spojrzenie na kobiecość i boskość. Utwory te, charakteryzujące się głębią emocjonalną i rezonansem kulturowym, zapraszają widzów do dialogu, który wykracza poza obraz, zachęcając do interpretacji tak różnorodnych, jak sama publiczność.

Wieczorek podchodzi do sztuki głęboko konceptualnie, często wykorzystując ludzkie ciało jako miejsce abstrakcyjnej ekspresji. Jej prace, w tym serie „Tarcza” i „ECCE HOMO”, poszerzają jej eksplorację o męskość, dostarczając wyrafinowanego komentarza na temat ról i tożsamości płciowych. Ta wszechstronność tematyczna pokazuje jej umiejętność poruszania się po złożonych tematach społecznych i osobistych, wykorzystując swoje płótno jako platformę do przesłuchania i naświetlenia kondycji ludzkiej. Jej sztuka nie jest statyczna; ewoluuje wraz z nią, odzwierciedlając jej rosnące spostrzeżenia i doświadczenia, utrzymując w ten sposób żywy dialog z publicznością.

Poza różnorodnością tematyczną warsztat artystyczny Wieczorek wyróżnia się połączeniem tradycyjnych i nowatorskich metod. Jej charakterystyczne użycie koloru, faktury i formy ożywia każdy element, dzięki czemu jej prace są natychmiast rozpoznawalne i wywierają głęboki wpływ. Zamierzona dwuznaczność i wielowarstwowa interpretacja jej sztuki stanowi wyzwanie dla widzów do odnalezienia własnych znaczeń, dzięki czemu jej wystawy są nie tylko przejawem talentu artystycznego, ale także katalizatorem osobistych i wspólnotowych poszukiwań. Sztuka Wieczorek jest świadectwem jej zaangażowania w nawiązanie kontaktu z publicznością na głębokim poziomie, oferując jej nie tylko wizualne piękno, ale także podróż w głąb ludzkich emocji i zrozumienia.

Innowacja i inspiracja w sztuce Maliny 

„Od kilkudziesięciu lat tworzę akty kobiece. Dla mnie, jako malarki, ciała kobiet zapewniają większą paletę do rozważań nad prawdą życia. Dotykają problemów egzystencjalnych, które dotykają nas wszystkich. Fascynuje mnie ciało sprowadzone do znaku, abstrakcyjna forma, która daje szerokie pole wyobraźni i poszukiwania własnych odpowiedzi na pytania o to, co obraz tak naprawdę reprezentuje.

Kobiety to matki, kochanki, ale też efemeryczne święte czy indywidualności podążające własnymi ścieżkami. Być może dlatego, że sama jestem kobietą, pozwalam sobie na pewne deformacje i uproszczenia, poszukując tego, czego nie widać. To trochę przeżycie samo w sobie. Kobiety od wieków są przedmiotem dyskusji – co się liczy, dusza czy piękno? Czym tak naprawdę jest piękno? Bo każdy postrzega i rozumie to inaczej. Wszyscy powtarzamy tę samą historię stworzenia. Wszystko, co możemy zrobić, to zagłębiać się coraz głębiej, aby zrozumieć, kim jesteśmy.”- mówi sama artystka

O to właśnie chodzi w serialu Madonna. Moje Madonny nawiązują zarówno do klasycznej ikonografii, jak i tożsamości związanej z dawną lokalną kulturą. Aureolę z klasycznych obrazów zastąpiłam wzorem z ludowych wałków; czasami ta aureola jest z boku, redefiniując sposób jej ukazywania i stawiając pytanie, co tak naprawdę ją stanowi. Czasem można odnieść wrażenie, że wzory te drażnią ciało, wcinają się w nie, a nawet bolą. Innym razem są jak kwietna łąka otaczająca bohaterki obrazu.

To właśnie ta dwuznaczność i możliwość autointerpretacji w zależności od fazy życia widza, jego osobistej historii i nastroju, w jakim się znajduje, jest najbardziej intrygująca.

O artystce: 

Malina Wieczorek studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymując w 1996 roku dyplom z wyróżnieniem. Dyplom w Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz u prof. Barbary Borkowskiej-Larysz, aneks z Projektowania Graficznego u prof. Jacka Siwczyńskiego. Malarstwo w pracowni prof. Janusza Tarabuły.  Wystawia od 1994 r. Jej prace mają stałe ekspozycje w prestiżowych kolekcjach korporacyjnych i prywatnych na całym świecie.

Od kilkunastu lat zajmuje się również marketingiem społecznym. Ma na swoim koncie kilkaset znaczących kampanii społecznych i szereg nagród, min. Dobroczyńca Roku, EFFIE, Kampanie Społeczne Roku, Złoty Magellan, Stevie Awards, Złote Spinacze, Laureatka listy 100 wpływowych ludzi reklamy, Złotej 10 Kobiet Sukcesu Mazowsza.

Właścicielka agencji marketingu społecznego TELESCOPE, fundatorka i prezeska Fundacji SM-WALCZ O SIEBIE, założycielka Szkoły Motywacji.

Prezydent Domu Myśli Twórczej „Z miłości do życia”.

 

Email: malina@malinawieczorek.com

Website: www.malinawieczorek.com

Instagram: @malinawieczorekart

Facebook: www.facebook.com/malina.wieczorek

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: