Kobiety niezapomniane – Magazyn Kobiet Spełnionych.

Kobiety niezapomniane

Felieton Jolanty Fajkowskiej

Jak zaznaczyć swoje miejsce na ziemi? Jak przejść do historii? Co zrobić, by świat o nas pamiętał? Poszukując eliksiru młodości, stosując środki opóźniające efekty starzenia, poddając się ręce i skalpelowi chirurga oszukujemy czas. Ale czy dzięki temu dłużej będziemy podróżnikami na ziemi? Czy tak chcemy być zapamiętane?

W połowie października tego roku ukazała się książka pod znaczącym tytułem Kobiety niezapomniane. Pomysł był prosty – znamy męską historię Polski, o niej się uczymy z podręczników. Gdzie w tym czasie były panie? Elżbieta Radziszewska, zajmująca się w rządzie równym traktowaniem, zgodnie z zasadą zawartą w nazwie jej urzędu, rzuciła hasło: Kobiety są częścią naszej wspólnej historii! Spotkałyśmy się, porozmawiałyśmy i damski interes ruszył.

Razem tworzyłyśmy listę dziennikarek, które warto namówić do tego dzieła. 41 koleżanek z prasy, radia, telewizji stworzyło 41 portretów wspaniałych Rodaczek, o których warto pamiętać. Jest i Helena Modrzejewska, i Barbara Radziwiłłówna, i mistyczka Marcelina Darowska, i Anna Jantar. I Zdzisława Bytnarowa /matka „Rudego” z Szarych Szeregów/, Krystyna Krahelska /warszawska Syrenka/, Gabriela Zapolska od pani Dulskiej, gwiazda kina niemego Pola Negri. Listę zamykają dziennikarka i senator Krystyna Bochenek oraz Anna Walentynowicz, kobiecy symbol „Solidarności” /obie zginęły w katastrofie smoleńskiej/.

Co łączy wszystkie bohaterki? Walczyły z uprzedzeniami, pokonywały ograniczenia, przezwyciężały stereotypy. Były wyjątkowe, bo wyprzedzały epoki, w których żyły. I dziś mogą być wzorem – one się nie bały, choć było im trudniej, bo świat często odrzucał kobiety jako pełnoprawne obywatelki. O Wojciechu Bogusławskim mówi się jako o ojcu polskiego teatru. Czy Helena Modrzejewska nie może być jego matką? Maria Skłodowska-Curie, szykanowana i niewpuszczana na Sorbonę przez francuskich kolegów-naukowców, dostaje dwukrotnie najwyższą nagrodę w naukowym świecie – Nobel w 1906 i 1911 roku.

Profesor Zofia Kuratowska umiała sprzeciwić się totalitaryzmowi, nietolerancji, łamaniu praw w czasach realnego socjalizmu, gdy płaciło się za to sporą cenę. Znaną z antysemickich wypowiedzi pisarkę Zofię Kossak-Szczucką odznaczono medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, bo zakładając Żegotę pomagała Żydom w czasie okupacji hitlerowskiej. Hanka Ordonówna, gwiazda przedwojennego kabaretu, organizowała domy dziecka dla polskich sierot.

Maria Kalergis – Muchanow sprzedaje swoje brylanty, by Wagner mógł wystawić Tannhausera w paryskiej Operze i pożycza pieniądze Moniuszce, by pisał polskie narodowe opery. Janina Lewandowska z patriotycznego domu Dowbor-Muśnickich ginie w Katyniu – jedyna kobieta pośród żołnierzy polskich zabitych przez NKWD.

Barbara Radziwiłłówna, królowa, przez lata odsądzana od czci i wiary przez niechętną jej szlachtę i teściową. Ileż trzeba siły i miłości, by znieść poniżanie,plotki i ostentacyjne lekceważenie? Każda z 41 postaci jest jedyna, niepowtarzalna, wielka, piękna urodą swego życia. Kobiety o kobietach dla kobiet.

Kupując książkę Kobiety niezapomniane wesprzemy inne wracające do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Organizacją pomocy zajmie się Europejska Unia Kobiet – sekcja polska, współwydawca książki. Taka jest sztafeta kobiecej solidarności.

Kobiety niezapomniane – praca zbiorowa.
Wyd. EUK-SP i Muza, Warszawa 2010

Jolanta Fajkowska
fot. Agencja eRBe

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: