Kobiety mają moc. I to nie tylko na ekranach – Girl Power! na Mastercard OFF CAMERA

W ramach sekcji „Girl Power!” podczas nadchodzącego Festiwalu Mastercard OFF CAMERA, w Krakowie zostaną zaprezentowane filmy, które śmiało eksplorują kobiecą siłę, doświadczenia i niezależność. Od poruszającej historii Cléo i jej niani Glorii w „Àma Gloria”, przez inicjacyjną podróż Manon w „Rivière”, aż po odważny, zabawny debiut „Vera and the Pleasure of Others” o erotycznych fantazjach pewnej nastolatki. Festiwal celebruje nie tylko talent twórczyń, ale również złożone, dynamiczne historie wyjątkowych, ale i zupełnie przecietnych dziewczyn. Każdy film tej sekcji, od fińskiej opowieści o dojrzewaniu w „Light Light Light” po francuską opowieść o emancypacji i rodzinnej tajemnicy w „Homecoming”, podkreśla moc i wpływ kobiet na współczesne kino. A to wszystko już od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

 

 

Trzecia z czterech sekcja tematyczna, która została przygotowana specjalnie na tegoroczną, 17. już edycję Mastercard OFF CAMERA, nie zajmuje się męskimi rojeniami i fantazjami na temat dziewczyńskości, jakich pełno w kulturze. „Girl Power!” proponuje różnorodne, skomplikowane, czasem zabawne, czasem wzruszające reprezentacje filmowe dziewczynek i dorastających dziewczyn, które fascynują i zaciekawiają siłą, nieugiętością i poczuciem humoru. Dzięki nim wychodząc zwycięsko z rozmaitych pułapek, jakie wciąż zastawia na nie przesiąknięta seksizmem rzeczywistość – zapowiada Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny Festiwalu. Pokazywane w sekcji filmy stawiają na różnice klasowe, rasowe i genderowe między bohaterkami. Dobitnie udowadniając moc i aktualność kultowego już hasła z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku – Girl Power.

Wybitne twórczynie ponownie zostaną nagrodzone

W 2024 roku w ramach Mastercard OFF CAMERA po raz drugi zostanie wręczona prestiżowa Nagroda Female Voice o wartości 50 000 zł, uznająca odwagę i bezkompromisowość kobiet w polskim kinie, które nie obawiają się podążać własną ścieżką. Wyróżnienie to, przyznawane za wkład w rozwój i promocję kobiecego głosu w kinematografii, w 2023 roku po raz pierwszy otrzymała reżyserka Klaudia Śmieja-Rostworowska, producentka polsko-brytyjsko-amerykańskiego dramatu „The Silent Twins”. Nagroda ta, której fundatorami jest BNP Paribas i Mastercard stanowi istotny wkład Festiwalu w promowanie równości w świecie kinematografii, podkreślając znaczenie kobiecej wizji w sztuce filmowej i zachęcając do dalszego tworzenia odważnych, inspirujących dzieł.

Zanim Nagroda Female Voice zostanie wręczona, sprawdźmy, jakie filmy będzie można zobaczyć w ramach 17. edycji Mastercard OFF CAMERA na przełomie kwietnia i maja tego roku.

Àma Gloria

Poruszający film o niezwykłej relacji między sześcioletnią Cléo a jej nianią. Gloria, pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka, staje przed trudnym wyborem powrotu do swojego kraju. W obliczu nieuchronnej rozłąki, Gloria proponuje ojcu Cléo, aby pozwolił jej spędzić z dziewczynką ostatnie wspólne lato na Wyspach Zielonego Przylądka. Wspólna podróż staje się dla Cléo okazją do odkrycia nowej kultury oraz doświadczenia bogatej palety emocji.

Samodzielny reżyserski debiut Marie Amachoukeli okazał się jednym z większych odkryć ostatniego festiwalu w Cannes. Ozdobą tej czułej, bardzo uważnej opowieści o miłości, rodzinie, silnej więzi oraz separacji jest znakomita rola młodej debiutantki Louise Mauroy-Panzani. Àma Gloria to film, który roztopi nawet najtwardsze serca.

Reżyseria: Marie Amachoukeli

Scenariusz: Marie Amachoukeli, Pauline Guéna (współpraca)

Zdjęcia: Inès Tabarin

Muzyka: Fanny Martin

Obsada: Louise Mauroy-Panzani, Ilça Moreno Zego, Arnaud Rebotini, Fredy Gomes Tavares, Abnara Gomes Varela

Kraj: Francja

Rok produkcji: 2023

Czas: 83 min/kolor

Nagrody: MFF w Salonikach – Złoty Alexander; MFF w Jerozolimie – Najlepszy film zagraniczny; MFF w Pingyao – Nagroda Jury

Girls Are Alright

Pięć młodych aktorek wyjeżdża na wieś, by przygotować się do nowego spektaklu teatralnego. W malowniczym domu, z dala od miasta, łączą pracę nad rolami z dzieleniem się osobistymi doświadczeniami. W otoczeniu natury, w eleganckich kostiumach, rozwijają wzajemne relacje, mieszając życie zawodowe z prywatnym, co podkreśla ich kobiecą energię, troskę i solidarność.

Jak przekonuje debiutująca w pełnym metrażu hiszpańska reżyserka Itsaso Arana, która wciela się też w jedną z głównych ról, jej film to przede wszystkim opowieść o przyjaźni i pojednaniu między kobietami. Zrodzona ze śmiałości, odwagi, nieposłuszeństwa oraz podziwu dla grupy aktorek, jakie widzimy na ekranie.

Reżyseria: Itsaso Arana

Scenariusz: Itsaso Arana

Zdjęcia: Sara Gallego

Obsada: Itsaso Arana, Bárbara Lennie, Irene Escolar, Itziar Manero, Helena Ezquerro

Kraj: Hiszpania

Rok produkcji: 2023

Czas: 85 min/kolor

Homecoming

Khédidja, czarnoskóra niania z Paryża, wraz z nastoletnimi córkami Jessiką i Farah, wyjeżdża na lato na Korsykę, gdzie pracuje dla pewnej rodziny. Podczas gdy córki korzystają z wakacji, Khédidja zmaga się z bolesnymi wspomnieniami z przeszłości związanej z tym miejscem. Ich pobyt ujawnia młodzieńcze uczucia córek i prowadzi do konfrontacji z trudną rodzinną historią.

Intensywna, poruszająca fabuła, jaką przedstawia Corsini, pełna jest podskórnych napięć skupionych wokół problemu tożsamości, rasy i płci. Francuska reżyserka określa swój film mianem opowieści o kobiecej emancypacji i seksualnym oraz romantycznym przebudzeniu.

Reżyseria: Catherine Corsini

Scenariusz: Catherine Corsini

Zdjęcia: Jeanne Lapoirie

Obsada: Aïssatou Diallo Sagna, Esther Gohourou, Suzy Bemba, Lomane de Dietrich, Harold Orsoni

Kraj: Francja

Rok produkcji: 2023

Czas: 110 min/kolor

Light Light Light

W 1986 roku, młoda Maria przeprowadza się do wioski w Finlandii, gdzie spotyka piętnastoletnią Mimi. Pomimo globalnego napięcia związanego z katastrofą w Czarnobylu, obie przeżywają namiętne lato pełne uczuć. Dwadzieścia lat później, powracając, by zaopiekować się chorą matką, Maria odczuwa silne wspomnienia tamtego czasu.

Fińska reżyserka z dużym wyczuciem buduje historię o dojrzewaniu w cieniu wszechogarniającego lęku. Opowiada o sile uczucia oraz pięknie młodości, konfrontując ją z dorosłym życiem bohaterki, w którym tytułowego światła jest już zdecydowanie mniej.

Reżyseria: Inari Niemi

Scenariusz: Juuli Niemi

Zdjęcia: Sari Aaltonen

Muzyka: Joel Melasniemi

Obsada: Laura Birn, Pirjo Lonka, Rebekka Baer, Anna Paavilainen, Arttu Kapulainen

Kraj: Finlandia

Rok produkcji: 2023

Czas: 91 min/kolor

Rivière

Siedemnastoletnia Manon, pasjonatka hokeja, ucieka z domu w szwajcarskich górach i wyrusza samotnie do Francji, by odnaleźć zaginionego ojca. Podróż ta staje się dla niej okazją do dojrzewania, konfrontacji z trudną przeszłością i refleksji nad przyszłością.

Niepewność, poczucie zagubienia, poszukiwanie swojego miejsca, a zatem uczucia tak dobrze znane wielu nastolatkom, stają się motywem przewodnim przejmującego filmu wyreżyserowanego przez Huguesa Hariche’a. Jak przekonuje twórca jednego z ciekawszych tytułów ostatniego festiwalu w Locarno, zależało mu na tym, by ukazać typowe dla bohaterki w tym wieku dylematy, w świecie, gdzie wszystko jest dostępne, nic nie jest dane, a o wszystko trzeba walczyć.

Reżyseria: Hugues Hariche

Scenariusz: Joanne Giger, Hugues Hariche

Zdjęcia: Joseph Areddy

Muzyka: Nicolas Rabaeus

Obsada: Flavie Delangle, Sarah Bramms, Camille Rutherford, Till Clémence, Claude Fugère

Kraj: Francja/Szwajcaria

Rok produkcji: 2023

Czas: 105 min/kolor

Vera and the Pleasure of Others

Siedemnastoletnia Vera, z pozoru zwyczajna uczennica i siatkarka, potajemnie wynajmuje puste mieszkanie dla rówieśników do intymnych spotkań, podkradając je od matki, która pracuje w nieruchomościach. Ukryta za zamkniętymi drzwiami, Vera poznaje swoje erotyczne fantazje, słysząc odgłosy z sąsiednich pokoi.

Ten zabawny południowoamerykański debiut to świeża, niepozbawiona pikanterii i utrzymana w formule coming of age opowieść o seksualnym przebudzeniu. Okraszona świetną rolą młodej, utalentowanej Luciany Grasso.

Reżyseria: Romina Tamburello, Federico Actis

Scenariusz: Romina Tamburello, Federico Actis

Zdjęcia: Lucas Pérez

Muzyka: Pablo Crespo

Obsada: Inés Estévez, Luciana Grasso, Ofelia Castillo, Mariano Raimondi, Carlos Resta

Kraj: Argentyna

Rok produkcji: 2023

Czas: 104 min/kolor

MOC dobrego kina, jak co roku w czasie filmowej majówki

Już wkrótce Mastercard OFF CAMERA zaprezentuje filmy, które będzie można zobaczyć w ramach ostatniej, czwartej sekcji tematycznej przygotowanej specjalnie na rok 2024. Warto jednak zaznaczyć, że w Krakowie jak co roku będzie można zobaczyć najlepsze filmy z całego świata w ramach stałej sekcji „Festiwalowe hity”, a także przegląd kina zza oceanu, czyli „Amerykańscy Niezależni”. Szczegółowy harmonogram pokazów filmów, a także program Miasteczka Filmowego oraz Kin Plenerowych oraz sekcji serialowej zostaną zaprezentowane na początku kwietnia. Już w marcu poznamy także pierwszych gości, którzy przyjadą pod Wawel na filmową majówkę, by spotkać się z kinomanami w ramach Festiwalu.

Szczegóły na offcamera.pl

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: