KOŁO dla niepełnosprawnych

5 maja cała Europa obchodziła Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto to, zapoczątkowane we Francji w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, co roku staje się przyczynkiem do dyskusji na temat barier, z którymi na co dzień borykają się ludzie z  niepełnosprawnościami. Jakie to ograniczenia i co można zrobić, aby je zminimalizować?

 

 

 

Duża część społeczeństwa to osoby starsze oraz niepełnosprawne, które posiadają trudności w poruszaniu się i każdego dnia muszą mierzyć się z problemami, o których istnieniu ludzie zdrowi nie mają najczęściej pojęcia. Warto wsłuchać się w ich głos. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2017 roku na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ponad 44% badanych osób odpowiedziało, że w związku z niepełnosprawnością posiada specjalne potrzeby.[1]

Jakie potrzeby?

Przede wszystkim są to udogodnienia umożliwiające samodzielne życie. Innymi słowy sprzęty związane m.in. z dostosowaniem przestrzeni mieszkalnej do spersonalizowanych pod niepełnosprawność wymogów. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalnie dużą samodzielność przy wykonywaniu codziennych i często bardzo podstawowych czynności. Wiele zależy także od rodzaju niepełnosprawności, a tych jest naprawdę sporo. Inne potrzeby będzie miała osoba na wózku inwalidzkim, inne z niewielkim stopniem niepełnosprawności ruchowej, a zupełnie inne osoba  z problemami ze wzrokiem. Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno sprawiać, by codzienne czynności były łatwiejsze do wykonania, albo w niektórych wypadkach w ogóle wykonalne. Projektowanie dla osoby niepełnosprawnej może przybrać formę niedrogiej adaptacji istniejącego wyposażenia, np. mebli lub całkowitej przebudowy lokalu, by uwzględnić np. poruszanie się na wózku inwalidzkim. Warto pamiętać, że przy niektórych rodzajach niepełnosprawności pomocne będzie wykorzystanie psychologicznych aspektów projektowania wnętrz. Mogą to być ułatwienia sensoryczne, kolorystyczne. Możliwości jest niemal tyle, ile niepełnosprawności.

Likwidacja barier

Możemy z satysfakcją zauważyć, że z każdym rokiem przestrzenie publiczne stają się coraz bardziej dostępne i przyjazne osobom z niepełnosprawnością. W miastach coraz częściej przed drzwiami sklepów, galerii, urzędów czy restauracji pojawiają się specjalne podjazdy czy poszerzone drzwi, umożliwiające przejazd wózkiem. Także środki komunikacji zbiorowej nie pozostają obojętne na potrzeby osób mających trudności z poruszaniem się. Na ulicach coraz częściej można zauważyć autobusy niskopodłogowe z wysuwanymi klapami.

Domowe ułatwienia

Niezależnie od tego, co osobom niepełnosprawnym oferują przestrzenie publiczne, jest jedno miejsce, w którym wszelkie ułatwienia dla takich osób są absolutnie niezbędne, czyli dom. Pomieszczeniem, które szczególnie tego wymaga jest łazienka.

Od zawsze dużą wagę przykładamy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Stąd właśnie wśród naszych produktów znaleźć można szereg tych, które pomagają w codziennych wizytach w toalecie osobom mającym trudności w poruszaniu się. Stworzyliśmy nawet całe kolekcje z myślą o ułatwianiu spotkań z wodą. – mówi Małgorzata Jarosik, Product Manager Geberit Polska.

Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnie wydłużonych misek WC, które usprawniają przesiadanie się z wózka lub balkonika czy też siedzisk i deski sedesowej, których konstrukcja umożliwia korzystanie z toalety bez względu na poziom sprawności ruchowej. Tego typu produkty można znaleźć w serii Koło Nova Pro Bez Barier.

W kolekcji nie mogło zabraknąć także umywalek o wzmocnionej konstrukcji i uchwytach. Ich ergonomiczny kształt pozwala na dużo łatwiejsze podjeżdżanie na wózkach czy balkonikach oraz na prostsze mycie rąk, a wszystko dzięki ich niewielkiej głębokości.

– Seria Koło Nova Pro Premium Bez Barier pozwoliła na wzniesienie tych rozwiązań dla niepełnosprawnych na nowy poziom. Nowoczesne wzornictwo miski o półkrytych mocowaniach świetnie prezentuje się w łazience, a uwspółcześniony design umywalek zapewnia jeszcze lepszy, stylowy wygląd – dodaje  Małgorzata Jarosik.

Uniwersalny system bez barier

Oczekują swobody w projektowaniu przestrzeni dla niepełnosprawnych,  szybszego postępu prac na budowie i ekonomicznych rozwiązań przy planowaniu i wykonaniu łazienki pomocny może okazać się system nośny Geberit GIS. Dzięki niemu można opracować zindywidualizowane i ekonomiczne rozwiązania na potrzeby każdego projektu budowlanego – od przebudowy zwykłej łazienki i dostosowania jej do osób z niepełnosprawnością, po tworzenie sanitariatów w nowych budynkach.

Ważne są poręcze

Marka Koło współpracując z firmą Lehnen, czołowym producentem wyrobów ze stali i aluminium używanych w budownictwie łazienkowym, uzupełniła swoją ofertę adresowaną do osób z niepełnosprawnością o istotne  poręcze, czyli uchwyty mocowane najczęściej w ścianie, stelażu czy podłodze. Ponadto, w ofercie znajdziemy siedziska prysznicowe i regulowane lustra. Wszystko to sprawia, że przestrzeń łazienkowa staje się dostępna i bezpieczna nawet dla tych, którzy mają trudności w poruszaniu się. KOŁO zawsze w dobrym stylu spełnia marzenia o łazience!

 Więcej informacji na www.kolo.com.pl

[1] www.pfron.org.pl/fileadmin/Badania_i_analizy/Badanie_potrzeb_ON/Raport_koncowy_badanie_potrzeb_ON.pdf?utm_campaign=pfron&utm_source=df&utm_medium=download

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: