Jedz jak zwycięzca! Najważniejsze zasady w żywieniu młodego sportowca

Jeśli twoje dziecko jest aktywne i trenuje intensywnie, to dbałość o odpowiednią podaż energii i składniki odżywcze jest niezbędna. Dzięki nim organizm rozwija się prawidłowo, trening jest bardziej efektywny, a regeneracja po nim szybsza. Według ekspertki Barbora Polska – internetowego sklepu spożywczego – odpowiednio zbilansowana dieta to gwarancja poprawy wydolności, zdrowia i ogólnej kondycji dziecka.

 

 

 

 

Utrzymanie stałego poziomu energii to kwestia priorytetowa w przypadku osób/dzieci uprawiających sport. Dlatego tak ważna jest regularność, ilość oraz odpowiednie zbilansowanie posiłków. Oprócz śniadania, obiadu i kolacji, niezwykle ważne są także przekąski przed i po treningu czy zawodach.  Dieta młodego sportowca powinna zaspokajać zalecane dzienne spożycie w danej grupie rówieśniczej, powiększone o dodatkowy wydatek energetyczny związany z wysiłkiem – podkreśla, Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, ekspert Barbora Polska, dietetyk, specjalista ds. zdrowego żywienia.

Co na śniadanie?

Pełnowartościowe śniadanie gwarantuje rozpoczęcie dnia z pełnym zaangażowaniem i energią, a trenujące dzieci szczególnie jej potrzebują. Śniadanie młodego sportowca powinno być bogate w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Dobry wybór stanowić będzie owsianka na mleku lub jogurcie z dodatkiem owoców i orzechów, jajecznica z warzywami, a także kanapka na pełnoziarnistym pieczywie, z dodatkiem dużej ilości warzyw. Pamiętajmy, by unikać produktów wysoko przetworzonych i słodyczy, gdyż nie dostarczają one wartości odżywczych, a skoki energii po ich spożyciu są krótkotrwałe.

Przed treningowe paliwo

Przed zawodami czy treningiem twoje dziecko potrzebuje szybkiej dawki energii, by utrzymać poziom wydolności!  Posiłek przedtreningowy ma za zadanie zbudować i zgromadzić zapas energii potrzebnej na wykonanie zaplanowanych aktywności. Musi być on lekkostrawny, nie obciążający przewodu pokarmowego, najlepiej aby w jego skład wchodziły węglowodany o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Polecam uwzględnić źródło białka. Zaproponuj mu jogurt naturalny z owocami, płatki zbożowe z mlekiem czy kanapkę z pełnoziarnistego chleba z np. indykiem i warzywami. Zdecydowanie należy unikać ciężkich posiłków, które mogą sprawić, że dziecko podczas wysiłku będzie się szybciej męczyć.

Regeneracja i uzupełnienie strat

Po intensywnym wysiłku fizycznym, organizm dziecka potrzebuje  zregenerować  mięśnie, uzupełnić zapasy glikogenu i przyspieszyć proces renowacji organizmu. Jeśli nie zadbamy o odpowiedną podaż węglowodanów to wydolność w kolejnym treningu będzie mniejsza.  Kasza jaglana z warzywami czy pełnoziarnisty makaron, uzupełnią węglowodany i pomogą szybko odzyskać siły. Z kolei białko zawarte w kurczaku, rybie, czy tofu, wspomoże proces odbudowy mięśni. Unikaj jednak zbyt tłustych i ciężkostrawnych posiłków, które tylko opóźnią proces regeneracji.

Nawodnienie

Woda pełni istotną rolę w termoregulacji organizmu, wsparciu pracy mięśni i przewodnictwie składników odżywczych do komórek. Dzieci uprawiające sport, zwłaszcza w trakcie intensywnych treningów czy zawodów, są bardziej podatne na odwodnienie ze względu na zwiększone wydalanie potu. Należy regularnie dostarczać dzieciom odpowiednią ilość płynów, zarówno przed, w trakcie, jak i po treningach czy zawodach. Woda jest najlepszym źródłem nawodnienia.

Niektóre dzieci uprawiające sport mogą odczuwać zwiększone zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze ze względu na intensywność ich aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne jest indywidualne dostosowanie diety uwzględniając wiek, wagę oraz częstotliwość i natężenie treningów.

W sprawnym opracowaniu wartościowego jadłospisu, udogodnieniem dla zabieganych rodziców będzie opcja zaplanowania zakupów z wyprzedzeniem. Produkty dopasowane do potrzeb żywieniowych dziecka można zamówić w szybki sposób za pośrednictwem wybranych sklepów internetowych, między innymi Barbora. Zainteresowani znajdą tam szeroki wybór produktów dedykowanych młodym sportowcom, które pomogą we wsparciu ich diety oraz przygotowania do treningów. Wygodne zakupy online są niezawodną pomocą dla rodziców wspierających rozwój sportowych pasji swoich dzieci oraz ich prawidłowe żywienie.

Więcej informacji: www.barbora.pl

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: