Jak odnaleźć się w gąszczu przepisów, gdy chcemy uregulować tak istotne kwestie, jak kontakty dziecka z drugim rodzicem (lub innymi członkami rodziny)? Jak uniknąć przykrych niespodzianek na sali sądowej? Wyczerpująco na te pytania odpowiada nowa pozycja autorstwa doświadczonej specjalistki w tej dziedzinie, radcy prawnego Joanny Hetman-Krajewskiej „Kontakty z dzieckiem. Jak regulować, jak egzekwować? Poradnik praktyczny”.
W pierwszym kwartale 2022 roku do sądów w Polsce wpłynęło ok. 20 tysięcy pozwów rozwodowych. Wśród przypadków związków, które przestały istnieć prym wiodą takie, których owocami są małoletnie dzieci. Dlatego oprócz wielu arcyważnych spraw, które wymagają rozstrzygnięcia w sytuacji rozwodu (lub separacji) wymienić należy też kwestię uregulowania kontaktów małoletniego dziecka z rodzicem. To zagadnienie dotyczy zresztą nie tylko rozpadających się małżeństw, ale też związków nieformalnych, których z roku na rok przybywa w naszym kraju.
Ogromna skala zjawiska stanowiła impuls do stworzenia poradnika, którego ideą jest uświadomienie odbiorcy złożoności całego problemu, ale jednocześnie pomoc w odnalezieniu odpowiedzi na liczne pytania, które są związane z tą kwestią.
Tak powstała książka „Kontakty z dzieckiem. Jak regulować, jak egzekwować? Poradnik praktyczny” (Warszawa 2022 wyd. Wolter Kluwer). Autorka tej pozycji, Joanna Hetman- Krajewska, radca prawny z kancelarii Patrimonium, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, może poszczycić się ogromnym, blisko 20- letnim doświadczeniem:
“Od kiedy zawodowo zajmuję się wykonywaniem zawodu prawnika, a następnie radcy prawnego oraz adwokata, prawo rodzinne było moim naturalnym środowiskiem – wiem czemu, a raczej komu to zawdzięczam – mojej Mamie, Annie Hetman, sędzi Sądu Okręgowego w Warszawie w stanie spoczynku, wybitnej cywilistce, specjalistce w zakresie prawa rodzinnego. Prawo rodzinne stało się tym samym moim prawem rodzinnym, które wysłałam z przysłowiowym mlekiem matki.”
Nic dziwnego zatem, że nie jest to pierwsza tego typu pozycja wydawnicza w dorobku Joanny Hetman-Krajewskiej. Poprzednie książki (m.in. „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny”, „Alimenty. Jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny”, czy „Alimenty. Wzory pism z komentarzem”) pomogły czytelnikom, często osobom po raz pierwszy mającym kontakt z sądową salą rozpraw, odpowiednio przygotować się do spotkania z wymiarem prawa. Można śmiało stwierdzić, że ten zamiar został zrealizowany również w przypadku najnowszego poradnika Joanny Hetman-Krajewskiej.
Przede wszystkim, sprzyja temu przejrzysty i czytelny układ książki, dzięki któremu czytelnik bez trudu odnajdzie szczególnie interesujące go zagadnienie. Największą zaletą tej pozycji wydawniczej jest jednak rzetelne ujęcie problemu i przedstawienie go w możliwie najszerszej perspektywie.
Punktem wyjścia dla rozważań jest próba uświadomienia, jak ważne dla dobrostanu dziecka jest utrzymanie kontaktu z drugim rodzicem czy innymi członkami rodziny. Autorka, z racji doświadczenia, jest świadoma tego, jak wielkie emocje towarzyszą rozstaniu dwojga ludzi. Dlatego już na wstępie, bez oceniania i wartościowania, spokojnie przedstawia możliwości wypracowania rozwiązań przyjaznych cichemu bohaterowi tych wydarzeń – dziecku:
“Zagadnienia związane z regulowaniem, a jeszcze bardziej z realizacją kontaktów dziecka z rodzicem urosły do rangi problemu społecznego. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo brak budowania i pielęgnowania więzi z jednym bądź z obojgiem rodziców wpływa na bieżące oraz przyszłe życie dziecka, w tym jego wyniki w nauce, ogólne poczucie szczęścia i spełnienia w życiu czy budowanie relacji społecznych, w tym przyszłych związków małżeńskich i partnerskich, a także więzi z własnym potomstwem.”
Na kolejnych kartach obszernego (531 stron!) poradnika Joanna Hetman-Krajewska wyjaśnia wszelkie zawiłości dotyczące uregulowania kwestii związanych z kontaktami z dzieckiem. Autorka prezentuje m. in. różne sposoby prowadzące do wypracowania rozwiązań problemu, wskazuje na fakt, że nie tylko drugi rodzic, ale też dalsza rodzina (np. dziadkowie) ma prawo do rozwijania relacji z dzieckiem. Nie brak też porad dotyczących tematów, które można ze szkodą dla siebie przeoczyć, m.in. tworzenia harmonogramu kontaktów, ustalenia, kto dowozi dziecko na spotkanie i je odbiera, czy wypracowania rozwiązań w newralgicznym czasie wakacji, ferii, świąt…
Bez cienia przesady można zatem stwierdzić, że książka stanowi rzetelnie przygotowane kompendium wiedzy, które niesie odpowiedź na wszelkie pytania czytelnika.
Wielka zaletą najnowszej pozycji wydawniczej Joanny Hetman-Krajewskiej, obok przejrzystego układu, jest też przystępny język jakim posługuje się autorka. Dzięki przytoczonym przykładom z sali rozpraw czytelnik, nawet ten będący kompletnym laikiem, uświadomi sobie istotę problemu. Z kolei cytaty umieszczone na końcu każdego rozdziału pozwalają odbiorcy, jak głosi śródtytuł, „złapać dystans” i spojrzeć na problem z którym przyszło mu się zmierzyć, z innej perspektywy.
Reasumując, książka Joanny Hetman-Krajewskiej pozwala przygotować się na różne okoliczności związane z tym tematem. Dzięki „Poradnikowi” można odnaleźć się w gąszczu wciąż zmieniających się przepisów, profesjonalnie przygotować się do rozprawy sądowej (także tej w formie online), ale też uspokoić rozchwiane emocje i wypracować rozwiązania najkorzystniejsze dla samego dziecka. Sprzyja temu nie tylko warstwa poradnikowa książki, ale też jej część zatytułowana: „Kontakty z dziećmi w oczach ekspertów”, gdzie Autorka zamieściła wywiady m.in. z kuratorem sadowym, mediatorem, psychologiem prezentujące nowy, nieznany osobom, które są stronami w sprawie punkt widzenia.
Joanna Hetman-Krajewska dzięki swoim poprzednim książkom dała się poznać jako autorka pozycji nie tylko doskonale przygotowanych pod kątem merytorycznym, ale też napisanych przystępnym językiem. Dzięki temu prawnicze zawiłości stają się tematem bardziej zrozumiałym, nawet jeśli towarzyszą mu ogromne emocje. Warto zatem sięgnąć po „Kontakty z dzieckiem. Jak regulować, jak egzekwować? Poradnik praktyczny”, bez względu na to, po której stronie sądowej barykady przyszło stanąć czytelnikowi. Kto wie, może dzięki tej książce nie trzeba będzie „odpalać ciężkich dział” na sali sądowej? Może uda się wypracować rozwiązanie problemu oszczędzające czas, pieniądze i nerwy – zwłaszcza małoletniego dziecka?
Joanna Bielas