Latarki czołowe – idealne nie tylko do biegania!

Jednym z najpopularniejszych obecnie typów latarek są tzw. czołówki. Zainteresowanie to wynika przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym z nich upowszechnienie diod LED, które doskonale sprawdzają się w tego rodzaju urządzeniach. Drugim jest z kolei wielofunkcyjność. A jakie latarki czołowe wybierać i do jakich zadań ich używać? Sprawdźmy!

 

 

Latarki czołowe – na jakie ich cechy zwracać uwagę?

Co to jest latarka czołowa? To proste i z reguły niewielkie źródło światła, montowane do głowy za pomocą specjalnego systemu zapięć. Jeszcze nie tak dawno rozwiązania tego typu kojarzyły się przede wszystkim z górnikami, którzy „czołówki” mieli montowane do swoich kasków. Dziś na rynku dostępnych jest z kolei mnóstwo cywilnych produktów tego typu, które można kupić często już za kilkadziesiąt złotych. Co jednak jasne, poszczególnie latarki potrafią bardzo mocno różnić się pod względem parametrów. Które z nich są najważniejsze?

  • Moc światła – w tym przypadku warto zwrócić uwagę na jasność wyrażoną w lumenach oraz zasięg.
  • Sposób zasilania – może być akumulatorowy, przy użyciu baterii lub mieszany. Każde z tych rozwiązań ma z kolei wady i zalety.
  • Wytrzymałość – dotyczy ona zarówno odporności na uderzenia czy upadki, jak i zalanie wodą.
  • Funkcje dodatkowe – możliwości jest tu mnóstwo, a najpopularniejsze z nich to: sygnał SOS, stroboskop, regulacja mocy i strumienia światła czy też dodatkowa dioda z tyłu.
  • Sposób mocowania – decyduje on o stabilności czołówki na głowie, co jest kluczowe podczas szybkiego ruchu.

W jakich sytuacjach sprawdzą się latarki czołowe LED?

Jak już wspomnieliśmy, latarki czołowe można wykorzystać do bardzo różnych zastosowań. Sprawia to, że nie zawsze najdroższy i najmocniejszy produkt będzie idealnym rozwiązaniem. Jakie cechy są najważniejsze w przypadku czołówek do różnych celów?

Jaka będzie idealna latarka czołowa do biegania?

Jedną z największych grup użytkowników omawianych urządzeń są z całą pewnością biegacze. W ich przypadku latarki czołowe służą przede wszystkim do poprawienia bezpieczeństwa i komfortu treningów po zmroku. Szukając idealnego rozwiązania do tego celu, warto więc przede wszystkim zwracać uwagę na zabezpieczenie przed wodą i wilgocią, sposób zapięcia oraz wyposażenie w dodatkową diodę LED z tyłu, która ułatwi zobaczenie biegającego odwróconego plecami. Ciekawym rozwiązaniem spełniającym te kryteria jest latarka Olight Array. Jej cechami charakterystycznymi są dodatkowo bardzo kompaktowe wymiary, które sprawiają, że prawie nie czuć jej na głowie, oraz wyposażenie w ładowarkę indukcyjną.

Po czym poznać dobrą latarkę czołową do pracy?

Latarki czołowe są też bardzo chętnie wykorzystywane przez osoby pracujące. Wynika to oczywiście z wykorzystania jej największej zalety – czyli montowania na głowie, dzięki czemu ręce pozostają wolne, a strumień światła podąża za wzrokiem. Wybierając model dla siebie, dobrze jest zwrócić też uwagę na uwarunkowania danego zawodu. Ogólnie rzecz biorąc, opłaca się jednak w takiej sytuacji wybrać dość mocne urządzenie z łatwym i wydajnym systemem zasilania oraz ładowania. Parametry te ma chociażby model Nitecore HC35, który dodatkowo umożliwia wymontowanie samego źródła światła i wykorzystanie go jako latarki kątowej. Co więcej, została ona także wyposażona w silny magnes oraz bardzo dobrze zabezpieczona przed pyłem i wodą.

Sprawdzona czołówka w góry czy na kemping – jak wybrać?

Jadąc w góry, także warto zabrać z sobą czołówkę. Pomoże ona także pod namiotem, jak i podczas długich wycieczek w terenie. W takich sytuacjach kluczowe jest zasilanie danego modelu, które musi nie tylko zapewnić długie działanie, ale też łatwe doładowanie. Dlatego też w takiej sytuacji najlepiej wybrać latarkę czołową na baterię lub też pozwalającą na zamienne ich użycie z akumulatorem. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku może być model Nitecora HA40, który oferuje także wysoką moc i zasięg oraz doskonałe zabezpieczenie przed upadkami i wodą. Co więcej, produkt ten oferuje także inne przydatne w terenie opcje, jak funkcje SOS i stroboskopu.

Latarka czołowa na rower – czy może się przydać?

Wiele osób mówi też, że latarka czołowa to idealne rozwiązanie na rower. W tym przypadku sprawa nie jest jednak taka prosta, gdyż nawet najlepsza czołówka nie może stanowić przepisowego wyposażenia jednośladu. Z drugiej jednak strony, w niektórych sytuacjach zwykłe oświetlenie nie jest potrzebne, a właśnie czołówka sprawdzi się idealnie – np. podczas jazdy po lesie czy w terenie. Wtedy warto sięgnąć po mocne urządzenie, takie jak Fenix HL60, które doskonale oświetli przestrzeń przed nami.

Bez wątpienia latarki czołowe to jedne z najbardziej użytecznych gadżetów. Aby jednak w pełni spełniły one pokładane w nich nadzieje, koniecznie powinny być dopasowane do potrzeb użytkownika!

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: anatoliy_gleb

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: