Leki na bóle menstruacyjne

Wiele kobiet cierpi na bóle menstruacyjne o różnym natężeniu. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w okolicy krzyża i podbrzusza. Często mogą im towarzyszyć skurcze macicy, migreny, a także nudności i wzdęcia. Jak sobie z nimi poradzić i jakie leki są skuteczne na bóle menstruacyjne?

 

Co to jest ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny zwykle nie towarzyszy pierwszym miesiączkom, ale pojawia się później, wraz z kolejnymi cyklami. Wynika to z utrwalenia się cyklu menstruacyjnego. Młode, wrażliwe kobiety o niskim progu bólu znacznie częściej borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które utrudniają funkcjonowanie. Bóle miesiączkowe zwane są również menstruacyjnymi. Powiązane są z ruchami mięśniówki macicy, która naturalnie wydala złuszczający się naskórek, po tym jak nie doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się jaja płodowego. Ponieważ ból miesiączkowy może mieć wiele ognisk, prawidłowym określeniem jest zespół objawów. To najczęstsze dolegliwości kobiet w wieku rozrodczym. Bóle menstruacyjne u każdej z nich mogą mieć różny przebieg i czas trwania oraz inne nasilenie. Wpływa na to wiele czynników, m.in. nadprodukcja prostaglandyn, czyli hormonów, które powodują wyjątkowo silne bóle.

Inne objawy bólu menstruacyjnego to:

  • kłujące kolki,
  • nudności, a w niektórych przypadkach wymioty,
  • bóle głowy o różnym nasileniu,
  • zmęczenie i ogólne pogorszenie samopoczucia,
  • biegunka lub zaparcia i wzdęcia,
  • ból kurczowy o przemijającym charakterze,
  • zawroty głowy,
  • zmienny nastrój wywołany zaburzeniem poziomu hormonów.

Jak radzić sobie z bólem menstruacyjnym?

Z dolegliwościami w trakcie okresu bardzo dobrze radzą sobie leki, które można kupić bez recepty. W łagodzeniu uporczywego bólu warto sięgnąć po środek z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), który zawiera ketoprofen, ibuprofen lub diklofenak. W łagodzeniu skurczów skuteczne są leki o działaniu rozluźniającym mięśnie gładkie, które również można kupić bez recepty. W ich skład wchodzi m.in. chlorowodorek drotaweryny. Niezależnie od tego, który lek wybierzemy, przed zażyciem należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do jego stosowania. Aby uniknąć działań niepożądanych, należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i maksymalnego czasu przyjmowania leku bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli ból nie ustępuje lub nasila się, konieczna jest wizyta u lekarza.

Domowe sposoby na bóle menstruacyjne

Oprócz leczenia farmakologicznego warto zastosować domowe sposoby na radzenie sobie z dolegliwościami menstruacyjnymi. Działanie rozkurczowe i przeciwbólowe mają napary ziołowe, np. rumianek i mięta. Ukojenie przynoszą ciepłe okłady na brzuch. W aptece dostępne są wygodne okłady żelowe do wielokrotnego stosowania. Jako profilaktykę warto wdrożyć regularne ćwiczenia rozciągające. Ponieważ ból może utrudnić zasypianie, warto wieczorem iść na spacer, a potem przygotować ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku aromatycznego i będąc w łóżku, skorzystać z ciepłego kompresu.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: