Karnawał na talerzu

Trwa karnawał. Czas celebracji, zabawy i świętowania. W wielu krajach odbywają się specjalne pochody i pokazy, a przyjęciom nie ma końca. Na scenę wkraczają brokat, cekiny, pióropusze. Co ciekawe, słowo karnawał pochodzi od włoskiego carnevale, które w łacinie – carnem levāre nie ma nic wspólnego z hucznymi obchodami. Dosłownie oznacza mięso usuwać, a także caro vale – żegnaj mięso. Warzywne potrawy to bogactwo kolorów, smaków i aromatów, które mogą uwodzić i zniewalać zmysły. Karnawałowa zabawa w kuchni potrafi przyjemnie zaskoczyć. Jak wyposażyć kuchnię, w której często goszczą warzywa i owoce oraz jak urozmaicić dietę?

 

 

Na straganie, w dzień targowy…

Karnawał to świetny okres na wprowadzenie małych zmian w diecie oraz poprawę jej jakości. Zmieniając nasze zwyczaje żywieniowe należy przyjrzeć się, czy nie brakuje w nich mikro i makro składników oraz witamin. Najlepiej, aby niedobory uzupełniać z naturalnych źródeł żywności. Wykluczając mięso z naszych posiłków warto spożywać większe ilości produktów pochodzenia roślinnego, tj. orzechy, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste i – oczywiście – warzywa i owoce. Dajmy się ponieść zabawie, bądźmy kreatywni i otwarci na nowe smaki, a idealne do tego będą przyprawy, szczególnie kurkuma, czerwona papryka, imbir, czosnek, kolendra czy cynamon. Nie zapominajmy o deserach. Do ich przygotowania warto wykorzystać produkty kakaowe, będące bogatym źródłem flawonoidów o silnym działaniu przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym, korzystnie wpływających na zdrowie układu nerwowego – mówi dietetyk Olga Drożdż.

Kwestia smaku

Warzywa i nasiona można podawać na wiele sposobów – surowe, pieczone, smażone, duszone, gotowane na parze – różne metody obróbki termicznej wpływają na ich smak i pozwalają znaleźć ulubiony sposób przyrządzania. Należy przy tym pamiętać, aby wszystkie składniki dobrze wypłukać i odpowiednio przygotować. Wyposażenie kuchni i możliwości naszych sprzętów mają istotne znaczenie – im więcej funkcji, tym więcej możliwości. Dlatego warto udać się do specjalistów i zapoznać się z ofertą firmy Comitor Sp. z o.o.

Kuchenny mikroklimat

Każda kulinarna przygoda rozpoczyna się od mycia i płukania. Zlewozmywak Blanco Claron XL 60-IF spełni oczekiwania miłośników minimalistycznych wnętrz i funkcjonalnych rozwiązań. Claron posiada dużą, głęboką komorę, która pomieści mniejsze i większe warzywa oraz owoce – bez trudu umyjemy głowę kapusty, dynię, sprawnie i bez zabrudzeń pokroimy arbuza. Dodatkowo, zlewozmywak możemy wyposażyć w wygodne akcesoria, z którymi odcedzanie lub studzenie nie będzie wymagało dodatkowych naczyń. Surowa, prosta forma nada karnawałowym preparacjom w kuchni subtelnej elegancji.

Niezastąpioną baterią będzie Fontas-S II marki Blanco. Bateria posiada wyciąganą wylewkę, co zwiększa możliwości naszego zlewozmywaka. Dzięki niej dotrzemy do wszystkich zabrudzeń i zakamarków, ilość zużywanej wody zmaleje, a blat wokół będzie czysty i suchy. Dodatkowo, baterię można podłączyć do filtra, dzięki czemu zawsze mamy pewność, że pozyskiwana woda jest czysta i gotowa do spożycia.

Piekarnik z parą od Kuppersbusch posiada wiele funkcji i programów, w tym oczywiście pieczenia i gotowania na parze. Z tym jednym urządzeniem możemy przygotować warzywa na wiele sposobów i skomponować rozmaite dania. Drzwiczki piekarnika wykonane są z czterowarstwowego szkła, dzięki czemu ich zewnętrzna strona nie nagrzewa się i nie parzy, natomiast specjalny katalizator okotherm, który zasysa zapachy i opary z wnętrza urządzenia, oddaje zupełnie czyste powietrze.

Dbając o siebie zadbajmy też o środowisko. Pomogą nam w tym selektory odpadów Blanco. Jeśli nie możemy wykorzystać biodegradowalnych odpadów na własny użytek, za sprawą selektorów organizacja śmieci będzie łatwa i przyjemna.

Słodki deser

Karnawałowa dieta nie musi wykluczać mięsa, ale warto zwrócić uwagę na nasze dotychczasowe zwyczaje żywieniowe oraz jakość spożywanych produktów. A na następne przyjęcie polecamy pełnoziarniste ciasto z wiśniami. Smacznego!

Pełnoziarniste ciasto z wiśniami

Składniki:

400g cukinii

150 g daktyli

100 g mąki pszennej pełnoziarnistej

6 łyżek cukru – możemy zastąpić miodem, syropem z agawy, cukrem kokosowym, ksylitolem

6 łyżek kakao

4 łyżki zmielonego siemienia lnianego

3 łyżki mąki z ciecierzycy lub wcześniej użytej mąki pszennej

½ szklanki wody lub napoju roślinnego

1/5 oleju

1 łyżka octu jabłkowego

1 łyżeczka sody oczyszczonej

¼ łyżeczki kirkumy

Pół łyżeczki kardamonu

150-200 g wiśni

Cukinię zetrzeć na grubej tarce. Daktyle zalać wrzątkiem i moczyć przez 15 minut. Wszystkie suche składniki wymieszać, daktyle zblendować i dodać cukinię, cukier, wodę i ocet jabłkowy.  Połączyć wszystkie suche i mokre składniki i dobrze wymieszać. Ciasto wylać do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu ułożyć wiśnie. Piec w temperaturze 160-170 stopni przez ok. godzinę.

Więcej: www.comitor.pl

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: